Тони Блеър спечели осеммесечната си жестока битка с Би Би Си за войната в Ирак, но социологически проучвания сочат, че недосегамият премиер е загубил пред съда на общественото мнение, посочва Ройтерс в свой анализ. Ликуването на премиера е малко преждевременно, констатира агенцията.
49% от британците са убедени, че целта на доклада съдията на лорд Хътън е била единствено да оневини премиера Тони Блеър във връзка със самоубийството на експерта по арсенала на Саддам Дейвид Кели. Това сочи проучване на общественото мнение, осъществено по поръчка на в. "Ивнинг стандарт". Други 40% са изразили несъгласие с подобно твърдение.
Би Би Си бе обвинена в доклад на върховния съдия Брайън Хътън, огласен в сряда, че е излъчила непроверени твърдения за манипулация от страна на правителството на разузнавателни данни, свързани с оръжейния капацитет на Саддам. Влиятелната радио-телевизионна медия поднесе извинения на премиера, който заяви, че с това се слага точка на случая.
В четвъртък оставка подаде и генералният директор на Би Би Си Грег Дайк, ден след като председателят на влиятелната радио-телевизионна медия Гевин Дейвис напусна поста заради скандала. Стотици служители на Би Би Си демонстрираха срещу оставката на Дайк. Близо 400 журналисти, техници, секретарки и други служители се събраха пред централата на телевизия Би Би Си в Лондон, за да изразят подкрепата си за ръководството на медията. Подобни демонстрации се състояха и в редица регионални бюра на Би Би Си в Кардиф, Манчестър, Белфаст и Глазгоу.
По думите на генералния секретар на Националния синдикат на журналистите Джереми Диър докладът на Хътън е избирателен, силно пристрастен и представлява заплаха за разследващата журналистика. Според него, като е оневинил правителството, съдията е нанесъл удар върху запазването анонимността на източниците на пресата.
Британският парламент ще започне ново разследване на информациите, предоставени на правителството от тайните служби преди войната в Ирак. Това съобщава вчера вестник в. "Таймс". Според всекидневника шефът на британските тайни служби Ричард Диърлав ще трябва да се яви пред парламентарната комисия за разузнаване и сигурност. Той ще бъде разпитан за за своите оценки, че разузнавателните данни за оръжията за масово унищожение на Саддам са били достоверни. Комисията щяла да представи доклада си през юни. Британското външно министерство обаче отрече, че Диърлав е призован да свидетелства в рамките на новото разследване.
|
|