:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,795,002
Активни 430
Страници 21,876
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Проф. Витан Стефанов: Няма време за сериозни промени

Снимка: АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ
Витан Стефанов е проф. по логика в СУ "Св. Климент Охридски". Декан на Философския факултет от 1993 до 2003 г. От м. г. е член на създадения към МОН консултативен орган Съвет по учебния план, в който влизат директори на училища, преподаватели от ВУЗ и синдикалисти.



- Проф. Стефанов, как оценявате проектостратегията на МОН за развитие на средното образование?

- Когато се предлага проект за нова структура на образованието, винаги трябва да има яснота какви цели и приоритети ще обслужва тя. Ако имаме нови цели, трябва да се запитаме дали съществуващата структура може да ги изпълни или трябва да я реорганизираме.

Влизането ни в ЕС налага ново ранжиране на приоритетите. Във всички училища например трябва да се засили чуждоезиковото обучение. Приоритет трябва да е и интегрирането на отпадащите от училище ученици. Трябва да убедим тези деца, че без образование трудно ще се реализират на трудовия пазар, и да им осигурим възможности за придобиване на професионална квалификация в училище. Третият основен приоритет според мен е да минимизираме деструктивните нагласи в обществото. Тук трябва да започнем от семейството и училището.

- Изискват ли тези нови цели промяна на структурата, каквато МОН предложи? Съветът по учебния план вече отхвърли една от идеите основно образование да се завършва в 7-и клас.

- Една част от членовете на съвета заеха позиция, че сегашната структура е неадекватна - не трябва да се завършва в 8-и, а в 7-и клас. Ние обаче си зададохме въпроса каква социална цена трябва да се плати за тази промяна. Както признават и самите вносители, по-краткото основно образование би довело до съкращения в голяма част от основните училища в малките населени места.

- Това ли бе единственият мотив да отхвърлите предложението?

- Имаше и други аргументи. Съветът например се убеди, че проблемът с изучаването на чужд език в гимназиите може да се реши и без да се променя структурата на образование. Тук трябва да се отчитат и политическите последствия. Защото това правителство разполага с още около 1 г. и би следвало да си дава сметка, че едно преструктуриране може да предизвика отрицателни нагласи сред обществото.

- Тоест няма време да се правят сериозни промени?

- От политическа гледна точка - да. Но така ли иначе този дебат е необходим, ако искаме следващото правителство, което и да е то, да работи в рамките на приета с консенсус сред обществото платформа.
2
1948
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
16 Март 2004 09:09
След екстензивно дебатиране относно приоритетите, деструктивните тенденции надделяха над философско-логичните, което е естествено и желано. Основното обрзование по правило трябва да започва в 7ми клас и да завършва в 8ми, а не обратното. Завършилите ученици ще бъдат приети в ЕС, а отпадналите ще бъдат интегрирани в правителството, където ще помагат в изучаването на българскя език, за да не се налага правителството да повтаря годината, която му остава. Това е важен политически въпрос и затова няма никакво време за промени.
17 Март 2004 07:14
Този на снимката не може да е Витан. Беше ми любимия преподавател от спецкурсовете. Дали още разказва на студентите историята за бабичката и скритите в "двара" жълтици?
*
Поздрави, ако чете форума.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД