Бизнесът е склонен да отстъпи и предлага добавките за прослужено време да останат само за бюджетните служители, но не и за работещите в частни фирми, обясни пред "Сега" зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян. Споровете по отпадането на парите за т.нар. "клас" се разгоряха миналата година. Досега работодателите настояваха подобна добавка да няма изобщо, а и от МВФ подканиха за същото. Затова експерти от социалното министерство, синдикатите и бизнесът обмислят варианти, а през октомври ще решат окончателно.
При ниските доходи в бюджетната сфера парите за "клас" все пак помагат, а и при въвеждането им преди години са били замислени само като добавка за чиновника, аргументира се Тебеян. Ако парите за клас останат за бюджетните служители, то трябва да са само за периода, в който е работено по специалността, смята още Тебеян. "Никъде по света няма такива добавки", допълни той. Сега парите за клас са 0,6% за всяка прослужена година и се плащат след първите 3 г., а от тях се възползват около 1,5 млн. работещи.
"Не може да се работи на парче и въпросът не трябва да се решава наполовина", коментира обаче идеята на бизнеса зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров. Синдикатът е съгласен вместо пари за "клас" да има бонус към заплатата на работещите от години при един работодател, но само ако това е законово регламентирано. Според Тебеян пък в никакъв случай тези схеми не трябва да са въведени със закон, а да се договарят индивидуално.
|
|