Освен за финансите, зимата е предизвикателство и за здравето. Още по-силно изпитание за организма обаче са месеците, през които пролетта се опитва да изгони зимата, но все нещо не й достига - февруари и март. Именно тогава най-силно се усеща ефектът от белите, които е причинил мразовитият сезон на нашето здраве. Организмът и имунната система са изтощени, а признаците са много - умора, раздразнителност, изтощена кожа, нокти и коса.
Как да си помогнем?
Един от най-големите проблеми през зимата е липсата на витамини. Те са нужни за растежа, жизнеността и доброто физическо състояние. Тъй като не могат да се синтезират в организма, те се набавят чрез приемането на различни натурални храни. Витамините обаче не са заместители на храната и не могат да се усвоят без приемане на храна. Витамините имат отношение към работата на ензимната система, регулират метаболизма. Недостатъчното количество дори от един витамин може да се окаже опасно за целия организъм. Синтетичните витамини не са решение за компенсиране на изтощението на организма, защото не заместват напълно натуралните.
В края на зимата особено силно се чувства липсата на витамин С. За него не може да се разчита на компоти и туршии, защото се разрушава дори при лека кулинарна обработка и невисоки температури. На ден трябва да се приемат по 75 мг витамин С. Недостигът му води до скорбут, болки и подуване на ставите, липса на апетит, раздразнителност, намаляване на хемоглобина, ускорено дишане, нарушен ритъм на сърцето.
Най-добре е витаминът да се набавя от шипки, черни боровинки, киви, червен пипер, зеле, портокали, лимони, грейпфути. Зеленият лук, репичките, лападът също са идеален източник на ценното вещество.
Шипката е известна като доставчик номер 1 на витамин С.
През ранната есен кашата от плода позволява да си приготвим леко кисел конфитюр, който е и чудесен лек за нервите. Но за да не се унищожи витаминът, кашата не трябва да се вари. Не по-малко полезен е и шипковият чай от изсушени семки, люспи или цели плодове от лечебното растение. Чаят действа отлично на бъбреците и се препоръчва на всички тежко болни.
В правилно приготвените картофи също се запазва голямо количество витамин С. Те трябва да се варят с корите и да не се държат дълго във вода, преди да се готвят.
Сред богатите източници на витамин С е и екстрактът от борови връхчета или ела. Приготвеният от тях сироп или пък боров мед помага срещу хрема и засилва имунната система.
Предразположението към хрема и изобщо към възпаления на лигавиците в организма и към болести на трахеята пък се дължи на липсата на витамин А. Един от най-добрите начини да се избегне възпалението на очите и клепачите е човек да приема богата на витамин А храна. Кървенето на венците през пролетта също може да е резултат от недостиг на ценния витамин.
В края на зимата доматите и чушките на пазара са все още доста скъпи и безвкусни. Затова е по-добре
да се купуват моркови, които също са богати на витамин А
Морковите могат да се превърнат или в салата, или в прясно изцеден сок. Препоръчително е той да се пие с мляко, защото усвояването на витамина е по-лесно. За да набавим веществото, трябва да снабдим трапезата също с лапад, зелен лук, домати, мандарини, ябълки, сливи, рибено масло, мляко, масло, сирене.
По-лесно в края на зимата е да набавим на организма витамините от група В. За тях се препоръчва да се приемат комбинирано, а не поотделно. Витамин В1 например се съдържа в маята, фасула, овесените ядки, месото, картофите, грейпфрута, лимоните, портокалите. Недостигът на витамина води до смущения на нервната система, храносмилането или растежа. Когато при готвене се добави сода, веществото се унищожава. Ако чувствате раздразнителност, изсушаване и напукване на кожата (особено в ъгълчетата на устата), косата ви пада, апетитът е нарушен, това може да се дължи и на липса на витамин В2. Веществото може да се набави от мая, черен хляб, извара, овес, краве мляко, месо, риба. Витамин В12 пък се нарича "кръвотворен витамин", тъй като е необходим за нормалното образуване на червените кръвни телца. Лошото снабдяване на организма с В12 води до анемия, слабост, световъртеж, разстройство на нервната система. Най-много витаминът се съдържа в говеждия черен дроб, бъбреци, сърце, жълтъка, млякото, сиренето.
През зимата е особено трудно за организма да си доставя витамин Д. Причината е, че той се изработва от кожата под действието на ултравиолетовите лъчи на слънцето. Недостигът му, особено при бебета, родени през зимата, може да доведе до размекване на костите и рахит. Затова новородените през зимата приемат витамина чрез специални таблетки. Ако количеството на витамин Д е недостатъчно, това може да доведе до запек, кариес, задържане на растежа, бързо уморяване. Веществото се съдържа в рибеното масло, черния дроб, яйцата, млякото, листата на зеленчуците.
Наред с витамините липсата на някои минерали също може да бъде виновна за лошото настроение, отпадналостта и намаления апетит в края на зимата.
Калият например стимулира мисълта
и помага за унищожаване на отпадъчните продукти в организма. Той се съдържа в цитрусите, бананите, картофите. За здравината на костите и зъбите обикновено се приемат повече мляко, сирене, соя, сьомга, фъстъци, орехи. За да се снабди организмът с достатъчно желязо, което увеличава съпротивителните сили, трапезата трябва да включва свински черен дроб, говежди бъбреци и сърце, нишесте, брашно, жълтък, ядки. За възстановяване на организма, както и за повече енергия и сила може да се разчита и на фосфора. Той може да се набави от риба, домашни птици, пълнозърнести житни храни, яйца. За повече енергия, добро състояние на костите, ноктите, кожата и зъбите трябва да се приема и йод. Освен в орехите той се съдържа също в лука и рибата. Сярата пък подпомага функционирането на мозъка, тонизира кожата и прави косата по-лъскава. Има я в говеждото месо, фасула, рибата, яйцата, зелето. За пълноценната работа на мозъка, който използа 25% от цялата енергия на тялото, е хубаво да се приемат също маслини и орехи.
Много ценна за укрепване на организма в края на зимата е ябълката. В нея се съдържат почти всички необходими витамини и минерали. Плодът се препоръчва на всички за профилактика на простудни заболявания и повишаване на имунитета.
Хубаво е също на ден да се приема и по половин глава суров лук. Той също пази от простуди, а и повишава нивото на добрия холестерол. Добре е да се изяжда и поне по един банан дневно, тъй като в него има много калий. Препоръчително е също храната да бъде разнообразна, с повече плодове и по-малко мазнини. А по-високото нитратно съдържание в пресните плодове и зеленчуци може да се намали след обилно измиване с вода. В менюто трябва да се ограничи захарта, защото тя ограбва минералите и витамините от В-комплекс. Захарта отслабва имунната система, разстройва минералния баланс на тялото, прави организма неустойчив към бактериални инфекции.
Освен от витамини и минерали, в края на зимата
организмът има нужда и да се пречисти
от натрупаните през отиващия си сезон отпадъчни вещества. Можете да му помогнете със спортуване на открито. Енергичното ходене пеша на чист въздух помага да се изхвърлят голяма част от натрупаните отпадъци. Изпотяването стимулира дейността на кожата и оттам отделянето на токсините.
Много полезни за общото укрепване на организма са и вече доста популярните у нас водорасли. Те са пълни с макро и микроелементи - калий, натрий, фосфор, манган, калции, желязо, цинк. Те подобряват сърдечната дейност, опорно-двигателния апарат, физиологичните процеси в кората на мозъка, също и активността на хормоните.
---------
КАРЕ Масажирайте напуканите устни с мед
Най-очевидните поражения в края на зимата са за външния вид, към които особено чувствителни са дамите. От липса на витамини страдат и устните. Понякога в ъгълчетата на устата се появяват нацепвания, устните изпръхват, червилото се натрупва в малките пукнатини. Освен общите мерки за укрепване на организма, за по-добрия комфорт на устните помага и масажирането с мека четка за зъби, намазана с хранителен крем или мед. В студа червилото е задължително - то защитава устните. Най-добре е да се използват мазни текстури. Изпитано средство за подобряване на кръвоображението на устните е намазването им с пчелен мед. След 15-20 минути устните трябва да се измият и да се намажат с крем. Едно от магическите за устните вещества е краставичният сок. С него жената трябва да се маже по няколко пъти на ден, като го оставя да попие изцяло. Когато температурите навън са ниски, е добре устните да се мажат и с чист пресен зехтин.
я, местенце и за червените лелки да си побъбрят.
Калият например стимулира мисълта
Най-очевидните поражения в края на зимата са за външния вид...
Витамините обаче не са заместители на храната и не могат да се усвоят без приемане на храна
...новородените през зимата приемат витамина (Дъ) чрез специални таблетки.
ТЕ ПАК СА ТУК!!! Да са ни живи и здрави, с червените бузи!