:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,828,257
Активни 267
Страници 2,953
За един ден 1,302,066
Сметки

300 милиона дърпат болниците надолу напук на реформата

Механизмът на финансиране на здравните заведения продължава да е абсурден. Те трупат дългове и накрая бюджетът ги плаща
Снимка: Александър Михайлов
Болниците тънат в мизерия. Едни вече наричат ситуацията катастрофа, други - хроничен недостиг на пари. Дори управляващите признават, че парите, които се отпускат на лечебниците, са недостатъчно, за да могат да функционират нормално. Болниците пък продължават да работят. Как става така?

-----------------------



Болниците получават пари от два източника - здравната каса и нейните клинични пътеки и здравното министерство, което пък плаща за диагнози. В общия случай и от двете места цената на конкретното лечение не покрива напълно стойността му. Шефът на здравната комисия в парламента Атанас Щерев изчисли, че болниците се нуждаят от 800 млн. лв. годишно. Тази година по бюджет получават 580 млн. лв.

Но кой плаща останалото? И защо тази абсурдна ситуация, която е и идеална хранителна среда за корупция, продължава вече n-та година?



Индивидуалните решения



Има няколко варианта една болница да си набави недостигащите й пари - да ги иска от пациента; да трупа дългове; да надписва клинични пътеки или да си спестява дейност, за да вземе повече пари от здравната каса.

Традиционно решение е трупането на дългове - за лекарства, ток, вода, парно. Директорите на 3 големи държавни болници в София - Александровска, Окръжна и "Пирогов", единодушно твърдят, че така решават въпроса с недостига на пари. И защо да не го правят, след като в края на краищата ежегодно правителството погасява задълженията на болниците? Тази година обаче кабинетът заплаши, че ще отпусне само 76 млн. лв. за борчовете (по заръка на МВФ), които вече надвишават

100 млн. лв. Друг е въпросът защо парите не се предвиждат предварително в бюджета, а се отпускат после.

Дълговете на Окръжна болница в София вече са 1.5 млн. лв., обяснява директорът д-р Димитър Димитров. Там парите от касата и министерството покриват от 30% до 50% от стойността на лечението. Директорът смята, че не може болницата да си набавя допълнително пари от надписване на пътеки за здравната каса. "Това са митове и легенди, няма начин, касата ни следи стриктно. Така МЗ и НЗОК искат да оправдаят безпаричието", казва Димитров. Тази година касата отчита сериозни преразходи по повечето си пътеки и очаква да надхвърли бюджета си с 40 млн. лв.

От Окръжна твърдят, че пациентите им не си доплащат лечението. "Нямаме право", обяснява Димитър Димитров. Касата може да не покрива 100% цената на лечението, но

задължава болниците да не искат пари от пациента. Между другото доплащане от страна на пациента значи, че той може да си поеме храната, чаршафите, лекарствата, консумативи. Ако даде пари на ръка, те не отиват в касата на болницата,

а в джоба на този, който ги е поискал. В Окръжна няма и фондации за дарения от пациенти, които също биха могли евентуално да отиват за лечение.

В "Пирогов" също трупат дългове, при това с увереността, че в края на годината ще бъдат изчистени от министерството. Там касата покрива около 50%-60% от стойността на лечението. Спешният институт получава и допълнителна субсидия от държавата. "Сегашното ценообразуване е пробен вариант, Министерството на здравеопазването и касата следят и напасват в движение нещата, пробват по-ниски цени, после моделът може да се коригира", смята директорът доц. Спас Спасков.

Според него пациентите не страдат от това, не им искат пари за храна и лекарства.

"Логично е при търсенето на модела в един момент някои да надписват клинични пътеки, а други да затъват финансово", смята Спасков. В неговата болница няма фондации.

Д-р Силви Кирилов, директор на най-голямата болница у нас - Александровска, твърди, че не стоят със скръстени ръце. Там



работят за намаление на разходите



- когато е възможно, ползват по-евтини лекарства и консумативи, направени са ремонти, които са намалили с 33% разходите за ток и парно през миналата зима. Искат и още инвестиции от здравното министерство в тази посока. "Консумативи вече не се ползват с широка ръка, учим се да мислим икономически", казва Кирилов. Болницата е убедила МВР например вече да си плаща за аутопсиите, има и договори с други лечебни заведения за уникални изследвания.

Въпреки това парите не стигат. Касата и МЗ покриват между 45% и 80% от стойността на лечението в различните клиники. На клиниките по неврохирургия и кардиология, където лечението е много скъпо и най-слабо финансирано, болницата препоръчва да приемат и по-леки и оборотни случаи, които да носят повече пари от НЗОК.

В Александровска, както и в "Пирогов" МЗ доплаща специална субсидия. Иначе няма откъде да се вземат пари за операция в неврохирургията, която може да струва 19 000 лв. По пътека здравната каса дава едва 1500 лв.

Дългове обаче се трупат. "Не е съвършено финансирането, но болницата работи, не сме принудени да връщаме хора", смята Кирилов. Пациентите не плащат храна и скъпи лекарства, най-много на някого да се наложи да си поеме евтини елементарни медикаменти.

Директорът на Александровска твърди, че болницата не надписва пътеки на здравната каса. Обяснението е интересно: "Това може да стане в малки болници. При нас в една клиника има по няколко доценти и професори, всички са в конкуренция - или на Олимп, или на път за Олимп - ще се топят, ако някой надпише пътека", обяснява Силви Кирилов.

Тук някои клиники имат фондации. "Болницата не може да ги контролира. Твърдят, че във фондациите се правят доброволни дарения, някои клиники с тях си купуват консумативи, апарати", обяснява Кирилов. Но припомня, че законът позволява частна практика в държавна болница.

Според него по-нормално е доплащането да става официално в касите на болниците - така и пациентът ще контролира как го лекуват. Сега това е невъзможно, освен ако болният не пожелае ВИП-услуги - самостоятелна стая или лекар по избор.



Обясненията



Здравното министерство и НЗОК твърдят, че парите, които дават на болниците, са изчислени на база средните разходи, отчетени от лечебниците за предходната година. От МЗ признават, че лечението не е 100% остойностено, но припомнят, че няма нормална информация какви са истинските разходи на болниците. При финансирането има още един парадокс - здравната каса плаща еднакви цени за лечението, т.е. и на малка общинска болница, и на университетска.

Една и съща е сумата за херния например, въпреки че разходите им са различни. Благодарение на което тази година се наблюдава тенденция - общинските болници са горе-долу добре, а големите структури с национално значение затъват.

Определено ситуацията е ненормална. Касата и министерството плащат за извършена дейност. Би трябвало повече пари да получава този, който работи повече. А излиза, че който работи повече, трупа повече дългове. Нещо повече, колкото по-малко фиктивни пътеки се отчитат и се карат пациентите да плащат, толкова повече са борчовете.

Не е ясно какво пречи сумата от дълговете да се даде в бюджета за здравеопазване, а не всяка година да се отпуска извънредно. Може би никой не си спомня, но това беше и идеята на реформата в болниците - да им се плаща за лекувани пациенти, а не държавна субсидия, което пък да доведе до по-добро състояние на болниците. А дълговете бяха една от причините да се прави реформа.

МЗ обяснява, че не дава повече пари, защото такъв е бюджетът. Финансовото министерство пък настоява болниците да свият разходите и да съкратят неработещи структури. Това пък се прави с инвестиции. Омагьосан кръг, в който междувременно болниците се декапитализират - не се правят всички нужни ремонти, апаратурата остарява. Кризата продължава вече толкова дълго, че навежда на извода, че е нарочно.



КАРЕ

Без изход



Според директора на Окръжна болница Димитър Димитров просто бюджетът трябва да отпуска повече пари. Той е против доплащането, което здравното министерство иска да въведе пробно от догодина - за няколко диагнози пациентите задължително да дават минимални суми.

Копеймънтът обаче е решение според Спас Спасков. Когато е ясно колко може да даде държавата, останалото трябва да се регламентира като доплащане от пациента - ако иска по-добра храна, консумативи, лекарства, смята той.

Такова е и мнението на Силви Кирилов. Според него над гарантирания от държавата минимум пациентът може да се осигурява в доброволни фондове, които да му доплащат в болница.

Властта отдавна работи в посока официално доплащане и осигуряване в доброволен фонд. Само че в момента един фонд държи 80% от пазара у нас, като в него се осигурява почти цялата държавна енергетика.

Постепенното съсипване на болниците пък естествено води до идея за приватизация. Продължавайки да финансира по безкрайно изкривен механизъм болниците, държавата упорито доказва, че е лош собственик.

Нелош вариант е цялото финансиране на болниците да премине към здравната каса. Тя плаща само за извършена дейност и не покрива дългове. Само че парите трябва да са повече. Те могат да дойдат от големия резерв на касата - около 700 млн. лв. в БНБ. От НЗОК отвръщат, че така средствата ще свършат за няколко години и вариантът е рискован.

Увеличението на здравната вноска също може да налее повече пари в здравния бюджет. Управляващите обаче не смеят да предприемат този ход - освен електорален шамар той ще натовари сериозно и самата държава, която плаща огромна част от осигуровките - на пенсионери, деца, безработни. Увеличената вноска ще се посрещне на нож и от бизнеса, тъй като работодателите понастоящем покриват 75% от осигуровката.

На всичко отгоре, ако касата поеме цялото финансиране, без да има информационна система и болниците знаят, че повече няма кой да покрива дълговете им, дефицитите в бюджета ще станат неконтролируеми. А система за контрол в скоро време не се очаква.
 
В "Пирогов" също трупат дългове с увереността, че в края на годината ще бъдат изчистени от държавата. Там касата покрива около 50%-60% от стойността на лечението. Спешният институт получава и допълнителна субсидия. "От пациентите не искаме пари за храна и лекарства", казва Спас Спасков, шеф на "Пирогов".
 
Най-голямата болница у нас - Александровска, е намалила с 33% разходите си за ток и парно миналата зима. Директорът й д-р Силви Кирилов иска още инвестиции от здравното министерство в тази посока. "Консумативи вече не се ползват с широка ръка, учим се да мислим икономически", казва Кирилов. Касата и МЗ покриват между 45% и 80% от стойността на лечението в различните клиники.
25
1479
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
28 Септември 2004 21:19
А правителствена болница как е.Мога да ви кажа , че няма дългове, проблеми с топлофикация и ВИК.Като е такъв отворко, журналистът да разследва, колко е бюджетът на Пирогов и колко на болницата на търтеите от правителството!
28 Септември 2004 21:42
Реформата дърпа здравеопазването надолу напук на "лечебното" гладуване.
Бе въобще-докато се усетят, че системата е фатално сгрешена, българите половината ще си идат.
Само чакайте какво ще стане при първите смъртни грипни случаи измежду неосигурените.
Може да се каже, че здравната каса ще свали правителството. Сам сама. И без висене по жълтите пльочки.
Така погледнато Щерев може да се пише утре и дисидент.
28 Септември 2004 21:46
Че тоЙ, идиотът(Щерев)от времето на комунизма е дисидент!
28 Септември 2004 21:54
Аз пак (с цялото ми уважение) няма да се съглася с kaily. Основният електорален стожер на всяко правителство в последните години - пенсионерите - са осигурени. А че здравната система е уродлива, е вярно. Всъщност тя не е никаква система. Добре известно е, че за да имате управляема система, трябва да имате контрол на изхода на системата - и за предпочитане контролът да е измерим количествено. Да виждате нещо такова в здравеопазването (и в други сфери - образованието, например)? А и идиотщината със здравните вноски е пълна - няколко години заради популизъм и липса на информационна система се затваряха очи за невнесените вноски и чак сега се усетиха, че на фалит отива работата.
28 Септември 2004 22:33
Не отива на фалит.
Отишла е вече.
Ма некои бавно загряват.
29 Септември 2004 00:02
нека въведат плащането на здравните осигуровки да става посредством застрахователна компания! според вноската и месечниия праг, който се покрива от застраховката, после доплащане от пациента!!! а работодателите в цял свят плащат такива проценти и нека да не се оплакват , а да създадат по добри условия за работа и тогава ще има по - малко проблеми на работното място

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
29 Септември 2004 00:17
Ако знаете какъв мизер съдържа една клинична пътека за онкоболен, косата ви ще настръхне. Всяко взимане на кръв дори се плаща, всеки анализ, всяка консултация извън лекуващия те лекар, а за терапия да не говорим. В такъв момент, и за такова заболяване, където всеки ден е от решаващо значение, ако нямаш няколко хиляди лева за модерна лазерна терапия и съвременна лъчетакава, за спешна консултация със специалисти, просто си осъден на бърза смърт. И тази цена на реформата се стоварва със страшна сила върху болния и върху неговите близки.
Страшно...

Редактирано от - Геновева на 29/9/2004 г/ 00:20:32

29 Септември 2004 00:28
.. у Нашата Родина сме на самоиздръжка
Тяхната Държава отдавна е абдикирала от всички и всико
Некой да не е разбрал Модель-я
29 Септември 2004 08:22
Хей на ви я рИформЪтЪ на СДС-Костов! Забележителното за мен е в това, че ония от ЕС въобще и дума не обелват за трагедията на българите след рИформите. Хич не им пука, че хората тук мрат без време. А за правата на болните човеци също не продумват. За мангалите ги е грижа да могат безпрепятствено да мародерстват, но за болните - хич не им пука, да мрат!
29 Септември 2004 08:57
Геновева , ужасни са нещата , които пишеш! Просто не ми смила мозъка как е възможно толкова да пропаднат здравеопазването в България?Тук , въпросът не опира само до пари, а начина на разпределянето им , механизмите в самата здравна система и огромната корупция , която се шири в системата , особено във висшите етажи на властта И най-важното е , че нямаме кадърна администрация в системата , която да изработи механизмите на една добре функционираща здравна система Отрасъла се ръководи много зле!Дори само да копира някои модели на национална здравна система , например на цялото Скандинавие- Швеция , Финландия , Норвегия и впрочем
takoko, при нас , в Скандинавието е изключително добре организирана здравната система “Данък здравно осигуряване” се удържа директно от държавата , на всеки , съдържаща се в “данък доход”. За тази цел има Държавни клиники и болници и Частни клиники и болници. Всеки има право да ползва услугите на държавните болници, плаща се 3 пъти в годината по 11 евро , но може да направиш колкото си искаш в тях посещения при лекар.Всичко останало е напълно безплатно, ренгени , лаборатории , дори теста ти за СПИН. Тежки заболявания от рода на онкологичните са напълно безплатни, за належащи операции , включително и сърдечни и трансплантации не се плаща , седиш си в опашката и чакаш, до няколко месеца ти идва реда.В държавните болници има определена дневна такса от 20 евро (като имаш предвид стандарта ?).Който има предпочитание към лекар и начин на лечение , отива на частен лекар и частна болница-няма разлика между държавните и частни болници по обслужване и ниво на здравните услуги.
На частника той плаща , по определени нормативи , които месния НОИ определя.След това изпраща квитанцията на НОИ и там я осребряват до 70% (до 2 седмици)или връщат ти сумата директно в сметката. Изключено е да платиш повече от определения норматив.
Ако си социално слаб и безработен, държавата извършва твоята здравна застраховка , следователно тя е безплатна за този вид прислойка.
Има социален минимум и ничии доходи не могат да паднат под неговата долна граница , в това ти смятат и разходите по здравеопазването и разликата от тези 30% , държавата ти ги връща.
Всеки има право да си направи и допълнителна здравна застраховка в частна застрахователна компания , която обезщетява и всички разлики от здравните разходи, платени от собствения джоб, или тези 30% , включително и разходите за транспорт до болницата или 100% плътно те обезщетява.Частните застрахователни компании обезпечават всички , независим от доходите , важното е да си техен редовен плащач на застраховката си.
Как ви се струва? , нещо доста напомня безплатното здравеопазване в социалистическа България , но това го има сега в ЕВРОПЕЙСКИТЕ СОЦИАЛНО РАЗВИТИ КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ ДЪРЖАВИ!
А това което се върши сега в България е чиста порнография , плод на бездарни управленчески усилия и огромна корупция в баш управленческата прослойка !


29 Септември 2004 09:59
това е доста поръчкова статия. лечението на херния струва едно и също в каспичан и в александровска болница. като в неврологията приемат оборотни случаи, необортните кво да правят. да издавали се касова бележка при преглед на частно в държавна болница - колко лекари имат регистрирани касови апарати? или им се превеждат парите по банков път. в съседното кафене ако не се издаде касов бон, следва глоба, защо не се глобяват и лекарите? не съм против частното здравеопазване, напротив, но правилата трябва да са еднакви за всички. стига с този рев колко било зле и как проблемът се решава единствено и само с повече пари налети по усмотрение на директора.
29 Септември 2004 10:03
Проблема е, че много се краде на местно ниво. Половината доктори имат частни кабинети и ходят на работа само за да крадат медикаменти и консумативи. Често те са шефове на звена в болницата и назначават част от подчинените си на работа в частните си клиники. Понякога подчинените им въобще не се явават на работа, но те ги прикриват. Болницата им служи като място за почивка и за набиране на клиенти. Няма да споменавам имена, само ще спомена болницата в Плевен като пример. Проблема може да се реши само ако се забрани на докторите в болниците да имат частни кабинети. Ама като знам колко е силно лекарското лоби в НС, това няма да стане.
29 Септември 2004 10:45
AZ22 Tochno taka problema osnovno e v nashte lekari koito iskat da sa milioneri!

Znaesh li zashto tova nemoje da stane (doktor da niama pravo ednovremenno na chastna i dyrjavna praktika ) ????

Shte ti kaja lekarskia syuz tova e organizaciata s koiato dyrjavata pregovaria ta lekaratie sa bezkraino protiv tova neshto. Interesno zashto li ????

I az ne sym protiv chastanta praktika ama sym za diferencirane! Iskash da si chastnik hvashtash stroish sgrada 100 000 000lv hvashtash kupuvash oburdvane 500 000 000 i posle lekuvai da ama ne vsichko vyrvi kym eftina privatizacia na bolnicite i posle chastna praktika ; ) Anademu
29 Септември 2004 11:06
Забравих да добавя горе , че в Скандинавската здравно осигурителна система , която се смята за една от най-добрите в Европа , въобще не се позволява лекар, да практикува на две места -и в държавна клиника и в частна !Тези две служби са изключително строго по закона разделени и всяка кръшкане се наказва много строго.Възмущава ме хаоса в практиката на лекарите в България и алчността и ненаситността на лекарското лоби в НДСВ , което определя управлението на здравеопазването сега в България.

29 Септември 2004 11:07
Това че лекарите искат да са милионери не е лошо.Лошото е че милионери са директорите на всички големи болници, в това число и окръжните.Да в статията правилно се отбелязва че ръководствата на болниците "не стоят със скръстени ръзе".Та тук комисионните започват от 30%.Попитайте всеки представител на фармафирма как се вкарва нов медикамент в болница.Или строително -ремонтна фирма за какви комосионни става въпрос.Така че мин.30% от дълговете на болнизите са ясно в чий джоб ca.За това почти няма сменен директор на здравно заведение в последните 7-8 години-те имат пари да си платят на когото трйбва за да си запазят поста.

29 Септември 2004 11:19
Благодарение на реформата, 300 милиона към момента дърпат болниците надолу. Но да бъдем оптимисти - може да нарастнат още. Милионите де...
29 Септември 2004 11:36
Другата рецепта за решаване на проблема е да се приватизират всички болници, лечението да стане платено, медицинското осигуряване да премине в частни руце, а тези 300 милиона да се дадат директно в ръцете на болните, които да ги харчат както намерят за добре.
29 Септември 2004 12:27
АМИ ВЗЕМЕТЕ НИ ИЗБИЙТЕ ДО КРАК И БОЛНИЦИТЕ ЩЕ СА БЕЗ ДЪЛГОВЕ. ЕБАТИ ОБЪРКАНАТА ДЪРЖАВА СМЕ. НЕ СЪМ КРАЙНО ЛЯВ ПО УБЕЖДЕНИЯ, НО СЪМ НА МНЕНИЕ, ЧЕ ПОНЕ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО ДЪРЖАВАТА СЛЕДВА ДА БЪДЕ СОЦИАЛНА И ЛЯВА, А В ДАНЪЦИТЕ НЕКА ДА Е ДЯСНА И ДА ПРИБИРА.
29 Септември 2004 13:29
ГОТИН точно ЕС страни провеждат такава политика
-ДЯСНА-на събиране на данъци и ЛЯВА в здравеопазваенто , т.н СОЦИАЛЕН КАПИТАЛИЗЪМ .Най силен и удачен е модела на Скандинавските страни, но никой о т българската държавна администрация не го проучи и поне малко приложи!

29 Септември 2004 13:44
Да ги закриват тия болници! Немедлено!
Със спестеното - прощално тържество на кобурга (Господ да го утрепе!) и разширение на Гробищен парк "Бакърена фабрика"
29 Септември 2004 13:50
ногу си припрян бе, Старши
ми изчакай да доотрепят к'вот може - па тогаз.... нАедно с цялата държава
29 Септември 2004 15:26
ГОТИН, ти май бъркаш понятията.
"Дясната" държава не обира три кожи от данъци на хората. "Лявата" го прави.
Ей, така и не се научихме що е то "дясно" или "ляво". Само си чешем езиците с глупости.
29 Септември 2004 16:41
Никакво чакане! Немедлено да мре (и Господ да помага)! Китката - от мен ....
29 Септември 2004 18:49
Истината е че , болниците от 15 години са в колапс.Здравеопазване в България няма да има докато министъра, депутатинат не започне да се лекува, както нормалните българи в общински болници.Къде по света има правителствени болници, на специално финансиране, за избрани Тикви.Когато гръмнаха Рейган, го оперираха в най-близката болница.Пожелавам на Симеончо да го Гръмнат около Каспичан, да видим как ще си купува и памука и марлите и конците с които ще го шият.
29 Септември 2004 22:22
INA TODOROVA: Vizdam, 4e se interesuvash ot socialni vaprosi.Razbrah, 4e haresvash Skandnavskia model na zdraveopazvane.Bi li mi kazala kato etolkova dobra i prakti4na tehnata zdravna sistema, to koga za posleden pat Darzaven glava se e lekuval v Skandinavia? I vtori vapros- zashto 4lenovete na kralskite familii na Sweden and Danmark se lekuvat v USA redovno kato imat tolkova profesionalna i dobra zdravna sistema.V USA kakto se znae ne e socialna darzava, a v tova 4islo i zdraveopazvaneto i ne e takova.Treti vapros - zashto nai- dobrite skandinavski doktori se obrazovat v amerikanski universiteti?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД