Медицинските университети са изправени пред безизходица заради високите евроизисквания към обучението на медицински сестри и акушерки. Всички издадени до момента дипломи на сестрите и акушерките не отговарят на условията за 4600 часа хорариум и вероятно ще се наложи някаква форма на доучване. Вузовете недоумяват какво да правят и с настоящите, и бъдещи студенти в двете специалности.
За това е алармирал ректорът на Медицинския университет проф. Владимир Овчаров на заседание с всички ректорски ръководства. Според него трябва да се вземат решителни и спешни мерки и въпросът да бъде повдигнат веднага след сформирането на комисиите в новия парламент.
Сега медицинските сестри и акушерките получават диплома за специалист при минимален хорариум от 3200 часа. За да изпълним изискванията на ЕС, трябва да дадем бакалавърски статут на тези програми и да удължим обучението с 1 г., обясни Овчаров. Това обаче ще породи драматични проблеми заради необходимостта от местене на студенти в други градове и откриване на факултети. В момента колежите нямат право да обучават бакалаври и това трябва да стане във факултети на университети. "Местенето на големи групи медицински сестри и акушерки от колежите в университета-майка пък ще разклати самите колежи. Ние имаме подобен проблем с единия от двата колежа", коментира Овчаров.
Проблемът допълнително се задълбочава от въведения м.г. по-строг контрол към т. нар. регулирани специалности. Ако медицинските вузове искат да открият нови факултети, трябва да получат разрешение и от НС. Досега стигаше и позволение от правителството.
|
|