:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,566
Активни 659
Страници 26,131
За един ден 1,302,066

МОН се отказва от изпити в първи клас

МОН е решило да се откаже от предложението си за въвеждане на изпити за 1-ви клас. Министър Игор Дамянов ще търси съдействие от депутатите да променят този текст. Проблемът вече може да се реши само от тях, защото текстът бе приет от кабинета и влиза за първо четене в комисия идната седмица.

Вместо изпити за 1-ви клас Дамянов предлага да се възстанови районирането при приема и училищата с повече кандидати да записват с предимство децата от района. Ако времето за тази промяна не стигне, МОН предлага училищата с голям наплив да приемат всички заявки и после да решат кого да класират по удостоверенията от забавачките. Документите се въвеждат за пръв път. В тях няма да се преценяват знанията на децата, а дали имат необходимата психическа зрялост да станат първолаци.

Изпитите за паралелките по спорт и изкуства обаче остават. Дамянов даде заден и за въвеждането на изпити преди пети клас. В интервю пред "Труд" той заяви, че не бил съгласен с предложенията, но ги подписал, защото такова било становището на експертите.



ДИАЛОЗИ със зам.-министър Юлиян Наков - в "Наблюдател"
9
895
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
26 Март 2004 22:15
Що не ни изпитвате гат праим Пръволаци, ма?

26 Март 2004 23:18
Такива изпити и досега си ги имаше например за паралелки с изучаване на английски, преди 12 г. Не мога да си спомня точно как се провежда изпита като децата не могат да пишат, но лично моето мнение е, че това са болни родителски амбиции и децата не на всички се стараят. Децата трябва по-вече да играят на тази възраст, ако насила го караш да учи, те ще намрази завинаги училището. Вместо да ги записват в елитни училища до 7 кл, родителите трябва да помагат на децата си да се справят в училище. На всяка родителска среща се говори за това. Достатъчно е да провериш написал ли си е домашното, да ти разкаже урока си. Учебниците по история и география са написани на академичен стил и децата не могат да се справят без помощ. Против всякакви изпити съм и след 5 кл, МГ могат да си извършват подбора и след олимпиади, не е нужно да се насрочват специални изпити! Проблема е, че за да си осигурим прием на по-добри деца създадохме езикови, математически и незнам какви си паралелки, за гимназиите не говоря.
27 Март 2004 06:28
Алилуя!!!
27 Март 2004 09:28
Поредното половинчато решение!
Интересно ми е какво ще правят умниците от МОН, когато родителите на деца с уреждания отидат в някое от т.нар. елитни училища?
27 Март 2004 09:43
Народът е рекъл: "Седем пъти мери, един път режи!", ама кой да слуша! За тва ли плащаме на депутати и чиновници, да си губят времето за недоносени закони?!
27 Март 2004 10:34
"В тях няма да се преценяват знанията на децата, а дали имат наобходимата психическа зрялост да станат първокласници"
Министерството на Откровенните Некадърници нищо не казва какво ще ги правят тези деца който са психически незрели.
Вариянт първи: Ще учат в специализирани училища за бавноразвиващи.
Вариянт втори: Ще продължат да учат в детските градини, но в каква паралелка не е ясно.
Вариянт трети: Ще ги пращат на село при баба и дядо.
Вариянт четвърти: Ще ги вземат при тях в МОН, защото които си приличат се привличат.
Някой ако има други вариянти нека ме светне повъпроса?
27 Март 2004 13:01
В целия нормален свят началното образование е съобразено със възрастовата специфика на децата, т.е. материалът е дидактизиран под формата на игри и максимално достъпен за учащите се. В гимназиалния курс започва истинското натоварване на учениците и подготовката им за следващия етап - следване във ВУЗ, което при нас липсва. Инерцията от училище се пренася и във ВУЗ и е изключително трудно да убедиш някого, че целта на академичното обучение не е зазубряне и възпроизвеждане на факти и теории, а създаване на умения да си служиш с тях.
При нас от криворазбран "елитаризъм" се стига до куриози и абсурди. Като пример ще дам дефиниция на понятието "буква" в учебник за началния курс. "Буквата е писмен знак на звука". За да се разбере тази дефиниция е необходимо да се познава понятието "знак", което предполага знания по семиотика, която едва ли се изучава в началния курс. Направих си експеримент и помолих студенти-филолози, завършили т.н. елитни езикови гимназии, да дефинират понятието "буква". Така и не можаха - елементарен въпрос от началния курс.
Така че вместо да се занимава с въпроси като какви изпити за кой клас , МОН да седне най-сетне да се позанимае с този псевдоакадемизъм, който се шири из средното образование.
27 Март 2004 21:16
Поздравявам Ви, Госпожо!
28 Март 2004 05:25
************************
КВОСА СЕ РАДВАМ ЧЕ ИСКАРАХ НАВРЕМЕ ПРЪВОУДЕЛЕНИЕ ПАИГО ПОВТОРИ ТАДАГО НАУШИМ.
КО МЕ БЕА ИСПИТАЛИ ЛЕЛЕМАЛЕ ТАБОГРУБ АМА ПА МОЕМ ДА БРОИМ ПАРИТЕ АТВА Е ВАЖНОТО ДАЗНАЕШ ДАБРОИШ И ДА СЪБИРАШ БЕС ДА ВАДИШ. ПОКЪСНО НАУШИХ И ТОСИТЕ КУДЕ ДА ТУРАМ И КАТОП ПИТАМДА СЛААМ БАПРОЗ? НЕЗНАМ КОИ ЕМОН НОДОБРЕШЕ ГИ МАЩАТ НРЕКАДА ИГРААТ ДЕСАТА. ПОСЛЕ ДЗИВОТА ШАГИ НАУШИНА ФСИШКУ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД