:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,010
Активни 414
Страници 19,940
За един ден 1,302,066
ВАКАНЦИЯ

С бебе на море - след 10-ия месец

Детската козметика трябва да отговаря на три условия: да е хипоалергенна, водоустойчива и да има широкоспектърни слънцезащитни показатели
Можете и с малко бебе да отидете през лятото на море или планина, стига да са спазени всички задължителни условия. А те не са никак малко. Какво трябва да знаят майките, ако решат да прекарат седмица край морския бряг или на свеж планински въздух, обяснява д-р Маргарита Данчева, педиатър-неонатолог от АГ "Шейново".

"Най-подходящата възраст за морски бани е на 10 месеца. След като навърши 10 месеца, детето спокойно може да бъде заведено край брега на морето. Не е противопоказно съвсем и след шестия месец, но тогава трябва да се подходи много по-внимателно", е нейното мнение.

Първото условие, което родителите трябва да спазят, е добрата защита на нежната детска кожа. Всички козметични продукти - крем, лосион и олио трябва да имат висок слънцезащитен фактор. "Проблемът е, че до 10-ия месец



не е желателно да се намазва лицето



на детето с крем. Именно това е една от основните причини да не се препоръчва отиването на море преди тази възраст", обяснява д-р Данчева.

Ограничения относно морето за "зимни" и "летни" бебета няма. Мит е препоръката, че всички деца, родени през студените месеци, трябва непременно да отидат още първото лято на море. Стига да са навършили 10 месеца, край брега могат да стоят както зимните, така и летните бебета.

"Най-доброто време за морски бани е от 9 до 11 часа и след 17 часа. Най-силни и опасни са слънчевите лъчи в интервала между 11 и 17 часа. Затова в този период детето в никакъв случай не трябва да се извежда навън", е съветът на лекарката.

На плажа бебето трябва



да бъде задължително под чадър,



да има шапка с периферия или само козирка, която да пази лицето от лъчите. Всички открити части се мажат с крем или лосион с висок SPF - над 25 или още по-добре над 30. "Когато родителите купуват такава козметика, трябва да прочетат листовката с описанието на продукта, в която да има три неща. Той трябва да е задължително хипоалергенен, водоустойчив и да има широкоспектърни слънцезащитни показатели", уточнява тя. А какъв ще бъде като марка, няма никакво значение, стига да е предназначен за деца. Поставя се обаче 20-30 минути преди да се отиде на плажа, за да може да попие в кожата и да подейства.

Край морето бебето или малкото дете трябва



да е в леки и широки памучни дрешки



Колкото по-светъл е цветът, толкова по-добре, тъй като така отразяват слънцето.

"След 10-ия месец могат да се правят и водни бани. Започва се с много кратко топване във водата - 1-2 минути. После се минава на 3 минути и така до 10 минути. Повече от това не е необходимо, тъй като във водата по-лесно се изгаря", казва д-р Данчева.

Задължително се дават много течности в периода, когато детето е на открито. И се стои не повече от час и половина - два. "Но зависи от възрастта на детето. Колкото е по-малко,



толкова по-кратък трябва да е престоят на плажа



Ако е добре защитено, детето може да остане по-дълго време."

Всичко това се отнася и за случаите, когато родителите вземат на море 6-месечното си бебе. Тогава обаче трябва да се внимава повече, особено с престоя на плажа. Най-добре е да бъде 10-20 минути. Най-много половин час, но задължително добре защитено. И непременно да се следи състоянието на детето, да се дават много течности и да се маже през определено време кожата му с лосион.

Същите условия трябва да се спазят, ако родителите решат да заведат невръстния си син или дъщеричка на планина.



Там обаче се изгаря много по-лесно,



тъй като е по-високо. Така че да вземат под внимание и този допълнителен фактор. "Но ако надморската височина не е твърде голяма, може детето да се заведе и преди 10-ия месец", уточнява лекарката.

Особено препоръчително е ходенето на море и планина, ако детето боледува често. И няма никакво значение видът на заболяването, както е при възрастните, при които морето влияе положително на едни неразположения, а планината - на други. "Много подходящо е редуването на море и планина. Този вариант е идеален при деца, които често страдат от заболявания на горните дихателни пътища."

Една от основните неприятности през лятото е прегряването, което може да се случи не само край морето и в планината, а и в града.



Симптомите са температура, повръщане и главоболие



при по-големите деца. "Затова е важно да се използват слънцезащитни лосиони, детето да се облича в леки, бели дрехи, да се дават много течности - като по-добре е да бъде вода, а не сок, и да има шапка с периферия. И да не се излиза в най-силното слънце". Добре е по време на разходка да се използва чадър, с който да се защити бебешката количка.

Друга препоръка, която младите майки е добре да спазят, гласи, че откриването на бебешката кожа става постепенно - от краката към ръцете. Най-напред се разголват само стъпалата. Друг вариант е детето да бъде с къси чорапки и бермуди.



Постепенно с всеки ден се разголва



все повече и повече, докато се стигне до лятно боди. Ръцете започват да се излагат на слънце малко след краката. В началото детето излиза по къс ръкав, а по-късно може и по потниче или рокличка с голи рамене. Всички открити части по тялото задължително се намазват със слънцезащитен лосион. Лицето - не, освен ако бебето не е с много бяла кожа. В такъв случай крем се слага само на най-изпъкналите части - носле, бузи, чело.

"У дома е добре детето да стои по боди и да спи с тънко чаршафче. Необходимо е да се поддържа нормална температура - между 20 и 24 градуса. Но



да не се използва климатик за охлаждане,



особено когато бебето е съвсем малко. След като навърши една годинка - може, стига да не духа пряко", обяснява д-р Данчева.

Що се отнася до пътуването, повечето деца го понасят много добре. В колата те трябва да са в специален стол, шезлонг или кошница, които да ги предпазят при евентуален инцидент. В никакъв случай в ръцете на майката! За мястото, където семейството ще летува, трябва да се вземе всичко необходимо на детето и най-вече храните, които то яде. Не бива да се разчита на местни магазини, тъй като не се знае какво точно предлагат. Още по-малко пък трябва да се разчита на ресторанти. Ако се пътува с бебе, то непременно се носят неговите шишета, стерилизатор и консервирани сокчета и пюрета. Така ще се избягнат инфекции, които могат да доведат до доста неприятни коремни заболявания.
12459
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД