Пространството около столичния колодрум в Борисовата градина ще се превърне в спортно-развлекателен комплекс и многофункционална спортна база, каза пред "Сега" собственикът на "Проект строй груп" Александър Николов. Както "Сега" писа вчера, това е фирмата, придобила 70% от колодрум "Сердика" и по 50% от зала "Универсиада" и хотел "Тотокомплекс Шанс" на Златни пясъци чрез смесени дружества със спортното министерство. Николов е управител и на двете нови компании - "Комплекс Сердика БГ" и "Спорт хотелс Олимпика България", в които ведомството е внесло като апортна вноска въпросните имоти. Те са забранени за приватизация и вкарването им в смесени дружества е начинът да се заобиколи законът, коментират юристи. Прокуратурата вече образува проверка за "Олимпика".
При сключването на сделките собственик на "Проект строй БГ" е 25-годишната Маргарита Донкова, секретарка на сайта на младежкото НДСВ. Шеф на младите жълти пък бе Делян Пеевски, син на директорката на спортния тотализатор Ирена Кръстева. Част от апортираните имоти са били под нейно управление.
Според фирмените регистри Александър Николов придобива собствеността на Донкова през септември 2003 г. Той твърди, че е изкупил акциите от нея, но не пожела да каже пред "Сега" срещу каква сума. Данъчните власти би трябвало да проверят дали госпожицата е декларирала тези приходи и дали е платила данъци, така ще се изясни и реалната собственост на фирмата, смятат експерти.
Николов подчерта пред "Сега", че министерството на спорта вече държи не 30%, а 50% в "Комплекс Сердика БГ". Промяната станала преди Нова година. Той обаче не пожела да уточни с каква нова вноска спортното министерство е увеличило капитала на дружеството. Процедурата още не била изцяло приключила. Николов не знаел докъде е стигнало движението на документите. Завчера пред "Сега" министър Васил Иванов обясни, че ведомството му ще внесе нов имот в дружеството, защото няма пари.
Паричните вноски на "Проект строй БГ" в двете смесени дружества са внесени 100%, твърди Александър Николов. Става въпрос за общо 6 700 000 лв. Те били взети на кредит от Корпоративна търговска банка. Източници твърдят, че за да вземе заема, фирмата е ипотекирала спортните имоти. Николов отрече, но отказа да каже с какво е бил обезпечен кредитът, тъй като това било банкова тайна.
На въпрос на "Сега" как фирмата е решила да работи точно със спортното министерство, Николов отговори: "Имахме контакти, а и ние по принцип работим в тази област."
Около колодрума ще има спортно-развлекателен комплекс и хотел, в който ще отсядат чуждестранните спортисти. Нормално било към спортните съоръжения да има и леглова база. Вероятно ще бъдат построени басейн и тенискортове. Проектът обаче още не бил приключен.
Има разрешение от дирекция "Архитектура и градоустройство" край зала "Универсиада" да бъде построен хотел, твърди Николов. Той обаче не пожела да уточни дали вече има планове да се строи такава сграда. Според запознати при създаването на смесеното дружество не е упоменато въпросното разрешение. -----------
КАРЕ
На "обекта" всичко е спокойно
"Трябваше да се вкарат свежи пари в колодрума, за да се почне работа. Точно затова се съгласих участието да е 70% частно и 30% държавно", каза завчера пред "Сега" Лучано.
Днес, осем месеца след създаването на смесеното дружество "Комплекс Сердика БГ", на колодрума всичко си е постарому, установи екип на "Сега". Вратите са заключени, пътят към трибуните е преграден само с някакво странно старо метално съоръжение. По-напористите колоездачи обаче могат да го мръднат и да влязат на пистите. До колодрума е разположен запуснат тенискорт и площадка с няколко рампи за скейтборд. В запуснатите ниски сгради се помещават майстори за поправка на колела. До градинка с детски катерушки работи малко кафене, в което през деня се събират главно пенсионери. Миналия месец платих наема на Нацоналната спортна база, но за май не знам на кого трябва да го дам, чуди се управителката на кафенето Анастасия Стефанова. Стари хора й разказвали, че колодрумът е бил дарен от цар Борис на Българския колоездачен съюз. Документите обаче се изгубили и той бил включен в Националната спортна база.
Прилежащата земя към колодрума е 30 декара, твърдят майсторите на колела. Те не знаят на кого трябва да плащат наем, никой не ги е известил за смяната на собствеността. В края на миналата година идвали специалисти да замерват терена. Идвали и хора в луксозни коли, оглеждали и си отивали.
------------
КАРЕ
Бащата на спортния "приватизатор" е бил зам.-кмет на Калчев
Росен Моллов
Собственикът на "Проект строй БГ" Александър Николов Николов се оказа син на бившия заместник-кмет на Русе Никола Николов. Управникът беше заместник по строителството на градоначалника Димитър Калчев през втория му мандат до 1998 г. След това той се отдаде на бизнес. Името му се свързваше с намерението на Калчев да направи енергиен холдинг. Тази структура обаче така и не видя бял свят. Оттогава името на Никола Николов не се е появявало в публичното пространство. Знае се само, че той продължава да поддържа връзка с министър Калчев.
В Русе се говори, че преди две години Никола Николов безуспешно се е опитал да намери работа на сина си в строителния бранш. После Александър заминал за София, където е и сега. Явно в този период той е успял да си осигури парите и връзките, необходими за сделките. В Русе Александър е 100% собственик на фирмите "Алени" и "Нордбилдинг". Последната е регистрирана на адрес "Олимпи Панов" 25 в Русе. В нея обикновено стои бащата Никола Николов. Фирмата е за независим строителен надзор и експертни оценки.
КАРЕ
В общината няма проект
Нито в общината, нито в общинската дирекция "Архитектура и градоустройство" (ДАГ) е постъпил идеен проект за спортно-развлекателен комплекс при колодрума, съобщи секретарят на общината Росен Желязков. Завчера пред "Сега" министър Лучано твърдеше обратното. Борисовата градина е под наблюдението на Дирекцията за опазване на паметниците на културата към министерството на Божидар Абрашев. За парка няма регулационен план. В него могат да се строят само спортни и развлекателни съоръжения, както и временни обекти като кафенета. За да се построи хотел, трябва да се направи регулация и да се промени статутът на земята от публична в частна. След това пак трябва да се мине за одобрение през ДАГ.
|
|