Пробивът дойде точно три месеца след провала в Брюксел от декември, когато Полша и Испания се противопоставиха на системата за гласуване с двойно мнозинство, предложена от Конвента. След падането от власт преди 2 седмици на правителството на Хосе Мария Аснар бъдещият испански премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро обяви, че иска да ускори приключването на преговорите за Евроконституцията.
Макар и перспективите сега да изглеждат оптимистични, големият въпрос остава календарът, отбелязва EUobserver. Същински преговори по конституцията могат да започнат едва след като встъпи в длъжност новото испанско правителство, което ще стане в средата на април. Много страни - Белгия, Холандия, Люксембург, Дания, Полша, Унгария, Чехия и Словакия - искат Конституцията да бъде приета преди изборите за Европейски парламент на 13 юни. Други обаче не мислят така. Франция например се безпокои, че изборите биха могли да се превърнат в своеобразен референдум за конституцията.
Отзвук
Отзвук |
Вицепремиерът Пламен Панайотов изрази вчера надежда, че "предстоящото в близките месеци приключване на преговорите за присъединяване към ЕС ще даде възможност България да бъде сред страните, подписали новата Европейска конституция".
Според експерти от Брюксел обаче страната ни трябва да е подписала Договора за присъединяване, за да има възможност да подпише Евроконституцията. Такава възможност не се очертава докато и Румъния не приключи преговорите, смятат те.