:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,314,725
Активни 175
Страници 22,293
За един ден 1,302,066
Приеха поправките в съдебния закон при полупразна зала

Парламентът разреши на ВСС избори без край

Правосъдният министър Станков обеща, че веднага ще внесе предложение за шефовете на съдебната власт
Снимка: Александър Михайлов
Депутатите разрешиха вчера на Висшия съдебен съвет да провежда избори без край. Това стана при окончателното приемане на поправките в съдебния закон, наложени заради ремонта в конституцията. Гласуването започна онзи ден след изричен ултиматум на министрите Кунева и Станков, че може и да не влезем в ЕС през 2007 г.

Конституцията предвиди по 5 г. мандат за всички шефове на съдиите, прокурорите и следователите в България. Правилото не важи само за председателите на върховните съдилища и главния прокурор, чийто мандат е 7 г. В основния закон бе изписан изричен срок за избора на съдебните шефове. Той трябваше да стане до 31 март т. г. Депутатите обаче вчера не поставиха срок на съдебния съвет докога трябва да проведе изборите. Срокът в конституцията не е задължителен, а е инструктивен, обяви от трибуната шефката на правната комисия Анелия Мингова. Запитана дали това не означава, че ВСС може да прави избори и в близките 10 години, Мингова каза: не, изборите трябва да започнат веднага след влизането в сила на промените в закона. Но не можа да обясни кое налага това. Правосъдният министър Антон Станков обаче обеща, че лично той ще започне да прави предложения за избирането на съдебните шефове веднага след влизането на поправките в сила. Станков има право да ги предлага. Такова право имат и 5-има от членовете на ВСС, както и непосредствените ръководители от съдебната власт. Дори и процедурата за избор да започне веднага, тя надали ще приключи до края на лятото. Поправките предвиждат, че кандидатурите за новите съдебни шефове преминават първо през комисия по предложенията и атестирането и едва след това се гласуват от съдебния съвет. Процедурата трае поне 20-ина дни, а комисията не може да започне работа преди издаването на специален правилник. По предварителни изчисления трябва да се изберат около 800 съдебни шефове на районно, окръжно и апелативно ниво. Онзи ден се разбра, че приемането на промените в закона е бавено, защото мнозинството не е готово с кадровите си предложения за тези постове. Парламентът прие докрай всички промени в съдебния закон при полупразна зала. Лявата депутатка Емилия Масларова изброи, че присъстват 26 депутати от НДСВ.

Промените предвиждат още, че всички магистрати, включително главният прокурор и шефовете на върховните съдилища - освен при изтичането на мандата им, подаване на оставка или осъждане за тежки престъпления, - трябва да напуснат постовете и след навършване на 65 г., или ако са уронили престижа на съдебната власт.
328
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД