Нов начин за лечение на онкологични заболявания, ревматоиден артрит и възпалителни болести на дебелото черво си пробива път по света и у нас, съобщи проф. Григор Мечков, специалист по вътрешни болести и гастроентерология, чл.-кор. на БАН. "Първите медикаменти са одобрени и регистрирани преди месец в САЩ. У нас това трябва тепърва да стане. Част от изпитанията на нови лекарства включват и безплатно лечение на болни. Единици наши болни от рак може да участват в тестове още до края на годината", прогнозира Мечков.
Новият метод представлява блокиране на импулсите, които влияят на развитието на кръвоносни съдове, които пък подхранват раковата тъкан. При поява на тумор започва развитие и на нови кръвоносни съдове. Ако раковите клетки обаче останат без кръвоснабдяване, те не могат да се развиват, установили учените.
Разработени са препарати, наречени моноклонални антитела. Те се пият или инжектират и се насочват към рецепторите, които отговарят за развитието на кръвоносни съдове.
Общо са разработени 60 моноклонални антитела, само 2 от тях са вече регистрирани, каза проф. Мечков. Те са и много скъпи. Една ампула струва 700 лв., а за лечение са нужни 60-70, обясни проф. Мечков.
Поне 7 месеца е срокът за одобрение на едно лекарство, обясниха от агенцията по лекарствата. Не е задължително то да се изпитва клинично и у нас, след като са предоставени доказателства за ефикасността и безопасността му при тестове навън. Подобно решение обаче е шанс за болните да получат по-бързо и безплатно новото лечение.
НОВОСТИ
У нас вече се прави безболезнено изследване на гастроентералния тракт, съобщи проф. Мечков. Сега повечето хора преминават през ендоскопия - гълтане на тръба до изследваното място. В болница "Св. Иван Рилски" вече изследват с капсула с вградена камера и радиопредавател, дълга 12 мм. Капсулата се гълта, минава по гастроентералния тракт и записва всичко по пътя си, без пациентът да се мъчи. Манипулацията обаче струва около 1500 лв.
|
|