Половин година преди края на мандата Националният съвет на НДСВ най-сетне успя да се обедини около стратегия за развитие на образованието. Жълтите шеговито обясниха закъснението с "Дойде му времето".
Премиерът Сакскобургготски предложи три конкретни задачи за 2005 г. Първата е правителството да предприеме стъпки за осигуряване на безплатни учебници на всички ученици от 1 до 4 клас. В момента безплатни са само книгите на първолаците.
Симеон поиска безплатни кифли и мляко в началното училище, както и на транспорт за децата в закрити школа. Тези разходи обаче и в момента са предвидени в бюджета.
Третият пункт е да се постави акцент върху програмата за сексуална образованост. Според премиера това ще предпази учениците от редица болести и ще намали случаите на аборти.
Министърът на образованието Игор Дамянов предложи подробен план за изразходване на предвидените 100 млн. лв. за образование. Той настоява 35 млн. лв. да се заделят за осигуряването на нормативи за издръжка на учениците, 25 млн. лв. ще идат за транспорт и ремонт на селищни училища. Ведомството на Дамянов обаче е изготвило друг вариант за безплатните учебници. В МОН считат, че трябва да се възстанови отменената от това правителство практика на безплатни фондове с книги само за социално слабите деца. Затова били нужни 5 млн. лв.
Други 5 млн. лв. са предвидени и за квалификация на учителите, 20 млн.лв. за ремонт на 100 училища, 10 млн. лв. за финансова подкрепа на училищни проекти. МОН настоява и за изцяло нов закон за висшето образование, според който университетите трябва да приемат до 20% допълнително платени студенти. Част от колежите пък трябва да се закрият, защото осигуряват неразпознаваема в Европа диплома. Много били и самите университети. Тук обаче конкретни мерки не се предлагат.
Самата стратегия не бе раздадена на журналистите с мотива, че нещо в нея може да се отхвърли.
Междувременно екип от национални координатори на международния проект за оценяване на учениците TIMSS разкритикува остро работата на МОН. Проучването се провежда на всеки 4 г. и оценява знанията на осмокласниците по математика и природни науки. България е единствената европейска държава, която нехае за мястото си в международните класации за качество на образованието. Министерство на образованието не показва никакъв интерес към регистрираното рязко влошаване в знанията на учениците, не анализира множеството статистически данни и провежда сляпа политика, констатират експертите.
Както "Сега" писа, нашите осмокласници отбелязаха рекорден спад спрямо други 45 страни в TIMSS 2003. Страната ни отстъпи на 25-о място по математика срещу 9-о през 1995 г. При природните науки загубихме повече позиции - от 5-то на 24-о.
Заради липсата на достатъчно финансиране резултатите на 4117-те ученици, участвали в TIMSS 2003, са проверявани безвъзмездно от студенти и преподаватели, разказаха организаторите. Таксата за участие и международните командировки досега са се поемали от Световната банка, но екипът е трябвало да осигури сам от спонсори и проекти по 120 000 долара за всяко от трите проведени изследвания.
|
|