:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,314,307
Активни 188
Страници 21,875
За един ден 1,302,066
Депутати предлагат в пленарна зала 5 противоречащи си проекта за промени в Закона за лечебните заведения

Интереси бавят приватизацията на болниците и поликлиниките

Парламентът ще трябва първо да приеме поправките в закона за приватизация
Държавните и общинските болници и поликлиники няма да се пускат за приватизация поне още половин година. Здравната комисия в парламента одобри на първо четене 5 противоречащи си проекта за промени в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ) и остави на пленарна зала да реши по какъв ред да стане приватизацията.

За продажба на болници и поликлиники се говори от старта на здравната реформа, НДСВ също се заканваше още през 2001 г. да започне бързо и прозрачно процеса. Към момента шефът на здравната комисия Атанас Щерев обаче казва, че е най-важно приватизация да има, а по какъв ред ще се проведе тя, е второстепенен въпрос. За срокове вече никой не говори.

Според депутати и експерти една от причините е, че Министерството на икономиката готви промени в закона за приватизация. Едно от предложенията е приватизацията на държавна собственост да се провежда от министерствата, а не както сега - от Агенцията по приватизация. Условията за продажба на лечебните заведения са в ЗЛЗ, но преобладаващото мнение е, че самата процедура трябва да е по закона за приватизацията, затова и трябва да се изчака той да се промени. Едва ли подгоненият от закъснели евроангажименти парламент ще успее скоро да свърши и тази работа.

Споровете дали продажбата на болници и поликлиники да е по общия ред, или да има преференции за работещите в тях, както е сега, доведе до мораториум върху приватизацията през 2001 г. Консенсус по въпроса няма и досега.

За продажба по общия ред, без преференции за работещите, настояват МЗ и Щерев. Мотивът е, че преференциите водят до порочната практика на РМД-тата. Обратното предлага Стойчо Кацаров от ОДС - работещите да купуват без конкурс, но по пазарни цени и ако заявят желание, да участват до 1 месец. Според Петко Салчев обаче това не пречи тъмни сили да финансират лекарите.

Спор има и за срока, в който продаденото лечебно заведение трябва да запази дейността си. Атанас Щерев настява той да е 5 години за поликлиниките. МЗ иска условието да важи и за болниците. Според Стойчо Кацаров обаче законът не може да иска това, тъй като няма гаранции, че новият собственик няма да фалира през това време.

Управляващите искат да остане в сила и забранителният списък, според който 67 областни, университетски, национални центрове и няколко диспансера не се продават. ОДС са против такава листа. Спорно е и за какъв период след покупката новият собственик ще може да иска само 10% от общинския наем от лекари, наели кабинети в сградата. Всички джипита в поликлиниките например са под наем.

Дебатът по тези въпроси ще бъде в пленарна зала, казва Атанас Щерев. Според него е възможно всичко - да се удължи срокът за запазване предмета на дейност, да отпадне забранителният списък, наемните отношения да се запазят по-дълго, да има преференции за лекарите при покупка.



КОМЕНТАР



Забавянето на приватизацията ще осигури поне още няколко месеца спокойствие в лечебните заведения. Броят законопроекти, касаещи продажбата, обаче говори за силен интерес към бъдещото раздържавяване. В последната година от мандата си депутатите са готови на всякакви компромиси и отстъпки, само и само приватизацията да започне. Тъй като не се знае дали в следващото НС ще имат тази възможност.

Не е особено ясно каква е ползата да се продават лечебни заведения. Оргомната част от болниците са в полусрутени нефункционални сгради, пълни с амортизирана техника, и едва ли някой ще поиска да ги купува, особено ако е длъжен да запази предмета на дейност - скъпоструваща и непечеливша болнична помощ. Много по-евтино е да си вдигнеш частна болница или хотел.

Доста апетитни са обаче поликлиниките, до една общински. Едва ли има ДКЦ в страната, който да е на загуба. Защо тогава да се продава? Защото от доболнична помощ се печели доста добре, навсякъде никнат частни медицински центрове, някои собственост - пряко или не - дори на депутати.

На пръв поглед пациентите не би трябвало да са ощетени пряко от приватизацията - поликлиниката вероятно пак ще има договор с НЗОК, т.е. на лекар ще може да се ходи без пари. От смяната на собствеността обаче ще пострадат лекарите заради съвсем логични съкращения. А у нас пострадат ли лекарите, това рефлектира и върху пациентите.
683
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД