:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,779
Активни 693
Страници 22,344
За един ден 1,302,066

Талоните за транспорт в София поскъпнаха

До вторник пътуваме със старите билетчета от 35 ст.
Снимка: Вера Петкова
Талоните от 3 и 5 билета в София поскъпнаха от вчера, след като влезе в сила решение на СОС от 11 март. Областният управител Росен Владимиров отложи поскъпването на талоните и картите за ученици, студенти, пенсионери и ученици, което трябваше да влезе в сила от 1 април. От вчера обаче талоните от 3 билета се продават вече за 1,35 лв., а от 5 - за 2 лв. Столичани могат да пътуват със старите талони с билети от 35 ст. до вторник, съобщи дежурният диспечер на градския транспорт. Ако някой си е купил повече от 15 талона, може да ги смени в бюрата за продажба на билети, като доплати разликата.

Картата за граждани за един ден за всички линии вече е 2,20, а за 5 дни за цялата градска мрежа - 10 лв. Цената на единичния билет обаче остава 50 ст.

Пенсионерите над 68 г. и инвалидите ще се возят с месечни карти от 5 лв. Учениците, студентите и пенсионерите, които са си купили карти на новите цени преди 18 април, ще могат да ги ползват 10 дни повече. Инвалидите, които вече са си купили карти за периода април-юни, ще могат да пътуват 1 месец повече.

Преференциалните карти трябваше да поскъпнат двойно, след като финансовият министър Милен Велчев оряза държавната субсидия от 50% на 30%. Въпреки протестите на студентите, които блокираха за 2 часа движението по "Цариградско шосе" и Орлов мост, общината вдигна цените на картите.
21
555
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
18 Април 2004 22:15
Студентите трябваше да отстояват позицията си, защото бяха прави. Медийните атаки срещу тях, обаче, бяха масирани и безпардонни.
Студентските доходи са ограничени и следването днес е свързано с много други разходи, та една карта от 17 лв. на месец си е голямо перо. А и те защитаваха не само себе си, а и инвалидите, възрастните хора - въобще тези, които са с ниски доходи.
За чиновническите карти, които ние плащаме, не се даде и дума да се издума! Тази привилегия е запазена! Браво!
Даже и доскорошните студенти от "Сблъсък" бяха "впрегнати" да защитават каузата на Общината. Пари можеха да се намерят, друг е въпросът дали искаха. Пък и как се договориха с Р. Владимиров! Консенсус цари!
18 Април 2004 23:20
Свидетели сме на поредното погазване на правата на децата! След като по Конституция образованието до 16г. е задължително, то държавата трябва да осигури средствата за придвижване на децата от дома до училището и обратно! За децата от малките населени места транспорта се заплаща от държавния бюджет-това е записано в Закона за народната просвета:
чл.26
(Нова - ДВ, бр. 90 от 2002 г.) На учениците до 16-годишна възраст в населено място, в което няма съответно училище по ал. 1, т. 1, 2, 3, 4, 6, 7 и 8, се осигурява безплатен транспорт и/или интернатно обучение в средищно училище в най-близкото населено място на територията на общината

Децата от малките селища ползват безплатен транспорт, а тук в София Столичният общински съвет налага РЕКЕТ на родителите, като им отнема 17 лв. от 18-те ЛВ., които държавата им предоставя като ДЕТСКИ НАДБАВКИ!
и АКО РОДИТЕЛЯТ НЕ СИ ПЛАТИ МЕСЕЧНИЯТ РЕКЕТ, ТО ПАК ОБЩИНАТА ЩЕ ГО ГЛОБИ :
Чл. 47. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г., бр. 67 от 1999 г., бр. 90 от 2002 г.) Родители, настойници и попечители, които не осигуряват присъствието на децата си в училищата за времето, през което те подлежат на задължително обучение, се наказват с глоба в размер от 20 до 100 лв. При повторно извършване на нарушението глобата е в размер от 50 до 250 лв.
Чл. 48. (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Нарушенията се установяват с актове, съставени от съответните органи на общините.
(2) Наказателните постановления се издават от кмета на общината.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и
изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
ПРИЗОВАВАМ РОДИТЕЛИТЕ ДА СИ ЗАЩИТАТ ПРАВАТА НА ДЕЦАТА В СЪДА!!!

18 Април 2004 23:39
Е как така на едни деца ще се осигурява безплатен транспорт, а на други не?

Що за поредна глупост?!?

Впрочем в началото на април отидох да купя тримесечна карта за две линии и с очите си видях на таблото, че тя струва 27-двадесет и седем лева. При цена на старана 12. Тъкмо мислех да вдигна скандал на невинните служителки, защото това е увеличение не в проценти, а в пъти-два пъти и половина. И ми казаха, че временно новите цени били замразени и мога да купя 1-мес. карта на старите цени.

Някой знае ли чие е това недомислие.
Редно е да започнем да търсим отговорност от кукумицините-"законотрворковци", а то на практика се оказва, че са и закононарушители. съдейки по постинга по-горе.


Защото един закон постановява нещо, който след него твори акто, който му противоречи, е много по-голям закононарушител от оня, който не спазва друг закон.
Защото неспазващият закона отговаря само за себе си, а лъбителят на нормативни актове, противоречащи на по-горен такъв, директно е отговорен за всички, принудени да го спазват.
И понеже оттук нататък потърпевшите все ще погазват един от противоречащите си закони, то редно е съвкупното им наказание да легне върху твореца.
19 Април 2004 04:22
На този фон само ще спомена - 120 милиона (лева или евро) за контингента ни в Ирак годишно...Хак!...
19 Април 2004 04:31
Все още има хора с хубави спомени от времето, когато трамвайните(и тролейбусни) билетчета в София струваха по 2 СТОТИНКИ(по-късно ги направиха по 5 СТОТИНКИ). Парното струваше 9 лева на месец. Топлата вода беше левче. Това е за сведение на лумпените като FL...и прочие...салати.
19 Април 2004 09:57
И за презервативите кажи, shop_en. Сегашните не са като предишните, ей го на, огъват се!
19 Април 2004 09:58
Ах, копелетата как излъгаха, че няма да вдигат цените на картите!
Отново никаква инициатива от студентските организацйи...
19 Април 2004 10:05
Билетчета по 2 ст, по 4 ст, по 6 ст, по 10 ст., сега по 50 ст. Ами нали взимаме по 10-20 пъти повече, от когато бяха по 6 и 10 ст. Тогава средната заплата беше горе-долу пак толкова, но сега каква огромна покупателна способност имат днешните левчета, особено за тези дето не се возят в градски транспорт



Студентите хубаво го започнаха, въпроса е защо останалите не бяхме там да протестираме.
19 Април 2004 11:06
Kym po- goliama chats ot prejdepisalite:

Koe e spravedlivo, bre, hora? Che samo v Sofia dyrjavata subsidira karti na studenti i sie li?
Ili che bez znachenie dali si bogat ili beden, plashtash edna i systa zena na kartata?

Sozializma otmina, za tia, koito ne sa go razbrali ili ne im se iska. V edna liberalna ikonomika takova nesto kato neveroiatno evtini karti za vsichki studenti/pensioneri/uchenizi - prosto niama!

Da ne otvariame duma za pensionerite, koito se iurvat oste ot zori da pazaruvat ot Mladost v Lilin po- evtino s 2 st. kiselo mliako ili prosto da se povoziat.

Na sozialno slabi, no istinski problemni studenti karti s namalenie - da. Na ostanalite - NE!
bezraboticata c Sf e nai- niska - neka rabotiat, za da mogat da si pokrivat smetkite.
19 Април 2004 11:39
Не минавам оттук:
"За чиновническите карти, които ние плащаме, не се даде и дума да се издума! Тази привилегия е запазена! Браво!"

Жена ми работи към Данъчните и от Нова година вече нямат КАРТИ! Съседът, който работи към Пожарната (МВР) също вече няма Карта! До 2004 година, това бяха единствените служители, които се ползваха от "привилегията"...
Е, доволен ли си???
Като не си наясно, не се излагай!!!
19 Април 2004 12:05
Песимисте, когато билетите бяха по 6 стотинки, заплатата ми беше 350 лева. Сега е пак 350 лева, но чистите са по-малко от тогава.
19 Април 2004 12:40
shake не може да бъде. Щом цените на билетите от 6 са станали 50 ст., то и заплатата ти щом е сега 350 ле, тогава трябва да е била 42 лева (350 *6 / 50 ), нал тъй, или обратното - ако тогава ти е била 350 лева, сега трябва да е около 29200 лева (350 * 50 /6). После не зебравяй, че бяхме несимволично оправени за 800 дни от С2, след "най-успешния премиер" Иван Костов
19 Април 2004 12:44
Въпросът,
който следва да се изясни, когато се прави сравнение между някогашните билети от 6 ст. и сегашните е дали сегашните са НАДЦЕНЕНИ (сиреч необосновано скъпи) или тогавашните са били ПОДЦЕНЕНИ (сиреч са били дотирани)!!!
Чак като се отговори на тоя въпрос може да си позволявате сравнения!
19 Април 2004 14:18
Сгуньо, така е. Градският транспорт, подстригването, електричеството, топлото и други бяха дотирани. Затова те не могат да служат за сравнение. Просто някой спомена трамвайните билети, и аз се ядосах. Иначе бензинът, луканката, дори хлябът са на сравнимо ниво.
19 Април 2004 15:00
shake и Сгуньо все пак не забравяйте, че всяко дотиране практически ти вдига заплатата.
Градският транспорт, подстригването, електричеството, топлото и други бяха дотирани. Затова те не могат да служат за сравнение.
Напротив - точно те са в основата на всяко сравнение, защото са стоки от първа необходимост - без тях не можеш и затова плащаш. Ако имаш предвид едни в Столипиново и Филиповци, че и другаде, дето не плащат, за тях си прав.
-
Бензинът, луканката, хляба - при сравнение на цените за тях ми е много интересно как премахна влиянието на годините, демек на прогреса (по-рано му викаха научно-технически прогрес), та цените се оказаха сравними (е два пъти по-големи, ама карай). То същото важи и за билетчетата, но 6 ст и 50 ст, нал разбирате.
19 Април 2004 15:03
Е-ех, charlie, ако бяхме ползвали презервативи на времето, сега вас нямаше да ви има...
19 Април 2004 15:27
Скоро няма да чуем от устата на някой общински или областен "пълководец" що е "себестойност" и имали тя почва у нас? Защото и сега има дотации макар да са "вътрешни и кръстосани"...Има многобройни дублирани маршрути, неефективни разписания, остарели превозни средства с многократно надхвърлен разход за поддръжка на километър пробег и т.н. Доколкото си спомням преди години Столична община направи анкетни карти за пътникопотоците с цел оптимизиране на транспорта...Сега едва ли ще представлява трудност на един колектив програмисти да реши "транспортната задача" на София и билетчето да се "кротне"...До тогава ще сме в лапите на всеки Общински властник и неговата клиентела!
19 Април 2004 15:32
Моят баща не съжалява, а твоят - не знам. Засрами се, градски, може да съм по-възрастен съм от тебе.
19 Април 2004 16:29
Sossa .... Koe e spravedlivo, bre, hora? Che samo v Sofia dyrjavata subsidira karti na studenti i sie li? .... neveroiatno evtini karti za vsichki studenti/pensioneri/uchenizi - prosto niama!
Малък списък какво се изменя: цената на талоните, с които масово пътуват всички, цените на еднодневните и петдневните карти отново за всички, цените на картите за учащи се, пенсионери, възрастни и инвалиди. Това, че студентите направиха протест, не значи, че те са най-ощетени, ощетени сме всички и то при сегашните ни доходи ...
-
Пълен списък какво се изменя (от сайта на СКГТ):
.БИЛЕТИ

1.Цена на билет с талони за три пътувания - 1.35 лв.

2.Цена на билет с талони за пет пътувания - 2.00 лв

ІІ.ГРАЖДАНСКИ АБОНАМЕНТНИ КАРТИ - БЕЗИМЕННИ

1.Цена на абонаментна крата за 1 ден - за всички линии - 2.20 лв.

2.Цена на абонаментна крата за 5 дни - за всички линии - 10.00 лв.

ІІІ.ЦЕНИТЕ НА ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ГРАЖДАНСКИ ПРЕВОЗНИ ДОКУМЕНТИ НЕ СЕ ПРОМЕНЯТ

ІV.КАРТИ ЗА ПРЕФЕРЕНЦИАЛНИ ПЪТУВАНИЯ - ИМЕННИ

1.Учащи, пенсионери над 57 години за жените и над 62 години за мъжете.

Цените по видове абонаментни карти са поставени във всяко "Бюро за продажби на абонаментни карти".

2.Възрастни граждани над 68 години:

- цена на абонаментна карта за 1 месец - всички линии - 5 лв.

- цена на абонаментна карта за 3 месец - всички линии - 15 лв.

3.Инвалиди общи заболявания, "слепи" граждани и граждани с диагноза "глухота" - абонаментната карта за всички линии е с цена 5 лв. месечно.

19 Април 2004 17:56
Хайде сага като се говори за дотации, повишаване на цени и т.н. да се упомене, че ТУК НАЙ-ВАЖНА Е ЦЕНАТА НА ТРУДА!
защо пък никой не говори за нея-щото хората да се оправят сами.
Как така хем държавата все по-малко дотира, хем данъците все по-високи, в сравнение с реалната работна заплата?
А човеците не бяха ли най-голямото богатство на страната, бе?

Защо всеки говори за всичко и жали държавата и дотациите и закърпва държавния бюджет?

Какво ме е грижа мен държавния бюджет, Велчев мигар го е грижа за моя?
20 Април 2004 12:17
КоКоК, не може хора, които получават заплати, да ползват привилегии за сметка на всички столичани, които плащат освен за собствения си транспорт и този на децата си. А ти знаеш ли как стои въпросът със служителите в министерствата и т.н.? Като научиш отговори!

Редактирано от - Не минавам оттук на 20/4/2004 г/ 12:19:50

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД