От 20-имата души, които може да напуснат българския батальон в Кербала, петима са преживели боен стрес и не желаят да напуснат, но психологът преценява, че това трябва да стане. Това каза вчера началникът на Генщаба ген. Никола Колев, преди да отпътува на официално посещение в Кувейт.
За 10 рейнджъри комисията е преценила, че изпълнението на задачите им не съответства на изискванията, и се предлагат за връщане. Четирима или шестима от подалите рапорти за напускане са ги оттеглили, но са подадени и нови рапорти.
Ген. Колев вече е получил документите и е разговарял и с командира на батальона ни в Кербала. Оттам са помолили да се удължи с няколко дни срокът, тъй като има бойци, подали рапорти за напускане на батальона, но самите те питат може ли да се изчака малко, за да размислят и да имат възможност да преценят. Срокът е бил определен до вторник. Началникът на ГЩ заяви, че може да гарантира, че върху пожелалите да напуснат Кербала бойци не се оказва никакъв натиск. Всеки има възможност да прецени дали ситуацията съответства на неговата готовност да поема рискове и да вземе своето решение, посочи ген. Колев.
Доставките за нашия контингент са само от американските логистични структури и от България, съобщи началникът на Генщаба. Така той опроверга шефа на военното разузнаване ген. Пламен Студенков, че се очаквала биоатака от страна на иракчаните и трябвало да се консумират само български и американски храни и напитки.
Към заплахи от групировки като тези на радикалния шиитски лидер Муктада Садр винаги трябва да се отнасяме сериозно, допълни ген. Колев.
Медиите и обществото получават незабавна информация за това, което се случва в Кербала, и няма скрити загуби. В последната седмица информация беше задържана заради безопасността на контингента, посочи генералът. Той категорично отрече публикациите, че зам.-шефовете на Генщаба ген.-лейтенант Димитър Зехтинов и ген.-лейтенант Атанас Запрянов са подали оставка.
|
|