Главният прокурор Никола Филчев е на крачка от професорско звание по наказателно право, докато опонентите му кроят планове за отстраняването му. Във вторник специализираният научен съвет по право е одобрил кандидатурата му. Предстоят още две нива - научна комисия към Висшата атестационна комисия и президиума й. Филчев е получил три положителни рецензии от три възможни. Той е представил 63 научни публикации. Кандидатурата му е издигната от Университета за национално и световно стопанство, където от години той чете лекции по наказателно право. Той е член на научния съвет на института за правни науки на БАН.
Титлата зарадва обвинител N 1 в напрегнат момент. Преди дни 39 депутати занесоха на правосъдния министър Антон Станков подписка с искане за оставката на Филчев. През последните дни прокуратурата търпи и постоянни критики от дипломати. Първи започна американският посланик Джеймс Пардю, последваха го посланиците на Холандия, Германия и Франция.
По време на вчерашното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС) министър Станков обяви, че още не е решил дали и под каква форма да внесе в кадровия орган сигналите срещу Филчев и приближения му Спартак Дочев. Главният прокурор запозна съвета с данни за корупция сред магистрати. Те обаче останаха скрити от журналистите. Според членове на съвета вътре не били споменати конкретни имена. Висшите магистрати гласуваха и предложение на Филчев репортерите да не бъдат допускани дори на етажа, където е заседателната зала на ВСС. След заседанието на ВСС министър Станков, главният прокурор и шефът на Националната следствена служба Ангел Александров подписаха декларация за съгласието си за досъдебното производство. То от край време е "ябълката на раздора" в съдебната власт. Декларацията е израз на нашето съучастие в съдебната реформа и волята за промени, обобщи Филчев. Той обаче си тръгна, без да отговаря на въпроси. Станков обясни, че прокуратурата и следствието ще се реформират според препоръките на Европейската комисия. Той отново не се изказа категорично за мястото им - в съдебната или в изпълнителната власт. Уточни обаче, че готвеното питане до Конституционния съд е не дали са възможни структурни промени в следствието, а за формата на разследващите органи. Основната еврокритика е, че следствието и прокуратурата са с дублирани функции. Идеята за новия НПК е част от следователите да ръководят полицейските дознатели, а други - да са в екип с прокурорите. България няма да остане без следствие, обяви шефът на НСлС.
СТАВА ИНТЕРЕСНО!
Военен разведчик да опонира по юридически въпроси и да дава съвети на ПРОФЕСОР ПО ПРАВО?!?