Станимир Илчев: Трябва да се пробва
Това са очевидно завишени идеи за изостряне на мерките срещу престъпността, които са естествена функция на средата у нас. Ако трябва да се апелира за повишено внимание в техните разработки и евентуалното им узаконяване, то това повишено внимание трябва да има точен адрес - гражданските права.
Иначе тези идеи на МВР и фактът, че се подкрепят от прокуратурата и, че с течение на времето ще бъдат смекчени, са резонни. Трябва да ги подкрепим. Защото практиката на МВР е изпъстрена с доста обезкуражителни прецеденти, когато именно поради липсата на възможност, към която те сега се стремят, престъпниците "оперативно" ги надбягват. Какво например може да направи звено на НСБОП, когато пред очите му се свиква среща на върха на престъпните босове, а решението за подслушване се бави или разрешителният срок изтича в навечерието на най-горещата фаза от такава сбирка? А в контекста на задържането на големите престъпници до произнасянето на присъдата може спокойно да се разположи презумпцията, че докато тези хора са вътре, е гарантирано поне предотвратяването на други престъпления. Естествено, най-острият от критичните въпроси, който винаги ще ни съпътства, е свързан с това, колко качествен е анализът на събраното чрез СРС, че да бъде то неоспоримо доказателство в съда. Но това все пак е необходимо да се пробва.
Михаил Миков: Не бива да се разширява подслушването
Това са поредните атрактивни и, на пръв поглед, звучащи като много строги мерки. В крайна сметка, преди да се стигне до завишаване на санкциите, трябва да се види каква е средната наказуемост и как се налагат санкциите по сегашния НК. Иначе е имало много случаи, в които законодателят увеличава санкциите, но те не се налагат, или се налагат под средния размер. Много внимателно трябва да се обмислят всички въпроси за използването на СРС. Ясно е, че в Оруелската държава няма престъпления, защото там има контрол 24 часа. Но едва ли в демократичното общество трябва да се правят стъпки в името на борбата с престъпността, които могат да доведат до злоупотреба със СРС. Не смятам, че трябва да се разширява правото на изпълнителната власт да подслушва.
Йордан Соколов: Ще решат ли промените проблема?
От една страна, МВР продължава да отрича, че организираната престъпност демонстрира мощта си по улиците, а от друга страна, непрекъснато говори, че трябва да се взимат допълнителни мерки. Опитите на службите, които трябва да се борят с нея, да се оправдават със законите, не са сериозни.
Да не би законите да пречат на МВР да открива поръчителя на едно поръчково убийство? Никакви законови мерки няма да помогнат, защото преди всичко битката срещу престъпността зависи от политическата воля на управляващите. Какво точно ще се реши, ако 24 или 72 часа бъде подслушван някой? Какво ще реши специален закон, когато в НК има наказания за организирани престъпни групи?
Управляващите трябва точно да назоват явлението и да кажат става ли наистина дума за преразпределение на контрабандни канали, или не.
Мирослав Севлиевски: Скептичен
съм, че ще има резултат
Скептичен съм, че полицейщината ще доведе до резултати. Борбата с престъпността не трябва да е кампанийна. Едва ли по-масираното подслушване ще подобри успеваемостта на МВР, но все пак похвални са усилията на институциите да търсят нови начини, за да се справят с проблемите. Смятам, че не законите са лоши, а просто калпаво се изпълняват.
|
|