В МОН се разделиха на два лагера по ключов въпрос на просветната реформа: кога да приключва основното образование - след 7-и или 8-и клас, и кога да са изпитите за прием в елитните гимназии.
Проблемът не е само организационен. От една страна, на барикадата е традицията на елитарно образование у нас, доказало своята ефективност, от друга - необходимостта от гарантиране на достъп до образование за всички деца.
Дилемата е поставена на дневен ред и заради многобройните дела във ВАС срещу просветното ведомство за сегашната система на прием и неуредиците в езиковите гимназии. Основният проблем около приема след 7-и клас е
застъпването на два
етапа на образование
в едно училище - основно и средно. Според логиката на просветния закон учениците трябва да са завършили основно образование, преди да постъпят в гимназия. Нарушаването на това правило води до ред проблеми.
До 1999 г. децата учеха 1 г. допълнително в езиковите само чужд език и това бе нулева година - извън редовните 8-и, 9-и, 10-и и 11-и клас. Днес няма нулева година, но специалните часове по език - 648 по програма, остават. А това пречи на обучението по другите предмети в 8-и клас и уроци се прехвърлят към следващите класове. Така дипломата за основно образование се взема чак в края на 9-и клас. 648-те часа остават в нея и не се вписват в тапията за средно образование.
Застъпник на тезата за по-кратко основно образование - до 7-и клас, е шефката на дирекция "Политика в общото образование" в МОН София Димитрова. Тя предлага всички седмокласници в края на годината да държат изпит за получаване на диплома, който да служи и за вход в гимназиите. Средното образование пък се разделя на два етапа - 8-10-и и 11-12 клас. Обучението до 10-и клас става задължително и завършва с изпит. Тапията от него дава право да се продължи във втория гимназиален етап или да се излезе на пазара на труда.
Обучението в 11-и и 12-и клас акцентира на профилираната подготовка. Целта е последните 2 години целенасочено да готвят децата за университет. Учениците без такива амбиции на базата на положения след 10-и клас изпит могат да се преместят в техникум и да изучават професия. В програмите има достатъчен резерв от часове, за да се запази интензивната чуждоезикова подготовка 8-и клас, смята Димитрова.
Вторият вариант предвижда преместване на приемната кампания от 7-и в 8-и клас. В този случай в елитните гимназии
ще има една нулева
година на прием -
например през 2005 г. няма да се кандидатства. Учениците ще завършват основно образование в училището, в което са започнали, и в края му ще държат изпит за диплома - тест по 7 предмета. С него кандидатстват и за гимназиите. Интензивната чуждоезикова подготовка се премества в 9-и клас. Тази позиция се подкрепя от шефките на две дирекции в МОН - Мукаддес Налбант и Валентина Дейкова, от зам.-министър Юлиян Наков и от самия министър Игор Дамянов.
Разгорялата се битка между двата лагера се очертава като битка
между интересите на
по-добрите и на
по-слабите ученици,
между града и селото.
Орязването на основното образование ще доведе до драстични уволнения на учители в общо 1766 основни училища, от които 1279 в селата, става ясно от анализ на Налбант и Дейкова. Ще бъдат съкратени 5100 учителски норматива. Очаква се броят на реално освободените да е малко по-нисък. Според двете просветни експертки още по-сериозни ще са последиците за самите ученици.
Голяма част от българчетата завършват само основно образование. Ако то бъде съкратено, тези деца ще имат 1 година по-малко в училище. Онези, които продължат пък, ще трябва да се отделят от родителите си по-рано, отколкото сега. Това ще доведе до допълнителни разходи на семействата и общините за транспорт, както и до обезлюдяване на региони.
Тези заключения са потвърдени от проведена анкета в близо 2600 основни и средни училища. 2345 учители са "за" основно образование след 8-и клас срещу 203 "против". 1947 считат, че при по-кратък основен етап няма да може да се осигури транспорт за всички деца. Броят на учениците, които ще продължат образованието си, ще намалее, заявяват 2044 училища.
Налбант и Дейкова изтъкват и друг аргумент - критиките на ЕС, че образованието ни е твърде селективно и не се грижи достатъчно за равния достъп на всички деца. И че след 5 години осмокласниците ще имат много добра подготовка по езика още преди да влязат в гимназия заради задължителното от 2-и клас ранно чуждоезиково обучение.
Диаметрално противоположна е позицията на защитниците на идеята за по-кратко основно образование. Според тях преместването на кампанията след 8-и клас ще унищожи елитните училища и ще доведе до уравниловка на децата към по-ниското ниво.
"Да се учи език в 9-и клас е твърде късно", твърди директорът на Софийската математическа гимназия Владимир Ненчев. Около неговата позиция са обединени всички директори на математически и природоматематически гимназии. В становище до МОН и НС те цитират изследване на ЮНЕСКО, според което научните способности се проявяват между 11 и 13-годишна възраст. Оставането още една година в основно училище било в разрез с интересите на децата и заради по-ниското качество на обучение.
Нулевата година на прием също би довела до съкращения. Заради нея директорите на гимназии ще трябва да освободят временно за 1 г. много преподаватели по езици - около 2000.
По-краткото основно образование няма да ощети децата от малките селища, напротив, така те ще учат в по-добри училища, смятат още гимназиалните директори. Държавата просто трябвало да им осигури транспорт. Броят на отпадащите щял да намалее заради въвеждането на задължително образование до 10-и клас.
Трудно е да се прогнозира кое от двете предложения ще надделее и дали ще има решение в този мандат. МОН вече е изготвило проектозакони и по двата варианта, но министър Дамянов се колебае. Определени кръгове в НДСВ са за по-кратко основно образование. ДПС е против - заради големия брой основни училища в райони с турско население.
Дядо ми е учил до 7 клас. Някога е било така: не са наблягали на учението, а на работата. При социализма родителите съветваха децата си да учат, за да не работят. Сега времената се промениха, учат за безработни. Учениците като виждат, че нямат никаква переспектива, не наблягат много на учение. И родителите стават все по-бедни така, че не могат да изучат децата си, а който има пари учи в частно или платено.
Лично на мен по ми харесва 1 вариант. Само, че не знам дали останаха техникуми, моето впечатлениее, че всички се писаха гимназии, заради изучаването на общообразователни предмети, за да не съкращават учители. Друг е въпроса, че нивото е под всякаква критика.
В този мандат няма да го решите, даже и да предложите нещо, родителите ще Ви осъдят. Оставете го за окончателно решение като влезем в ЕС.