Здравната каса и Министерството на здравеопазването отново са сред ведомствата, в чиито годишни отчети Сметната палата констатира нарушения. Масова е тенденцията да се повтарят грешките от минали години, пише в доклад на ведомството. Миналата година МЗ и НЗОК не бяха отчели правилно приходи от банкови заеми и разходи по проекти за преструктуриране.
Сега одиторите са засекли неправилно отчетени парични гаранции и частично постъпили суми за закупуване на държавни жилища в Министерството на здравеопазването. Нарушения в отчитането на приходи от гаранции по Закона за обществените поръчки пък са извършили в здравната каса. И в двете администрации съществуват пропуски относно контрола на изразходването на пари, пише в доклада.
Не са съставени досиета при поемане на задължения в Министерския съвет и Министерството на труда и социалната политика и при извършване на разходи над 10 000 лв. в Министерския съвет.
При проверка на отчетите на второстепенните бюджетни разпоредители Сметната палата е открила неправилно отчетени приходи от продажба на тръжна документация в МЗ и Военната академия, от продажба на земи в Министерския съвет, от ДДС и приходи от лихви в ДКЕР, от предоставени туристически услуги по сключени договори в МОСВ, от концесионно възнаграждение в МЗГ и др.
Сметната палата провери изпълнението на бюджетите на 75 първостепенни и второстепенни разпоредители. Констатирани са нарушения при контрола на бюджетите в БНР, БНТ, СУ "Св. Климент Охридски", бургаския университет "Проф. "Асен Златаров", великотърновския "Св. св. Кирил и Методий", Техническия университет-София, Държавната музикална академия "Панчо Владигеров", Техническия университет-филиал Пловдив, Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кр. Сарафов", и Националната художествена академия. Не са спазили изискванията и във Военната академия "Г. С. Раковски", ДКЕР, социалното и енергийното министерство и Агенцията за ядрено регулиране. Миналата година Сметната палата отказа да завери отчета на Военната академия заради съществени пропуски.
|
|