Повод за такова заключение даде издателство "Атлантис-КЛ", което отпразнува 5-годишнина от създаването на книжарницата си Bucherstube. На малкото тържество във вторник беше представено поредното заглавие, влязло в елитната поредица "Вълшебната планина". "Например брат ми", на Уве Тим е книга, развълнувала съвременните немци дълбоко. Уве Тим е доста по-малък брат на загинал във Втората световна война есесовец - войн от дивизията "Мъртвешка глава". И разказва за брат си, доколкото го е познавал, а покрай него за времето.
Как се стига дотам, че нормални хора, от нормални семейства стават методични изпълнители на зловещи престъпления? "На 75 м руснак пуши цигара, чудна плячка за картечницата ми". Така пише в дневника си братът, който искрено се възмущава от бомбардировките през 43-та над немските градове.
Уве Тим не е писател, вписващ се в контекста на "мъченическата" лагерна литература или в аналитичния подход на Хана Арендт за нацизма. Той е оставил документ за времето, който е извънредно поучителен и за нас - благодарение на спокойния си тон и верността към факта, а не към патоса. Заедно с Хайнрих Бьол и двете книги на Гюнтер Грас - "Моето столетие" и "Рачешката", както и с още десетина заглавия, "Атлантис-КЛ" обърна внимание на ценителите не само с много сериозния подход към избраните заглавия, но и с качествения превод.
"Нищо не знаехме за тези неща" е рефрен, който Уве Тим преобръща така - "не бяхме свикнали да питаме", "не искахме да знаем".
ТЕКСТ СНИМКА Част от корицата на "Например брат ми". СНИМКА: АРХИВ
|
|