Генералният секретар на ООН Кофи Анан свика Съвета за сигурност, за да получи твърда подкрепа за независимо разследване на обвиненията в корупция, свързани с програмата на ООН за Ирак "петрол срещу храни", предаде Ройтерс. Според дипломати обаче резолюция, задължаваща всички членки на ООН да сътрудничат, вероятно ще претърпи неуспех. Много от фирмите и лицата, обвинени в злоупотреба са от 15-те членки на Съвета на сигурност.
В писмо до членовете на Съвета Анан заявява, че ще разследва обвиненията в корупция срещу служители на организацията и външни фирми, работили с Ирак в прекратената хуманитарна програма на стойност на 65 млрд. долара.
Анан взе решението след публикуването в иракския в. "Ал Мада" на списък с имената на 270 бивши членове на правителства, депутати, политици и журналисти от над 46 страни, сред които и от България, заподозрени, че са се облагодетелствали от продажбите на иракски петрол.
Без пълното сътрудничество на правителства и компании разследването най-вероятно няма да успее, каза говорителят на ООН Фред Екхард.
Досега Анан не е искал съгласието на Съвета за разследването, което по думите му така или иначе ще се състои. Очаква се до седмица да бъдат съобщени имената на лицата и компаниите, които ще бъдат разпитвани. Анан каза, че независима комисия ще наеме професионални следователи, одитори, счетоводители, съдебни медици и други експерти и след три месеца ще бъде изготвен доклад.
Според информация в медиите от документи, открити от Ирак, които обаче ООН не е получила, с програмата петрол срещу храни е било злоупотребено. Едно от най-тежките обвинения е срещу ръководителя на програмата Бенон Севан, за когото се твърди, че получил подкупи. Севан категорично отрече това.
Много от фирмите и лицата, обвинени в злоупотреба са от 15-те членки на Съвета на сигурност.
Аз пък не знаех, че в съвета за сигурност на ООН членуват и фирми и лица, а не само държави. Еь, журналя, журналя, кой ви е учил да пишете!