Екип американски изследователи може би са създали нов вид противоракови лекарства, съобщи в последния си брой авторитетното US сп. "Сайънс". Ръководител на екипа е българинът Любомир Василев. Той и хората му синтезирали вещества, които предизвикват смъртта на раковите клетки, като пречат на свързването между две молекули, които участват в този процес.
Любомир Василев и неговият екип работят за компанията "Хофман-Ла Рош" в Нютли, Ню Джързи. Те са създали синтетични молекули, които нарекли нютлини. Инжектирани у болни от рак мишки, молекулите блокират разпространението на раковите клетки. По създаването на молекули с подобно действие се работело от 20 години.
Учените изследвали взаимодействието на 2 протеина, които отключват клетъчната смърт и отговарят за потискането на туморите. Ролята на нютлините е да попречат на тези две молекули да се свържат и да спрат клетъчната смърт.
Макар че са нужни още изследвания, преди да се пристъпи към изпитания върху хора, резултатите от тестовете върху мишки били окуражителни и накарали Василев и екипа му да смятат, че са открили нов вид лечение на рака.
От тестовете върху мишки до евентуалното пускане на лекарство на пазара има 5-7 години, коментираха експерти. Общо процесът на създаване, доказване върху животни и хора и пускане на пазара на един нов медикамент отнема около 12 г. От 5000 потенциално лечебни новооткрити съединения само 1 стига до производство. За разработването на такова ново лекарство са нужни $ 800-900 млн.
|
|