:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,417
Активни 358
Страници 23,884
За един ден 1,302,066
НДСВ и президентът спорят кога да ни питат за ЕС

700 000 души могат да поискат изменение на конституцията

Парламентът не иска да се консултира с народа за данъци и бюджет
10 на сто от избирателите имат право да поискат референдум за промяна на конституцията, решиха депутатите. Това прави близо 700 000 подписа. Само половината са нужни за иницииране на допитване по друг въпрос. Крайното решение за свикване се взима от депутатите.

Парламентът най-сетне започна приемането на поправки в закона за допитване до народа след поредното му предлагане от Новото време. Мнозинството се опита чрез процедура да отложи четенето, но не успя.

Още не е приет текстът, който позволява при събрани 600 000 подписа свикването на референдум да става задължително.

С новия закон гражданите имат право да решават въпроси от компетентността на законодателната власт. Според някои юристи това означава, че ако хората съберат достатъчно подписи, парламентът е длъжен да свика допитване за АЕЦ "Козлодуй". Други смятат, че затварянето на реакторите е в правомощията на изпълнителната власт, които не се подлагат на допитване.

Освен на решаващи референдуми гражданите имат право и на консултативни. Такива могат да се правят за конституцията, териториалното устройство и границите.

По предложение на царската Мариана Костадинова парламентът забрани да се пита народът за данъците и бюджета. Нацията няма да може да се изказва върху решения на съдебната власт и конституционния съд. Забранени за референдуми теми въпреки възраженията на Янаки Стоилов останаха още: обявяването на мир и война, държавните заеми, приемането на чужди войски и изпращането на наши в чужбина.

Отложи се искането на Станимир Илчев в забранителния списък да влязат темите за отбраната и сигурността. Допълнително ще се гледа и искането на Екатерина Михайлова референдумите за външната ни политика да бъдат само консултативни. Според нея такова трябва да е и допитването за ЕС.

Въпросът кога да се проведе референдум за влизането ни в съюза скара задочно президента и управляващите. Ако референдум за ЕС съвпадне с парламентарните избори, ще бъдат спестени поне 10 млн. лева, заяви Огнян Герджиков след гласуването на закона. Според Георги Първанов пролетта на 2006 г. е най-добрият срок за това, а референдумът не трябва да съвпада с избори - заради опасността недоволството от властта да се изрази в евроскептицизъм.
13
500
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
01 Юли 2004 23:36
С ПОПЕЧИТЕЛИ И БЕЗ ПРАВО НА ГЛАС - малолетните, лудите и целокупния електорат. Така де.
02 Юли 2004 01:18
Ми то в Комшииска Турция има повече "Булгаристанци"бе, A?? ?
02 Юли 2004 03:35
най-после един закон като хората. Сега да видим как ще се прилага. ще от сега мога да предложа тема за референдум която н 700 00, ами сигурно един милион подписа ще събере. Чисто мажоритарна, Смесена или пропорционална изборна система? И колко да бъдат депутатите в НС. А да видим стиска ли им на "политиците" ? Ама тогава разнате му Офчаровци, Петков - Дамаджановци и др. дето вече се виждат министри пак за мотиките ще трябва да се хванат - както родителите си...
02 Юли 2004 07:38
Най-после. Ама нали знаете как става тук. То закона може и да е хубав, ама все някой трябва да го спази, нали
02 Юли 2004 09:07
Забранили са референдума за най-важните неща: обявяване на война, изпращане на наши войски в мисии от Иракски тип, чужди бази на наша територия. Тези въпроси пак ще ги решават псевдополитици като Паси и Свинаров.
02 Юли 2004 10:46
Крайното решение за свикване се взима от депутатите.
Какво показва това? Че и 1 милион подписа да се съберат, референдум ще се проведе когато решат дупетатите.
Да Ви е честит новия закон!
02 Юли 2004 12:10
Самият дебат, какво можело и какво не можело да бъде предмет на референдум е противоконституционен.

КОНСТИТУЦИЯ

Глава първа
Основни начала

(2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция.
(3) Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет.



Какъв е този страх от референдуми, дето ги тресе сегашните ни депутати.
Въпроси на външната политика не можело да бъдат предмет на референдум искала Екатерина Михайлова. Тя и колегите и с нещо да са доказали, че заслужават да им се доверим по който и да е въпрос.
02 Юли 2004 12:11
С една дума въртяха, сукаха и накрая не ни дадоха ПРАВОТО да правим сами закони. Дадоха "право" да просим - от тях, а те ако им хареса прошението да разрешат. Подиграха ни се, кой ли път... Ето затова искаме да направим "корпус за бързо гражданско реагиране" - като ни настъпят правата - всички на улиците. Хайде, стига приказки тука! Какво друго ни остава?
А да, остава ни робството.

Вземи свободата си!
Гражданско участие
02 Юли 2004 13:10
XYZ
02 Юли 2004 14:41
10% => 700 хил.
100% =>7 мил. имащи право да гласуват (!?!?)
при реално население на България малко под 8 мил, излиза, че и децата имат право на глас.
02 Юли 2004 17:32
Narodyt ne mojel da se izkazva po tozi i onzi vypros. Ami ako vsi4ki zaedno reshim da viknem, sigurno oniq prodajnici v parlamenta shte pratqt tankovete!
Sled kato demokraciqta e lyja, ezikyt trqbva da byde otrqzan!
02 Юли 2004 19:18
Ха тъй, ербап, по швейцарски!
Маалейй, референдуми. Ами ние не можем да се сберем по избори за депутати и за президент, дето по 4-5 години после ги търпим, ами ще управляваме чрез референдуми. На първия ще идат инициаторите на подписката, а на сетните? Това е вече държавата Whocares или Бимумамата.
Добре че всички отбираме от ядрена енергетика и атомни реактори, рахат съм поне за АЕЦа.
Абре. Когато правителството нарушава Конституцията кво праим? Гледаме си работата. Парламентът гласува затваряне на реакторите СЛЕД приемане в ЕС, ама правителството си подписа друго, а суверенът си баеше на бълхите!
Когато парламентът гласува да разреши в БГ да се сеят генно променени семена, ние кво праим? Бараме си... референдумите.
04 Юли 2004 23:05
Абе, Локи, като не ти сече пипето що се изказваш? Общият брой на избирателите на местните избори беше - 6 951 680. Да ти обяснявам ли защо са толкова?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД