10 на сто от избирателите имат право да поискат референдум за промяна на конституцията, решиха депутатите. Това прави близо 700 000 подписа. Само половината са нужни за иницииране на допитване по друг въпрос. Крайното решение за свикване се взима от депутатите.
Парламентът най-сетне започна приемането на поправки в закона за допитване до народа след поредното му предлагане от Новото време. Мнозинството се опита чрез процедура да отложи четенето, но не успя.
Още не е приет текстът, който позволява при събрани 600 000 подписа свикването на референдум да става задължително.
С новия закон гражданите имат право да решават въпроси от компетентността на законодателната власт. Според някои юристи това означава, че ако хората съберат достатъчно подписи, парламентът е длъжен да свика допитване за АЕЦ "Козлодуй". Други смятат, че затварянето на реакторите е в правомощията на изпълнителната власт, които не се подлагат на допитване.
Освен на решаващи референдуми гражданите имат право и на консултативни. Такива могат да се правят за конституцията, териториалното устройство и границите.
По предложение на царската Мариана Костадинова парламентът забрани да се пита народът за данъците и бюджета. Нацията няма да може да се изказва върху решения на съдебната власт и конституционния съд. Забранени за референдуми теми въпреки възраженията на Янаки Стоилов останаха още: обявяването на мир и война, държавните заеми, приемането на чужди войски и изпращането на наши в чужбина.
Отложи се искането на Станимир Илчев в забранителния списък да влязат темите за отбраната и сигурността. Допълнително ще се гледа и искането на Екатерина Михайлова референдумите за външната ни политика да бъдат само консултативни. Според нея такова трябва да е и допитването за ЕС.
Въпросът кога да се проведе референдум за влизането ни в съюза скара задочно президента и управляващите. Ако референдум за ЕС съвпадне с парламентарните избори, ще бъдат спестени поне 10 млн. лева, заяви Огнян Герджиков след гласуването на закона. Според Георги Първанов пролетта на 2006 г. е най-добрият срок за това, а референдумът не трябва да съвпада с избори - заради опасността недоволството от властта да се изрази в евроскептицизъм.
|
|