:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,559
Активни 745
Страници 19,433
За един ден 1,302,066
КОДЕКС НА ТРУДА

Работодателят може да нареди платен отпуск

Почивката за следващата година не може да се ползва предварително
Работя в администрация на предприятие, което се занимава с консулт и услуги. По традиция в навечерието на Коледа и Нова година работодателят пуска всички служители в отпуск от 21 декември до 3 януари на следващата година. Обикновено това става с негова заповед. Сега обаче някои от служителите нямат отпуск и той иска те да излязат в такъв, но за сметка на отпуска им за следващата година. Правилно ли е това?



П. Берков, София



Всеки работник/служител има право на платен годишен отпуск, чийто минимален размер е не по-малко от 20 работни дни (чл.155 от Кодекса на труда). Става дума за отпуск, който е годишен, т.е. определя се в рамките на календарна година. В тази посока е и чл. 173, ал. 5 от КТ, според който работникът/служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася.

Известно е, че платеният годишен отпуск (чл. 155 от КТ) се ползва от работника/служителя с писмено разрешение от работодателя. Което означава, че реализирането на това право може да се осъществи



само при изявена воля от страна на работника



или служителя (чл. 173, ал. 1 от КТ).

Законът обаче урежда три случая, при които този отпуск може да се ползва и без предварително заявено от работника желание. Това може да стане:

- по време на престой повече от 5 работни дни;

- при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители;

- в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.

Обикновено в тези случаи, т.е. при наличие на съответната хипотеза, работодателят издава акт (заповед), с който разпорежда да започне ползването на съответния размер на платения годишен отпуск.

Според нас няма пречка в конкретния случай да се приложи втората хипотеза - едновременно ползване на отпуск от всички работници/служители. Стига такъв да има



останал неползван за всеки



работник/служител за съответната година - в случая 2004 г. В този смисъл въпросът се свежда до това дали може въз основа на този текст от закона (чл. 173, ал. 4 КТ) да се предостави ползване на отпуск, който е за следващата календарна година. Според нас това не е възможно, защото тя все още не е започнала. Това означава, че правото на платен отпуск за тази година не е възникнало. То ще възникне след като новата, в случая 2005 г., започне. Едва тогава ще може да се ползва отпускът за тази година. Без значение е дали това ще стане по молба от работника/служителя и с разрешение на работодателя, или с негова заповед при една от посочените вече по-горе хипотези.

Ако въпреки всичко такава заповед бъде издадена, то това не означава, че работникът е загубил определен брой дни от отпуска си за следващата година. Той ще има основание да ги иска (въз основа на изразените по-горе аргументи). В конкретния случай може да бъде сигнализирана и Главната инспекция по труда, за да извърши проверка. И след като констатира нарушението на закона - да предпише законосъобразно поведение от страна на работодателя.
2112
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД