Българската стопанска камара (БСК) е предложила на група депутати проект за изменения на Търговския закон и на Закона за ДДС, с които да се ограничи източването на данък добавена стойност от хазната и от фирмите, които съвестно се издължават на хазната. Това обяви пред инвестиционен форум в столицата вчера шефът на камарата Божидар Данев.
Според предложението продажбата на фирми, регистрирани по ДДС или смяната на собственика или управителното тяло, няма да може да става преди да е завършила щателна данъчна проверка. Според Данев случаите, в които фирми нарочно се декапитализират и после се продават на хора, които очевидно са параван, се увеличават лавинообразно напоследък. "Когато собственик на такава фирма се окаже някой ром, а всички останали по веригата честно са си платили ДДС, отговорността става ничия, а държавата и данъчните нищо не правят", твърди Данев. "Циганизирането на икономиката ни е добило такива размери, че дори и кристално чиста новосъздадена фирма е в състояние да бъде оцапана", подчерта той.
Финансовият проблем и най-вече достъпът до банкови кредити е най-посочваният проблем в анкета, направена от камарата сред 1000 български малки и средни фирми. Четирите най-важни причини за това са липсата на фирмена история, нереалното счетоводство на повечето от фирмите, ниският им основен капитал и повишаването на междуфирмената задлъжнялост.
БСК предлага създаване на клирингова къща, която да помогне за изчистването поне на част от тези задължения, които според Данев са стигнали 400 млрд. лв. - повече от брутния вътрешен продукт на страната. Според него голяма част от тези задължения лесно биха могли да бъдат елиминирани, тъй като са взаимни задължения между фирми, но съществуването им продължава да пречи на бизнеса.
ПОМОЩ
На България й трябва гаранционна институция по подобие на австрийската Austria Wirtschaftsservice Gesellschaft, която да гарантира пред банките отпусканите заеми за малки и средни предприятия. Това препоръчаха по време на форума от Банк Аустрия. Там институцията гарантира пред търговските банки до 80% от заемите, като поема и задължението кредитен анализ на проекта, а печели от гаранционните такси. Иначе и в Австрия на банките им е много по-лесно да отпускат големи заеми за големи фирми, защото им излиза по-евтино.
Браво, г-н Данев!
Хубави предложения. И основателни.
Само че те и депутатчетата са в схемата. Как ще гласуват нещо в ущърб на самите себе си.