Депутатите на Надежда Михайлова внесоха допълнително напрежение по въпроса за разпределението на парите за покриване на щетите от пороите. ОДС предложиха парламентарна анкетна комисия да установи на какъв принцип държавата отпуска средства на общините и как се разходват после сумите.
"Нужна е комисия, защото има съмнения, че тези суми са отпускани преференциално за определени региони, обикновено към управляващото мнозинство и смесени райони", обясни Надежда Михайлова.
Сините обаче не дадоха конкретни примери за ощетени техни общини. Бившата кметица на Русе и сегашен депутат от ОДС Елеонора Николова мотивира подозренията с начина, по който са усвоявани парите по САПАРД. В битието си на градоначалник тя виждала какви средства са се поглъщали в съседната Разградска община за пътища.
Премиерът Сакскобургготски и финансовият министър Милен Велчев вдигнаха вчера цифрата на щетите от пороите на 85 млн. евро. До онзи ден те бяха 75 млн. евро, колкото поискахме от ЕС. "Възможно е сумата да набъбне значително, защото не са калкулирани загубите от реколтата", предупреди Велчев.
Вчера НС изслуша министрите за мерките, които предприема държавата за справяне с бедствието.
Сакскобругготски призна, че наводненията и стихиите са поставили на изпитание способността на държавата да защити населението. Според него обаче институциите са реагирали незабавно и самоотвержено. Премиерът призова да се работи в посока на засилване на застрахователната култура.
Според статистиката на МС наводнените гради са над 50 000, разрушени са 83 моста, активизирани са 116 свлачища и над 150 подпорни стени са съборени. Природната стихия е нанесла поражения на близо 60 общини.
До момента за възстановяване са дадени повече пари, отколкото е годишният бюджет на общината, допълни Симеон. Изразходвани са около 56 млн. лв. при годишен бюджет от 55,5 млн. лв.
Само преди ден комисията за бедствията и авариите отпусна почти 7 млн. за справяне с щетите от последните дни.
Тепърва ще се изчисляват загубите за земеделските производители. Унищожените площи в цялата страна до момента са 264 462 дка, сочи справка на аграрното министерство за периода 1-14 юли. От тях 118 544 дка са с пшеница, 68 584 дка - с маслодаен слънчоглед, 35 599 дка - с царевица за зърно и 27 457 дка - с есенен ечемик.
Най-засегнати са посевите в областите Варна, Русе, Шумен, Силистра, Търговище и Враца.
"Реколтата може да постави пред сериозно изпитание държавата ни и да доведе до увеличаване на цената на хляба", заяви Надежда Михайлова. Земеделският министър Нихат Кабил смята, че няма опасност от зърнена криза, но качеството на зърното ще е влошено.
|
|