Витан Стефанов е проф. по логика в СУ "Св. Климент Охридски". Декан на Философския факултет от 1993 до 2003 г. От м. г. е член на създадения към МОН консултативен орган Съвет по учебния план, в който влизат директори на училища, преподаватели от ВУЗ и синдикалисти.
- Проф. Стефанов, как оценявате проектостратегията на МОН за развитие на средното образование?
- Когато се предлага проект за нова структура на образованието, винаги трябва да има яснота какви цели и приоритети ще обслужва тя. Ако имаме нови цели, трябва да се запитаме дали съществуващата структура може да ги изпълни или трябва да я реорганизираме.
Влизането ни в ЕС налага ново ранжиране на приоритетите. Във всички училища например трябва да се засили чуждоезиковото обучение. Приоритет трябва да е и интегрирането на отпадащите от училище ученици. Трябва да убедим тези деца, че без образование трудно ще се реализират на трудовия пазар, и да им осигурим възможности за придобиване на професионална квалификация в училище. Третият основен приоритет според мен е да минимизираме деструктивните нагласи в обществото. Тук трябва да започнем от семейството и училището.
- Изискват ли тези нови цели промяна на структурата, каквато МОН предложи? Съветът по учебния план вече отхвърли една от идеите основно образование да се завършва в 7-и клас.
- Една част от членовете на съвета заеха позиция, че сегашната структура е неадекватна - не трябва да се завършва в 8-и, а в 7-и клас. Ние обаче си зададохме въпроса каква социална цена трябва да се плати за тази промяна. Както признават и самите вносители, по-краткото основно образование би довело до съкращения в голяма част от основните училища в малките населени места.
- Това ли бе единственият мотив да отхвърлите предложението?
- Имаше и други аргументи. Съветът например се убеди, че проблемът с изучаването на чужд език в гимназиите може да се реши и без да се променя структурата на образование. Тук трябва да се отчитат и политическите последствия. Защото това правителство разполага с още около 1 г. и би следвало да си дава сметка, че едно преструктуриране може да предизвика отрицателни нагласи сред обществото.
- Тоест няма време да се правят сериозни промени?
- От политическа гледна точка - да. Но така ли иначе този дебат е необходим, ако искаме следващото правителство, което и да е то, да работи в рамките на приета с консенсус сред обществото платформа.
|
|