"Това е много лош знак, много лоша перспектива за нашите медицински сестри. Процесът срещу турците беше почти идентичен", коментира пред радио "Нова Европа" арабистът Владимир Чуков. "Имаме приблизително същите обстоятелства. Турското правителство също се е борило за отмяна на смъртните присъди", каза той.
"Притеснен съм от случилото се. Няма да има промяна в стратегията ни. Винаги сме имали предвид, че смъртното наказание в Либия не е отменено", коментира вчера правосъдният министър в оставка Антон Станков.
Турция е в шок от екзекуцията на нейни граждани, отбелязва Би Би Си. Премиерът Реджеп Ердоган и правосъдният министър Джемил Чичек нееднократно пращали писма до Муамар Кадафи. Ердоган разговарял с либийския си колега Шукри Ганим в опит да спаси осъдените за последно вечерта преди екзекуцията.
След разстрела от турското външно министерство изразиха съжаление и заявиха, че отношенията между Анкара и Триполи невинаги вървят гладко. "Не приемаме смъртното наказание, което самите ние отменихме", се казва в официално изявление.
През 2004 г., когато бе на визита в Турция, външният министър Соломон Паси помоли колегата си Абдулах Гюл за съдействие за разрешаване на случая със сестрите. Тогава Гюл сподели, че ситуацията е деликатна, тъй като и Турция има подобен проблем с двама свои граждани.
Българските медицински сестри и един палестински лекар бяха осъдени на смърт на 6 май 2004 г. Върховният съд в Триполи трябва да се произнесе по обжалването на присъдите им на 15 ноември т.г. На този етап той може или да върне делото на друг съдебен състав, или да потвърди наказанията.
И при най-лошия вариант съществува възможност присъдите да бъдат отменени, но само от Висшия съдебен съвет в Триполи.
"Българското външно министерство е поискало подробна информация за случая с турците. Като я проучим, ще коментираме", казаха вчера от МВнР в София. Оттам бяха категорични, че България досега не е предлагала никакви пари на Либия като евентуална сделка за медсестрите. Страната ни е изявила готовност да участва в хуманитарния план на ЕС за подпомагане на заразените с вируса на СПИН деца в Бенгази и семействата им. Засега обаче нямаме определена позиция как ще участваме, допълниха от МВнР.
|
|