:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,873
Активни 437
Страници 27,438
За един ден 1,302,066

Общи програми за магистри в България и още в 16 страни

Обучението ще е предимно в икономически специалности и ще се води на английски
От новата учебна година университетите започват работа по мащабен международен проект за откриване на магистърски програми на английски език, обяви председателят на Съвета на ректорите Йорданка Кузманова. Нашите вузове ще могат да готвят съвместни курсове с партньори от 16 страни, а дипломиралите се в тях студенти ще получават две дипломи - българска и чужда.

Проектът е в рамките на Централно-европейската инициатива (ЦЕИ). В нея участват Албания, Австрия, Беларус, Босна и Херцеговина, Хърватска, Чехия, Унгария, Италия, Македония, Молдова, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Украйна и Сърбия и Черна гора. Нашите университети могат да търсят партньори във всяка от останалите страни-членки. Целта е да се стимулира мобилността както на студентите, така и на преподавателите.

Няма ограничения за броя и вида на университетите, които могат да се включат в проекта, става ясно от сайта на ЦЕИ. Висшите училища, решили да кандидатстват, трябва да подадат двустранен проект в местния координатор на мрежата. У нас за такъв е избран УНСС.

Общите магистърски програми ще са достъпни за студентите, за тях ще има държавна поръчка, обясни Кузманова. Програмите ще бъдат разделени на две, като част от обучението ще е в страната-домакин, а останалото - в страната-партньор. Още не е ясно как точно ще бъде уреден финансово престоят на студентите в чужбина, но по всяка вероятност разходите ще се покриват от ЦЕИ.

Работата по проекта тепърва предстои, сформирали сме работна група, която трябва да изработи детайлно правилата за участие, финансиране и акредитация на програмите, обясни Кузманова.

Очаква се основната част от магистърските курсове да са в сферата на икономиката. По регламент страните-членки на ЦЕИ решават съвместно кои области на науката да бъдат приоритетни, като са длъжни да се съобразяват с гласа на най-нуждаещите се държави.

От нас зависи доколко успешно ще можем да се включим в проекта, коментира още Кузманова. Според нея един от проблемите ще бъде осигуряването на достатъчно преподаватели, владеещи английски език. Очаква се първите проекти да са готови най-късно за учебната 2005-2006 г.
924
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД