Ако възникне съществена пречка, която да наруши плановете ни да се присъединим към ЕС на 1 януари 2007 г., тя най-вероятно ще е свързана с неуспехи в съдебната реформа. Това заяви външният министър Соломон Паси пред студенти от Софийския университет вчера. Според него от тази гледна точка интересът на САЩ и Евросъюза към работата на магистратите ни е оправдан и задължителен. Той даде за пример факта, че като председател на ОССЕ се е намесил при опита за издигане на фашистки паметник в Естония, както и това, че с негово съдействие са изпратени наблюдатели за изборите в Украйна. България се превръща в един от множеството скачени съдове, когато стане член на такива съюзи, добави Паси.
Според външния министър България има непосредствен интерес от това Турция да влезе в ЕС, защото няма да е повече външна граница на Евросъюза.
Междувременно европейският комисар за правосъдието Франко Фратини прикани България и Румъния да вземат мерки срещу корупцията и организираната престъпност, тъй като членството на двете държави е предстоящо. Еврокомисията очаква конкретни мерки и действия, е категоричен Фратини. Според него много важно е органите на полицията и съдилищата да сътрудничат напълно с международните и европейски власти в прилагането на законите.
Еврокомисарят направи изявленията си в Брюксел при представянето на доклад на експертна група. С документа се препоръчват конкретни мерки на ЕС в борбата срещу търговията с хора. По думите му жертвите на този "бизнес" са главно от Източна Европа, най-вече от Украйна, България и Румъния, както и Нигерия.
Имаме право да живеем със самочувствието на златна нация, защото имаме тракийско и олимпийско злато, каза Паси още на студентите. Той обяви, че предпочита да е ястреб на демокрацията, вместо гълъб на Саддам Хюсеин. Така министърът отговори на въпрос дали се гордее с определението ястреб, което България заслужи за позицията си в Ирак. Шефът на Външно заяви, че в политиката не е направил нито една стъпка, за която по-късно да съжалява и историята да го е опровергала. Според него българските войници, които са загинали в Ирак, не са си дали живота напразно, а за доброто бъдеще на региона си.
Студентката Албена Хинкова обаче обяви, че от 20 декември е започнала гладна стачка, която ще прекрати едва след като се изтеглим от Ирак. Имате право на това, но стачката не е метод за взимане на решения, отвърна й Паси.
---
КАРЕ
Искане
Главният прокурор Никола Филчев е изпратил официално писмо до външния министър Соломон Паси, с което настоява да се сезира Комитета срещу изтезанията при мисията на ООН в Женева. С него се иска да започне процедура по разследване на информацията, че българските медици са били измъчвани в либийския затвор. Ако се установи, че самопризнанията им са изтръгнати с мъчения, те не могат да се ползват в процеса, обясняват от пресцентъра на Филчев.
България и Либия са страни по Конвенцията на ООН против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание.
|
|