Резолюцията предвижда Украйна да бъде изключена и дори ако се откаже от конситуционната реформа, чието гласуване мина на първо четене. Санкцията ще бъде наложена, ако на президентските избори на 31 октомври се установят нарушения на основни демократични принципи.
Дебатът в Двореца на Европа предизвика остър вътрешнополитически сблъсък между представителите на управляващото мнозинство и опозицията в украинската делегация. Внесени бяха 30 поправки към резолюцията, за да смекчат тона й, но депутатите от 45 държави, които съставляват Съвета на Европа, показаха твърдост и отхвърлиха повечето поправки.
ПАСЕ изрази "дълбоко съжаление, че украинските власти, включително президентът и Министерството на външните работи, смятат дейността на Севета на Европа, и по-специално неговата процедура за наблюдение, "за намеса във вътрешните работи на Украйна". В този смисъл ПАСЕ напомня на Украйна, че тя доброволно е приела задълженията, произтичащи от членството й съгласно Устава на Съвета на Европа", пише в документа. "Асамблеята намира тази позиция на Украйна за безпочвена и неоправдана."
Възмущение
Депутатите в ПАСЕ се възмутиха от скандалния начин, по който пропрезидентските депутати прокарват промените в конституцията в Украйна. Те заставят колегите си да гласуват открито с вдигане на ръце, за да се види кой смее да не харесва сегашния украински прездент. Гласуването на второ четене предстои през следващите месец-два и е напълно възможно още на априлската сесия ПАСЕ да изключи Украйна. Опозиционни депутати обаче смятат, че властта все пак ще обърне внимание на предупреждението и може да избере по-гъвкав подход, за да избегне прекия сблъсък със Съвета на Европа. В противен случай Украйна може да се присъедини към Беларус, която от години напразно тропа на вратите на Двореца на Европа.