71 ст. минимално почасово заплащане от 1 януари ще гласува днес правителството. Миналата година то беше 65 ст. Минималната заплата пък се вдига с 10 лева - до 120 лева. Увеличението е с 9,1% и беше обсъдено вчера от тристранката.
КНСБ и КТ "Подкрепа" настояха за 150 лв. най-ниска заплата, но предложението им не беше прието. По-голямо увеличение щеше да има, ако не бяхте настоявали минималният осигурителен доход да е равен на минималното възнаграждение, обяснили им управляващите. Ако продължат да вдигат минималната заплата с по 10 лева на година, при влизането ни в ЕС тя ще е едва 140-150 лева, а това ще е пагубно за българина, обявиха от КНСБ.
Работодателите обаче заявиха, че минималната заплата не трябва да е повече от 120 лева, защото в противен случай щели да последват съкращения, особено в малките и средните предприятия. По предварителни данни в края на миналата година фирмите имат задължения, които представляват около 130% от брутния вътрешен продукт, или близо 45,5 млрд. лв., и това е много обезпокоително, каза зам.-шефът на стопанската камара Дикран Тебеян.
Тристранката прие и план за борба с бедността. За нея тази година държавата ще отпусне около 1,2 млрд. лв. Планът е много общ, обявиха синдикалистите. Напротив, има конкретни програми - "От социални помощи към осигуряване на заетост" за 70 000 работни места, 8000 работни места по "Красива България" и програма за обучение и самонаемане на пчелари, контрира социалната министърка Христина Христова.
|
|