:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,452,238
Активни 269
Страници 2,138
За един ден 1,302,066
СЕМЕЕН БЮДЖЕТ

Колко ни струва късметът

По-изгодно е да се спечелят пари от хазартни игри и рекламни промоции, отколкото коли и електроуреди. За да се узакони имуществото, се плащат куп държавни такси
Снимка: архив
Все повече хазартни и рекламни игри изкушават българина с обещания за лъскави печалби. Фирми примамват клиенти с томболи, игри и състезания, обещаващи луксозни награди - умопомрачителни лимузини, скъпи апартаменти, мобилни апарати, телевизори, перални и внушителни суми в брой. И тъкмо късметлията се побърка от щастие, че най-сетне късметът му се е усмихнал точно на него, става ясно, че безплатен обяд няма. В някои случаи наградите се превръщат в разсипия на семейния бюджет и дори непосилно бреме. Често, за да си прибере печалбата, щастливецът трябва да плати куп държавни такси или данъци. Темата е особено актуална около натрупания огромен джакпот в тотото.

Прегледът на законодателството показва, че



най-изгодно е да се спечелят пари, и то от хазарт



В този случай върху сумите, независимо от техния размер, не се дължат никакви такси и данъци. Съгласно Закона за облагане доходите на физическите лица печалбите от Държавната парично-предметна лотария, от Българския спортен тотализатор и от другите хазартни игри и игри на щастието не се облагат.

Печалбата на парична награда има и друго, чисто практическо удобство - късметлията може да я похарчи, както намери за добре, според нуждите си. Единственото условие, което може да му се наложи да изпълни в някои случаи, е да си открие банкова сметка, ако няма такава, за да му бъдат преведени парите. Това обикновено се налага, когато печалбите са в по-големи размери.

Например при тотото пунктовете изплащат паричните печалби до 200 лв. По-големите суми се дават от районните дирекции на тотализатора. Оттам се получават и другите предметни награди, като мобилни телефони и телевизори.

При държавната лотария сумите до 100 лв. се изплащат от пласьорската й мрежа в страната и от пощенските клонове. Печалбите до 500 лв. се обменят и изплащат веднага в 35-те местни представителства и в 9-те регионални дирекции в страната. За суми над 500 лв. печелившият билет трябва да се депозира в някой от офисите на лотарията, където се прави експертиза на неговата автентичност. За това клиентът получава депозитна бележка. До 45 дни след това сумата се превежда на спечелилия участник по банкова сметка, посочена от него.

Пак по закон



не се дължи данък и за предметните печалби



от хазартните игри. Щастливец, който спечели например лека кола или апартамент, си спестява плащането на местния данък, който иначе се дължи при покупката или дарението на имуществото. В масовия случай при покупко-продажбата на кола този данък е в размер на 2% върху застрахователната й стойност.

Когато се спечели кола от тотото, печелившият фиш трябва да се представи в централната дирекция на тотализатора в столицата, за да бъде проверен. След това се съставят документите за собственост на автомобила.

Държавната лотария издава на приносителя на печелившия билет удостоверение по образец, че е спечелил автомобила. С него спечелилият участник получава колата от фирмата-вносител, която оформя документите за нейното придобиване.



Спечелването на лека кола натоварва с разходи,



които участниците в игрите най-често изобщо не са предвидили първоначално. След като се прехвърли собствеността върху автомобила, новият му собственик трябва да измине цялата процедура по неговото узаконяване. Най-напред трябва да го регистрира в КАТ. Това ще му струва около 150 лв. В сумата влиза плащането на 80 лв. екотакса при първоначална регистрация, нови номера за 38 лв. и талон за 9 лв. Отделно при някои от тези плащания се удържат банкови комисиони и такси за попълване на документи. Така сумата набъбва допълнително.

След това колата трябва да се декларира пред данъчните и да й се платят дължимите данъци. Новият собственик трябва да представи формуляра в данъчната служба по постоянен адрес до два месеца след датата на придобиване на автомобила. В същия срок трябва да се внесат и дължимите налози. В този случай данъкът върху превозните средства и пътният данък се дължат в размер на 1/12 част от годишния данък за всеки месец до края на годината, включително и месеца на придобиване. За колата трябва да се направи поне задължителната застраховка "Гражданска отговорност", освен ако собственикът й възнамерява да не я кара известно време. Ако реши да й направи и "Автокаско" срещу евентуални кражби, ще трябва да се изръси допълнително.



Данък се дължи за наградите от състезания,



конкурси, викторини и други подобни, които не са хазартни игри и игри на щастието. При тях се облагат и паричните, и предметните награди, които се получават от участниците за проявените знания или умения (например в състезания от рода на "Стани богат", "Столът" и т.н.). По Закона за облагане доходите на физическите лица в този случай се плаща окончателен данък в размер на 20% от брутната сума на получения доход. Данъкът се удържа и внася от платеца на дохода, т.е. от организатора, но е за сметка на спечелилия участник, който получава 4/5 от сумата. 20% данък организаторът изплаща на държавата.

Ако печалбата е апартамент, кола, телевизор, мобилен телефон или подобна предметна награда, тя също се смята за доход на участника. Тогава имуществото се оценява по пазарна цена към датата на придобиване и върху тази цена се пресмята дължимият налог от 20%.

При предметните награди определеното по този начин данъчно задължение трябва да се плати от късметлията, който го превежда на данъчната администрация. В този случай отново не се дължи местен данък за придобиването на имущество, какъвто се плаща при покупко-продажба на кола. Но остават другите, вече изброени разходи за узаконяване пред КАТ и данъчните.



Хората, които печелят подаръци от рекламни кампании



и промоции, не дължат данък, защото тези награди не се считат за облагаем доход по смисъла на закона. Затова, когато се получат суми от подобни кампании или други предметни печалби, като електроуреди, коли и др., не се плаща налог. И в този случай късметлията, който спечели кола, не трябва да внася местния данък при придобиване на собственост. Експерти обаче предупреждават, че дали въпросното облекчение ще се ползва реално, зависи от това как ще се оформят отношенията между фирмата-организатор на промоцията и спечелилия участник. Ако печалбата бъде оформена с договор за дарение, тогава възнаграденото лице ще трябва да плати местен данък от 5% за придобиване в качеството си на нов собственик.

За паричните и предметни награди при рекламни промоции данък дължи само организаторът им. Той отчита раздаването на наградите като разход за стопанската дейност, който се облага с окончателен данък по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане. Този налог не се дължи само ако подаръците носят търговското наименование или търговската марка на фирмата.



За печалбите от лотарии и игри в чужбина



редът за изплащането и облагането на сумите и на предметните награди зависи от местното законодателство на страната, както и от това дали имаме сключена спогодба с нея за избягване на двойното данъчно облагане.

От Държавната комисия по хазарта препоръчват на всеки участник в хазартна игра, които се чувства по някакъв начин ощетен от условията, при които е получил наградата си, да се обърне към нея. Институцията проверява всеки подаден сигнал или жалба и излиза със становище дали организаторът на играта е нарушил предварително определените правила. От комисията припомниха, че условията, при които се провеждат игрите и при които се изплащат печалбите от тях, се уреждат с договор между печелившия играч и организатора на играта.
 
Все повече фирми организират рекламни кампании с предметни награди, за да стимулират продажбите си. Късметлиите не дължат нищо на държавата.
 
Мнозина са нашенците, които мечтаят за подобно лъскаво возило. Не трябва да забравят обаче, че ако го спечелят, трябва да покрият куп разходи пред КАТ, данъчни и застрахователи.
1
6531
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
17 Януари 2004 19:58
Ех, чадо Дъържава слаба пари сака.Аре, че(О+)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД