Ако чете човек българската преса, ще си помисли, че парламентарните избори са минали и текат тежки преговори кой да стане премиер. Почти няма ден, в който обществото да не е занимавано с догадки и проучвания как Х става за тази работа, а Y изобщо трябва да забрави за мераците си. А истината е, че медии и социолози са сложили тигани, докато рибата е още в морето. И разсъжденията са си чиста проба PR - бял или черен.
Въпросът, кой ще е следващият премиер, не е маловажен и трябва да бъде дискутиран дълго преди изборите. Но подходът в момента е тотално сбъркан.
Най-любимият начин да се лансират имена за премиери са социологическите проучвания. На определено количество граждани се задава въпросът кой трябва да е премиер. Съответно се получава някаква класация с някакви проценти, които ласкаят или отчайват политиците. По този начин обаче може да се прогнозира кой ще е президент, а не кой ще е премиер. Защото изборите за държавен глава са мажоритарни и населението с гласа си го посочва. Премиерът обаче се излъчва от партията, вкарала най-много депутати в парламента.
И се избира след сложни междупартийни договорки,
които изобщо не отчитат мнението на гражданите. Все едно да питаш електората кой да е следващият главен прокурор? Много често с най-големи симпатии се ползват хора, които нямат шанс да застанат начело на изпълнителната власт, защото не са удобни и на собствената си, а и на останалите политически сили.
От друга страна, гражданите не отговарят точно на въпроса, който им се задава - те казват кой политик харесват, кого познават, за кого са чували, а не кого виждат в ролята на премиер. И тази оценка е доста субективна. Как да се отговори обективно на въпроса става ли Сергей Станишев, например, за министър-председател, след като той никога не е заемал този пост и не е показвал може ли да се справи, или не? Той дори в изпълнителната власт не е бил. Трябва ли автоматично да се отписва, защото няма опит? И трябва ли механично да му се приписват пасивите от предишното управление на БСП и Жан Виденов, макар да има сходство в биографиите на соцлидерите?
Може ли Станишев да бъде сравняван със Симеон Сакскобургготски
и Иван Костов, които вече са показали какво могат на този пост? И може ли с тях да се конкурират на равна нога Надежда Михайлова и Милен Велчев, които не са били премиери, но са управлявали като министри? И къде между тях е Ахмед Доган, от чиято решаваща дума зависи името на всеки премиер през последните години?
Проблемът има и друг аспект. Преди време БСП обеща да даде имената на проектокабинета си още преди изборите. Оня ден Стефан Данаилов призова социалистите предварително да гласуват кой ще е премиерът им. Разбира се, че е добре избирателите да имат яснота не само коя партия каква програма им предлага, но и какъв екип ще я реализира. Но при сложната политическа ситуация в България, когато не е ясно кой с какви сили ще разполага в следващия парламент, е доста рисковано официално да се лансират имена на проектоминистри или проектопремиери. Така се отваря поле за компромати срещу тези хора и се ограничават възможностите за преговори за следизборни коалиции. А ако изборът падне върху експерт, а не върху партиен член, и партията не успее да спечели мнозинство за съставяне на кабинет, няма ли този човек да бъде недалновидно употребен?
Затова може би
най-добрата и най-честната към избирателите тактика
е да се предложи конкретна програма за управление в различните области с "отворена листа" с имена, които ще я реализират. Така ще се получи ясна представа какви според една партия са основните приоритети и проблеми на обществото, как те ще бъдат постигнати или решени, и какви, а не кои, хора ще ги реализират на практика. Само че това едва ли ще се случи в България. Тук партиите предпочитат популистките заигравки, предлагат идентични програми и ласкаят егото си с рейтинги. Никога не признават успехите на конкурентите и никога не забелязват собствените си провали. Затова резултатите от изборите винаги ги изненадват. Но вместо да извлекат поуки от наказателния, в повечето случаи, вот, се отдават на нови пазарлъци кой да стане премиер или министър, оправдавайки абсурдни коалиции с имагинерни висши цели. Омагьосан кръг, от който май няма излизане.
На тоя етап ни заглавинкват вниманието с глупости.
Следващият етап ще бъде първата грипна епидемия.
Като излезем на първите страници на вестниците от цял свят със здравната реформа, броя смъртни случаи от грипа, като се присетят за първите места по ранглистите за демографски срив и други такива-тогава пак ще си говорим.