В България всеки може да регистрира фирма, да прави с нея каквото си иска, да я продаде на когото си иска, а след това спокойно да си признае, и да не му се случи нищо.
Думи на редови служител на МВР.
"Отечество любезно", беше казал един поет.
Напоследък държавата се активизира срещу измамите с ДДС. Министри, главни секретари и шефове на служби дават пресконференции и съобщават за разкрити схеми за източване и задържани измамници, сред които дори данъчни служители. Финансовото министерство и МВР ще правят специален координационен център за борба с това престъпление. Няма лошо. Обаче, както признават самите служители на НСБОП, които разследват най-големите далавери с ДДС, това няма да помогне, докато законите ни дават възможност те да се правят почти безпроблемно. Накратко - държавата си иска неправомерно източения ДДС, който обаче сама е дала.
"Вратичките"
Ако имате стар "Москвич" и искате да го продадете, ще ви се наложи да попълните няколко вида декларации, в това число, че нямате задължения към държавата. В същото време едно търговско предприятие или фирма, извършвала внос на стоки и натрупала дългове, може да бъде прехвърлена без никакъв проблем. При това без явяването на новия собственик. Практиката е известна - такива фирми се прехвърлят или регистрират на името на роми, социално слаби или възрастни хора, които срещу нищожна сума са готови да предоставят личните си данни. Има дори фрапиращи случаи, в които се използват имената на чужденци, които са починали или никога не са стъпвали в България.
По отношение на тези хора държавата не може да наложи никаква репресия. От една страна те се смятат за жертви. И в началото наистина е имало такива случаи с наивни стари хора. Напоследък обаче това е вид бизнес, особено за ромското население. От друга страна, дори съответните институции да потърсят парите от такива хора, това се счита за кауза пердута - от тях няма какво да се вземе.
"Наскоро един данъчен ми каза: "Румънски цигани идват тук и
срещу 600 евро без проблем регистрират фирма,
после върви ги търси", разказа служител на НСБОП пред "Сега".
Затова той и неговите колеги смятат, че държавата трябва да вземе превантивни мерки. Например да засили контрола върху регистрация на фирмите.
По закон фирма може да се регистрира и само чрез адвокат или упълномощено лице. А както казват криминалистите, лесно може да се извади невярно пълномощно. Има дела срещу куп нотариуси, заверявали фиктивни документи.
Освен това масово се регистрират фирми на несъществуващи адреси или на улици с невярни номера, които изобщо не се проверяват. Не се прави проверка нито на човека, нито на телефоните, които е оставил, и които често са фалшиви.
Офицери от НСБОП разказват фрапиращи случаи за складове, регистрирани в столичния ромски квартал "Факултето", от които по документи е продадена бяла и черна техника за милиони. А на това място се намира кирпичена къща с малко дворче. Никой обаче не си е направил труда да провери това.
"Ясно е, че не може да се забрани на гражданите свободно да регистрират фирми, но трябва да се проверяват всичките им данни, да се искат документи, да се декларира откъде разполагат с капитала на фирмата. Това изобщо не се прави, а в много от случаите хората не могат да дадат обяснения за тези пари", коментират антимафиоти.
Практиката показва, че често адвокати, които оформят регистрацията, дават собствени 5000 лв. за първоначален капитал и после си ги изтеглят. За услугата получават по неколкостотин лева.
Междувременно във всяка данъчна служба виси списък с фирми длъжници. Регулярно от данъчната дирекция пък съобщават за дерегистрирани фирми, които нямат право да действат заради натрупани дългове. Но какво от това, щом собствениците им без пречка се сдобиват с нови?
"Аз лично попадам на роми, на чието име са регистрирани по 20 фирми, след като вече други техни са били дерегистрирани за задължения. Как е възможно държавата да не провери този човек и да му се разрешава да регистрира фирма?", пита антимафиот, газил в кал в горепосоченото "Факултето" да търси една такава фирмичка.
По този повод от НСБОП вече са писали предложение за
промяна в данъчния процесуален кодекс,
с която би могло да се избегне всичко това. В чл. 226 от този нормативен акт се урежда как се продават недвижими имоти и автомобили. Не се фиксира обаче продажбата на търговски предприятия и фирми. Ако за това се изисква декларация за задълженията или данъчна ревизия, измамите няма да са толкова много.
Схемите за източване на ДДС са ясни. За всички. Както казва един оперативен работник: законът за ДДС беше приет през 1994 г., първите измами започнаха още през 1995-та, оттогава са издадени десетки книжки и са написани двойно повече публикации как се прави това, но нищо не се е променило.
Най-рисковите стоки по отношение неправомерното източване на ДДС остават китайското и турското карго. Те се внасят от сенчести структури, не толкова от организирани престъпни групи, казват от НСБОП. Това са едни и същи хора, които се знаят и които не са случайни. Те използват своите легални фирми - след като осъществят вноса, стоката отива по предназначение на Илиенци или други тържища. Самата фирма вносител обаче е параван на реалните получатели - няколко по-едри или по-дребни търговци. Те предварително са дали поръчките и парите на съответния "водач", който срещу определена комисиона отива в Турция, пазарува, вкарва стоката в страната и урежда нещата с митницата. После стоката отива по най-краткия път, най-често без изискваните документи, при търговците. Реализира се мигновено, за да не се плащат данъци.
В същото време документално стоката се движи по друга скала, за да се изтегли и минимално внесен ДДС. В продължение на 3-4 месеца тя се прехвърля между различни фирми, цената й се вдига непрекъснато, и накрая се начислява ДДС-то.
Това е практика и на най-големите вносители на стоки, казват антимафиотите. Така са действали и в разбитата наскоро крупна схема за източване на ДДС, ощетила държавата с поне 15 млн. лева. За нея бяха задържани двама данъчни служители и счетоводителят Петър Калчев, смятан за мозък на операцията. Преди да започне частен бизнес, той работел във фирмите на съпруга на депутата от НДСВ Теодора Дренска, твърдят разследващите.
Схемата се състои от огромен брой фирми, вписани по класическия начин на името на лица, които са "продали" личните си данни. Част от тях - около 40, се използват, за да напомпат другите 10-на с оборот от несъществуващи сделки. Целта е тези 10 фирми да се регистрират по ДДС. Така за кратко време циркулират огромен брой стоки, като на всяка се прави малка надценка - на гребенчето - 10 стотинки, на огледалцето - 20 стотинки, на телевизора - 50 лева. Накрая цената на червило, закупено за по-малко от лев, вече е 3,60 лв. Така няколко фирми правят огромен оборот, без да бъде внесен ДДС, вследствие на което на една от тях се връщат огромни суми. След това тя се продава на човек, който няма нищо общо, за да не е на името на този, който е изтеглил парите и реално е отговорен.
По закон след продажбата на фирмата 6 месеца старият и новият собственик са солидарно отговорни за задълженията си. И на това обаче е измислена "вратичка" - по уговорка новите собственици на така наречените "употребени" фирми половин година подават декларации с нулеви ставки, за да е уж активна старата фирма. Така този срок отпада и всичко е съвсем чисто.
От НСБОП признават, че случаят "Калчев" е изключение и че на практика
това престъпление е почти ненаказуемо
В случая успяват, защото се прави огромен напън от няколко ведомства, знаят ограничен кръг от хора, за да не изтече информация, и се действа светкавично само за 2-3 дни.
В НСБОП имат щастието да открият офиса, в който всъщност се ражда престъплението с всички доказателства. Това е апартамент, който антимафиотите описват като истинска данъчна служба. В него се намират фирмените дела на почти всички фирми в схемата, компютри с най-новите счетоводни програми, 60 касови апарата, перфектно обозначени за всяка от фирмите. По този начин лесно се проследява движението на стоката. Момичетата, които са работили там, дават показания. Те са били набирани случайно от фирмата на жената на Калчев, когато след 2-3 месеца работа започвали да се досещат, че има нещо незаконно, ги сменяли. Когато НСБОП атакува офиса, е бил последният работен ден на "счетоводителките".
Само за цвят - единият от задържаните данъчни - Марио Камишев от община "Витоша", разполага с прекрасен мезонет, с фризьорски салон, джип с номер, който струва колкото една кола на старо, и за половин година е закупил имоти и автомобили за около 1 млн. евро.
Счетоводителят Калчев, разбира се, също е доста добре материално. Толкова, че когато го задържат, жена му с учудване разбира, че той строи тайно от нея два апартамента...
Иначе проверките на данъчните не са достатъчно задълбочени, те нямат достатъчно технически възможности и не си обменят много информация с митниците, въпреки че са в едно министерство, казват спецполицаи. Извън всичко това остава факторът корупция.
Лично мое мнение е, че без консултации на данъчни служители, измами с ДДС в такива размери, не могат да се вършат, казва служител на НСБОП.
каре
ЦИФРИ
За 9-те месеца на тази година НСБОП е разкрила 12 организирани престъпни групи, източили ДДС. Срещу тях са заведени 18 следствени дела и 5 дознания. Размерът на нанесените щети е над 49 000 лева, но без последните две големи разкрити схеми. За цялата минала година щетите са за над 67,3 млн. лв.
|
|