БСП трябва сериозно си изясни някои основни въпроси преди да изработи икономическата си платформа за предстоящите избори - до къде може да стигне приватизацията, на какъв икономически растеж можем да разчитаме, да приемаме ли плоския данък и как да обясним на избирателя повишаването на цените при влизането в ЕС. Това казаха основните оратори по време на вчерашната дискусия, с която левицата започна серия от срещи с неправителствени организации за изясняване на предизборната й платформа. На срещата дойдоха икономисти, банкери, браншовици и шефове на обществени организации.
Според Румен Овчаров ако левицата ще приема въвеждането на плоския данък и семейното облагане, тя не трябва да възразява, ако сегашното правителство го направи още от началото на 2005 г. В противен случай ще се получи непоследователна политика, от което държавата няма нужда. БСП трябвало да обърне внимание на по-доброто управление на държавните фирми, защото у нас приватизацията били заменила далеч по-важни дейности - като технологичното обновление и преструктурирането на икономиката.
Президентският икономически съветник Ивайло Калфин обърна внимание на ръководството на БСП, че по време на тяхното евентуално управление цените ще нараснат с 30-40% заради влизането в ЕС, а доходите едва ли ще могат да се вдигнат много над сегашните, които са само 26% от тези в страните в Евросъюза. От друга страна вдигането на цените ще удари конкурентността на българските фирми и всичко това левицата трябва да намери начин да обясни на избирателя.
Няма нищо страшно в плоския данък, но той не трябва да е 10, а 15%, посъветва БСП Георги Кадиев, който работи в полския клон на щатско инвестицонно аналитично звено. Единственото неудобство на този данък е чисто политическо - как да се обясни на бедния, че ще плаща еднакъв данък с богатия. Но този данък трябва да се въведе, защото се администрира много по-лесно, а и всички държави като нас го въвеждат. В условията на остра данъчна конкуренция за привличане на външни инвестиции, това не е маловажно смята Кадиев.
БСП трябва сериозно да си изясни докъде може да се простре приватизацията, призова Стати Статков. В историята имало много повече десни правителства, които национализирали активи. Затова не трябвало да се робува на щампите и ясно да се заяви още отсега какви активи няма да се продават повече, заяви Статков. Сергей Станишев и Румен Овчаров обърнаха внимание на присъстващите на дискусията, че изказванията не бива да се приемат като становище на БСП, което ще бъде окончателно готово чак през есента.
|
|