Възстановяването и модернизацията на бойните хеликоптери е сред проектите, които трябва да стартират първи, за да се възстанови летателната способност на въоръжените сили и да се извърши модернизацията. Това заяви вчера началникът на Генщаба на армията ген. Никола Колев, който взе участие в международна конференция "Членството в НАТО - възможности за търговия и инвестиции".
От наличните във ВВС 42 хеликоптера летят само 4. България е поела ангажимент към НАТО още през следващата година да разполага с два транспортни хеликоптера, готови да действат по изискванията на алианса навсякъде по света. Генералът изрази надежда до есента да има решение за възстановяването и модернизацията на хеликоптерите и добави, че изискванията на военните по този въпрос са уточнени. Към 2007 г. трябва да имаме и съвместими с НАТО изтребители. Дотогава трябва да има решение за нови западни самолети и първите от тях да са пристигнали, както и да са обучени екипажи. Съгласно т. нар. "Цели на силите през 2007 г." трябва да имаме 2 готови самолета по натовски стандарти с минимум 4 екипажа, каза ген. Колев. Той посочи, че не е рентабилно да се купува малък брой самолети и обикновено се говори за ескадрила.
"За всеки един проект за модернизацията на армията да има група за ръководството му. Този експертен съвет трябва да включва освен военни, които да следят за военнотехническите изисквания и достигането на оперативната подготовка на съответния вид въоръжени сили, така и специалисти по икономика и финанси", предлага началникът на Генщаба. То цели да се постигне по-голям ефект от проектите за модернизация не само върху армията, но и върху цялата икономика.
"Имаме много оферти от различни фирми за всички проекти, които си колекционираме през последните 5-6 г. Процедурите по подаване на официални оферти и избор на фирми още не са започнали", допълни Колев.
В края на май правителството определи 11 приоритетни проекта за модернизация на българската армия на стойност 1,5 млрд. лева. До края на следващата седмица ще бъдат готови и изискванията пред потенциалните кандидати за участие в поръчките на армията, допълни министърът на отбраната Николай Свинаров. В конференцията взеха участие министри на отбраната и висши военни на Македония, Румъния, Гърция, България, както и представители на американски, израелски и български фирми от отбранителната промишленост.
"Все още не е взето решение в САЩ във връзка с глобалния преглед на отбраната за разполагането на нови бази", каза пред участниците в конференцията посланикът на САЩ в София Джеймс Пардю. По думите му България ще бъде включена в разполагането на общи бази по света.
Не знам да се смея ли или да плача като чуя за модернизацията на БА и особено за военната авиация. Народната поговорка казва съвсем ясно от какво не се прави ... боя. Вече направих предложение МО да се закрие , а така наречените "въоръжени сили" да минат на подчинение на Министерството за младежта и спорта. С парите от съкратената "армия от чиновници" може да се поддържа представителната гвардейска част и да се купи някоя резервна гума за вертолета на началниците.
Кой ще прибере комисионните от поръчките?! За това са тия дълги заседания и преговори. На никого не му пука нито за бойна готовност нито за национална сигурност .