:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,288
Активни 724
Страници 20,853
За един ден 1,302,066
Драстично разминаване между мнението на обществото и чиновниците

Данъчните трудно правят разлика между подарък, благодарност и подкуп

Най-много корупция има при ДДС и акцизите според данни от представително изследване
9,4 на сто от данъчните признават лично участие в корупционни действия през последната година. Това сочи социологическо изследване на "Коалиция 2000" и агенция "Витоша рисърч", чиито резултати бяха обявени вчера в Центъра за изследване на демокрацията. Първото по рода си проучване е направено сред 699 служители от данъчната администрация и се счита за представително.

Резултатите сочат, че всеки 10-и признава, че е участвал в някакво корупционно действие, обясни Александър Стоянов, шеф на "Витоша рисърч". При изследването в съдебната система, извършено през април т. г., едва 1% от анкетираните признаваха личното си участие, припомни той.

Проучването показва драстично разминаване между оценката на обществото и самооценката на данъчните за това доколко е разпространена корупцията в системата. Според изследване сред населението 46% от българските граждани смятат, че в данъчните служби има корупция. В сегашното проучване едва 2 на сто от анкетираните данъчни отговорят същото. Според Александър Стоянов това показва ясната тенденция всички групи, за които се смята, че участват най-много в корупционни сделки, да отричат това.

Изследването показва ясно и че данъчните не смятат, че има проблем с обслужването на гражданите и с професионалната им подготовка. Този факт показва, че и те като повечето държавни служители смятат, че гражданите отиват при тях за услуга, а не че те са там, за да ги обслужат. Тази обърната по логиката си практика не е от вчера, сигурно ще трябват и още дълги години, за да се преодолее, смята Стоянов. Според него "данъчните се държат като изпълнители на феодала, при които крепостните идват, за да се издължат". Едва ли на много хора им се случва, като отидат да си платят данъците, служителите да им благодарят - нещо, което е напълно естествено, защото с тези данъци се плащат и техните заплати.

69,7 на сто от данъчните признават, че са



получили подарък до 10 лева



Други 19,7 на сто отговарят, че са взели дарове до 50 лв., 6,1 на сто - до 250 лв. 1,5% твърдят, че са получили подаръци между 250 и 500 лв.

Един от основните изводи от проучването е, че данъчните трудно правят разлика между благодарност, подарък и подкуп. Близо 50% от анкетираните смятат, че "дребни неща като бонбони и цветя могат да се приемат като знак на благодарност, а не като подкуп". 8,3 на сто отговарят, че ако данъчният служител не си е поискал сам, то каквото и да е получил, си е благодарност. Самите служители в данъчната администрация смятат, че в тяхната система корупцията е изключително малко разпространена. В същото време те отговарят, че "най-пробитите" места са митниците - 65,8 на сто от анкетираните, следват съдебната система, здравеопазването и МВР.

Изследването е интересно и защото показва кои са най-слабите места в самата данъчна администрация.

Според служители от териториалните данъчни дирекции корупцията е



много по-разпространена сред техните началници



Двойно повече анкетирани твърдят, че подкупността е по-разпространена в Главна данъчна дирекция, отколкото в териториалните подразделения.

Анкетираните виждат като най-пробити места в тяхната системата структурите, които извършват данъчни ревизии и които осъществяват оперативен контрол.

Най-често целта на корупционна сделка е, за да се укрият нарушения или измами - в 65,5 на сто от отговорите. Според други 22,7% подкупи се дават от данъкоплатците, за да получат те по-добро обслужване. Един от изводите от изследването е, че корупция в системата има и защото данъкоплатците не са информирани и не познават нормативните актове, както и бързо сменящите се и пълни с вратички закони.

Според данъчните служители най-чести опити за измами, което води и до възможност за корупция, има при данък добавена стойност. Цели 81,1 на сто дават този отговор. 33,9 на сто смятат и че именно фирмите, регистрирани по ДДС, са най-склонни да укриват данъчни и осигурителни задължения, както и да плащат подкупи.

Според изводите от изследването най-честите начини за оказване на влияние върху данъчните е чрез подкуп във вид на пари, подаръци или услуги. Следващият по разпространение метод е чрез молби, сближаване и използване на близки и приятели. После идват заплахите, физическото насилие и опитите на данъкоплатците да измамят служителите.

Данъчните смятат, че главно хората, които дължат данъци, са инициатори за съответните корупционни действия.

***

1. Лично участие на данъчните служители в корупционни действия през последната година
(в проценти)

Нe е взел участие87,7

Да, взел е участие9,4

Не знам или не е отговорил2,9


2. Кой е инициатор на корупционни действия в данъчната система
(в проценти)


Данъкоплатците 52

И двете страни по равно23,9

Не знам или неотговорил21,3

Данъчните служители1,9


3. Разпространение на корупцията сред данъчните служители
(в проценти)

Въобще няма въвлечени38,3

Малка част са въвлечени36,2

Не знае23

Почти всички са въвлечени2,1

Отказва да отговори0,3
6
1454
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
30 Юни 2004 21:14
АМИИИ , ДАЙТЕ ПАРИ, ЧИСТА РАБОТА, СТИГА С ТИЯ КОМУНИСТИЧЕСКИ
ОТЖИВЕЛИ ПОДАРЪЦИ, ЖЕНИ И Т.Н.
01 Юли 2004 01:17
НЕ МОГАТ ДА НАПРАВЯТ РАЗЛИКА ЛИ ?!?!?!?!?!
И значи, митничарите били по-корумпирани от тях, а? Интересно, какво ли мислят митничарите по въпроса.
Освен това, посочените в статията цифри нещо ми се струват деноминирани с по някоя и друга нула......
01 Юли 2004 10:31
Корупция има във всички държави.
Лошото при нас е , широко разпространената кокошкарска/според мен/, корупция- дай 10лв.да се почерпим.
Аз съм държ. служител/ от ник -ми си правете извода да ли взимам/.
Но виждам как самите граждани се подлагат на служителите по-гишетата.
ОТ БЛАГОДАРНОСТ я сок, я вафли я бонбони.
Срам за тези които вземат, но и за тези които дават и се подлагат.
Скоро изгоних мои роднини защото дойдоха с шоколад за детето ми, но дошли в службата ми, между друго да свърша и една тяхна работа/сега малко се сърдят/. Аз шоколад и см мога да му купя.
Да вършил съм услуги , не противозаконни, но когато дойде , аз го черпя в служебното барче.
Да уточня не съм данъчен. Бих се радвал данъчните да са честни и безпристрасти.

А в нашата държавица дълго време такива като мен д.служители/не се гордея/ ще носят този -НИК.
01 Юли 2004 12:20
Беден, аз също имам наблюдения, че гражданите сами без да им поискат предлагат. И не само на данъчните! Фразата "Абе, колкото трябва там ще дадем!" е пословична. Най-трагикомичното е, че дават подкупи за неща, които така или иначе вече са уредени законово или няма как да не са уредени по закон и всичко си е както трябва.
Относно ник-а ти, той не е повод за гордост. Смятам, че държавните служители трябва да бъдат достойно заплатени както е по цял свят.
01 Юли 2004 12:22
Беден, навсякъде има корупция, верно е. Само че нашите държавни служители са я обърнали на всеобща практика. В Германия и Австрия, ако отидеш при данъчен, митничар или някакъв общински чиновник е доста по различно. Приемате като клиент и се опитва да ти помогне (без нарушаване на закона) да ти помогне. У нас те посрещат като престъпник и ти обясняват как не ти се урежда въпроса. Е ако снесеш - няма проблем, въпроса ти се урежда веднага.
Един турски чиновник (също ориент) никога не слага подпис и печат под нередовен документ и никога не нарушават закона. Рушвета само придвижва въпроса ти към по-бързо решаване.
Корупцията е само във високите нива и там става дума за огромни суми.
01 Юли 2004 13:33
Беден, дано не си ме разбрал погрешно. Съвсем не визирам всички държавни служители, нито пък смятам, че да си такъв е синоним на корумпираност. Просто имам преки впечатления, които ме карат да разсъждавам така. Двама мои роднини работят като данъчни, но на различни места и на почти идентични длъжности. Разликата между тях (финансово) е огромна! А за такива като теб - моите искрени уважения!
И още нещо - само който не е живял и работил по-дълго в някоя от развитите западни държави може да си помисли, че там няма корупция. Но тя е на съвсем друго ниво и следователно от по-ограничен кръг хора. Когато ни критикуват, че у нас има корупция те просто искат да премахнем кокошкарската такава. С другата - и те на са се справили.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД