:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,723
Активни 779
Страници 24,288
За един ден 1,302,066
Лидерите на ЕС се надяват на компромис до средата на юни

Постигнат е пробив за Евроконституцията

Много страни се разбързаха пред изборите за Европарламент
Лидерите на страните от ЕС (15-те членки и 10-те новопостъпващи държави) решиха късно завчера в Брюксел Европейската конституция да бъде приета преди следващата им среща на върха, насрочена за 17 и 18 юни, съобщиха световните агенции. Новината обяви ирландският премиер Бърти Ахърн, председател на Съвета на ЕС за шестмесечието. "Всички искаме да видим конституцията приета колкото се може по-бързо", каза той. На срещата присъстват и ръководителите на страните кандидатки България и Румъния - премиерът Симеон Сакскобургготски, румънският президент Йон Илиеску и премиерът Адриан Нъстасе.

Пробивът дойде точно три месеца след провала в Брюксел от декември, когато Полша и Испания се противопоставиха на системата за гласуване с двойно мнозинство, предложена от Конвента. След падането от власт преди 2 седмици на правителството на Хосе Мария Аснар бъдещият испански премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро обяви, че иска да ускори приключването на преговорите за Евроконституцията.

Макар и перспективите сега да изглеждат оптимистични, големият въпрос остава календарът, отбелязва EUobserver. Същински преговори по конституцията могат да започнат едва след като встъпи в длъжност новото испанско правителство, което ще стане в средата на април. Много страни - Белгия, Холандия, Люксембург, Дания, Полша, Унгария, Чехия и Словакия - искат Конституцията да бъде приета преди изборите за Европейски парламент на 13 юни. Други обаче не мислят така. Франция например се безпокои, че изборите биха могли да се превърнат в своеобразен референдум за конституцията.

Отзвук

 Отзвук
Пламен Панайотов



Вицепремиерът Пламен Панайотов изрази вчера надежда, че "предстоящото в близките месеци приключване на преговорите за присъединяване към ЕС ще даде възможност България да бъде сред страните, подписали новата Европейска конституция".

Според експерти от Брюксел обаче страната ни трябва да е подписала Договора за присъединяване, за да има възможност да подпише Евроконституцията. Такава възможност не се очертава докато и Румъния не приключи преговорите, смятат те.
530
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД