Настъпилият от вчера в здравната система хаос беше предвидим. Затова можеше да бъде избегнат. Това не стана.
Поделения на НОИ в страната вчера са били задръстени от пациенти, изпратени от личните им лекари за бележка, че са осигурени, съобщиха от института вчера. Подобен случай имало в Кърджали. Здравната каса пък увери, че праща на джипитата списъци с имената на хората без осигуровки. Който фигурира в тях, не може да получи безплатен преглед, направление, лекарства. Хората имаха една година да проверят и изчистят осигурителния си статус, защо трябва да чакат последния момент, коментираха от здравната каса.
От НОИ обявиха, че не е тяхна работа да дават информация за осигурителния статус на записаните при джипитата. Хората с нарушени здравноосигурителни права трябва да ходят до поделенията на НОИ само когато трябва да доказват, че нямат вноски по чужда вина. В такъв случай те не плащат за лечението си. В четвъртък изтече срокът, в който хората без вноски можеха да подават молби за разсрочено плащане. От вчера неосигурените или трябва да плащат за лечението си, или могат да платят накуп дължимите вноски. По последни данни от здравната каса неосигурени се водят 1 940 000 души. Не е ясно каква част от тях дължат по своя вина, каква - по чужда и колко са тези, които няма пари да си плащат здравния данък.
-------------------
"Бясна съм", провиква се лична лекарка от столична поликлиника и хлопва вратата на кабинета си. Тя се връща от току-що проведения инфарктен разговор в близката аптека с фармацевти и пенсионери, които не могат да удостоверят, че са здравноосигурени и не могат да получат безплатни лекарства.
"Трябва личният лекар да ви сложи печат и подпис в здравната книжка, за да изпълним рецептата", повтаря изнервено аптекарката и отпраща пациента. От вчера джипитата са длъжни да отразяват в здравната книжка дали болният е осигурен към момента на прегледа. В противен случай пациентът не може да получи лекарствата, поети от НЗОК, дори да има рецепта. Другият начин е болният да занесе в аптеката справка от НОИ. При наличие на Интернет, фармацевтът може да направи справката и направо в страницата на НОИ. "Това отнема време", обясниха от "Софийски аптеки".
"Освен това, на мен в задълженията по рамковия договор не ми е записано, че трябва да проверявам вноските на хората", обяснява фармацевтка. Преди малко
е върнала 82-годишен човек
без книжка. "Но тъй като пенсионерите не може да са в списъците на неосигурените, шефовете пуснаха заповед да даваме лекарства на тези, които изглеждат видимо пенсионери", обяснява тя. А в списъците могат да попаднат и хора, пенсионирани през последните 2-3 г., които не са осигурявани преди това от работодателя си.
Проблем обаче има и със самите списъци, установи "Сега" в 22 и 25 ДКЦ в София. В документите, пратени на лекарите, са посочени
данни за вноските до май
т.г. Оттогава посочените като длъжници може да са платили вноските си, а други да са вече с прекъснати права.
"Това е един малък ужас", обобщава ситуацията лекарка от 25 ДКЦ. Тя обяснява, че указанието, как да се процедира, е получено от здравната каса едва вчера сутринта. Притеснява се, че сред стотиците неосигурени, които са записани при нея, има много хронично болни. "Не мога да изпиша инсулин, ако ми дойде неосигурен диабетик", недоумява тя.
Медиците масово се гневят, че са принудени да се занимават с несвойствени административни процедури. "Нашата работа е да преглеждаме и да лекуваме", припомнят те. Затова лекари предложиха НЗОК и НОИ да пращат на хората по пощата информацията за здравните им вноски и обяснение какво трябва да направят, ако има проблем с тях.
В болниците ситуацията вчера изглеждаше по-спокойна и лекарите приемаха пациенти постарому. "Неосигурените, включително плановите,
ще ги приемаме",
заяви д-р Анна Милкоева от Първа градска болница. По нейна справка на ден в лечебницата минават по около 6% неосигурени пациенти. В болниците касата не разпраща списъци на длъжниците, а лекарите трябва да проверяват всеки по Интернет. В редица големи лечебници в София обаче няма достатъчно компютри и служители, които да се занимават само със здравните вноски.
"Тепърва ще прокарвам Интернет, трябва да купя компютър и да назнача отделен човек, който да се занимава с проверка на вноските", изброява бъдещите си задачи д-р Николай Згурев, шеф на Медицинския център към Окръжна болница. "Обвинявам системата в държавата, която ме вкарва в допълнителни разходи", коментира той. Лекарят е възмутен от думите на шефа на здравната комисия Атанас Щерев, че дори никой да не плати, лекарят е длъжен да окаже помощ. "Нека той да прави безплатно ин-витро оплождане в частната си клиника", предлага на Щерев д-р Згурев.
|
|