Букурещ затвори две глави от преговорите с ЕС - Регионалната политика и Свободно движение на услуги - и си остави още четири за периода до средата на декември, предаде Ройтерс. Ако успее, ще изпълни задачата си да настигне България и да подпише заедно с нея идната пролет договор за присъединяване към Евросъюза.
Сред оставащите глави обаче са три от най-трудните - Правосъдие и вътрешни работи, Конкуренция и Околна среда. Според източници в доклада на Европейската комисия за напредъка на страната, който ще бъде публикуван на 6 октомври, вероятно Румъния ще получи статут на "функционираща пазарна икономика", но ще бъде добавено, че тя все още не може да издържи на конкурентния натиск на ЕС.
Анализатори казаха, че управляващите бивши комунисти не отделят достатъчно внимание на евроинтеграцията. "Те са съсредоточени повече върху предизборната кампания", каза Сорин Йоница, директор на независимото сдружение Румънско академично дружество. Ройтерс използва израз, който много прилича на "Власите се давят накрая на Дунава", за да обясни европейските перспективи на северната ни съседка. Румънците рискуват да се препънат на последното препятствие в състезанието за присъединяването към ЕС, защото цялото им внимание е насочено към изборите за парламент и президент на 28 ноември.
Ройтерс припомня, че макар София и Букурещ да се очаква да влязат заедно в ЕС през 2007 г., България приключи с преговорите още през юни. Истинският проблем на Румъния не е в преговорните глави, а в нейната история от половинчати реформи, която хвърля съмнения върху способността на страната да промени икономиката и обществото.
В областта на конкуренцията например румънската икономика продължава да разчита на държавните помощи - директни, данъчни облекчения и опрощаване на дългове. Неотдавна председателят на сдружението на чуждестранните инвеститори предупреди, че ръководителите на тези предприятия пречат на евроинтеграцията.
Евросъюзът не иска да отлага твърде много подписването с България на договора за присъединяване, защото и в България догодина ще има парламентарни избори, писа "Зиарул де Яш". Вестникът цитира думите на представител на ЕС, който заявил, че с клаузата за мониторинг, позволяваща отлагане на членството с една година при неизпълнение на поетите ангажименти ЕС може "да държи в менгеме" всяко правителство, което е на власт в България или Румъния.
|
|