1,6 млн. души у нас се водят като притежатели на ценни книжа у нас. Това показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН) за състоянието на капиталовия пазар.
"Реално само 10 000 души оперират активно с книжата си и това са големи фирми", съобщи за в. "Сега" шефът на Българската фондова борса Георги Драйчев.
Според него цифрата не показва реалното състояние на пазара на ценни книжа у нас. "Много от хората притежават бонове от реституция, които са непродаваеми, фигурират и голям брой починали лица", каза Драйчев. Никой все още не се е разпоредил тези хора да бъдат премахнати от списъка с притежателите на ценни книжа.
"Капиталовите пазари се движат от големи играчи, затова трябва да се привлекат още компании", коментира той. Като причина за големия застой на пазара с ценни книжа Георги Драйчев посочи ниската спестовност на българина. Експерти коментираха, че все още малко дружества смятат фондовата борса за източник на финансиране и не се насочват към нея.
2,5 млн. души са застрахованите у нас, а 2,3 млн. са записаните в частни пенсионни дружества.
КАРЕ Сътрудничество
Министърът на вътрешните работи Георги Петканов и
председателят на Комисията за финансов надзор Апостол Апостолов подписаха Споразумение за сътрудничество и
взаимодействие, съобщиха от вътрешното министерство.
Двете институции са се договорили за координация в дейността си по въпроси от взаимен интерес, за съвместни действия и обмен на информация.
Взаимодействието ще се изразява в събиране и анализиране на данни за финансовото състояние на поднадзорни на Комисията лица - осигурителни и пенсионни дружества, инвестиционни посредници и др. Ведомствата ще си оказват експертна помощ при извършване на проверки, при които се налага да бъдат решавани въпроси от компетентността на двете ведомства.
|
|