Сериозен интерес събра новият жанр на приемния изпит по литература в Софийския университет - есе по зададени цитати, показа анкета на "Сега". За пръв път тази година младежите имаха право да избират между традиционното литературно-интерпретативно съчинение и есето, което според кандидатите позволява повече собствено мислене вместо зубрене.
От СУ все пак очакват повече кандидати да са писали по традиционната тема заради лошата информираност за есето. Данни за избора на младежите между двата жанра и за оценките ще има най-рано след 10 дни.
По желание кандидатите интерпретираха темата "История и избор в романа "Тютюн" на Димитър Димов" или съпоставяха цитатите "Тоз, който падне в бой за свобода,/ той не умира" от "Хаджи Димитър" на Ботев и "който сам/ е себе си постигнал, той живее/ во вечността и малко ще да знай,/ какво ще каже времето за него" от "Сърце на сърцата" на Пенчо Славейков.
Двете контролни теми бяха "Героите на Елин Пелин между празника и делника на живота" и "Живот и вяра в поезията на Никола Вапцаров". Контролният вариант на цитатите пък бе от "Пловдив" на Димчо Дебелянов и "Юноша" на Христо Смирненски. Тази година тема по Славейков се падна и в УНСС - "Духовният стоицизъм на човешката личност в поезията на Пенчо Славейков".
Кандидатите масово не бяха наясно с точните изисквания към жанра със сравняването на цитати. "Аз писах есе, защото са ме учили, че в темата трябва да съм адвокат на автора и да обяснявам неговите възгледи, а не собствените си", разказа Габриела от София. Други предпочетоха да сравняват цитатите, защото не са подготвени за "Тютюн", който не се е падал от години.
"Въпреки че има избор, и темата, и есето ще се оценяват по стария начин. Целта е да се запази папагалщината, която е от 50 години насам", смята един от младежите. "Едно време трактовката беше една и нямаше проблем, сега всеки си прави интерпретации и е по-трудно", притеснява се пък Стоянов от Варна, родител на кандидат-студент.
На изпита са се явили 3346 кандидати. 8 души са хванати да преписват с класически пищови. Литературата е сред приемните конкурси за педагогика, културология, право, психология, философия, балканистика, някои филологии, журналистика и др.
КРИТЕРИИ
Есето изисква специфични интелектуално-езикови сили, умение за ползване на метафори, а не патетични излияния на свободна тема, обясни председателят на изпитната комисия доц. Адриана Дамянова. Груба грешка е кандидатът да пише всичко, което знае за автора и произведението, важен е конкретният проблем. Строго се санкционира също преразказването на текста. В темата по Димов трябва да се търси отношението между историята и избора, а не да се разглеждат отделно.
"Cor cordium"
В Софийския пуснаха голямата балтия. Да напишеш и 100 страници за "Тютюн", пак ще засегнеш максимум една десета от проблема. Не може 2 тома да обясняват какво е история (или каква са искали да бъде) и какво е избор (или лишаване от избор), а аз да го напиша на 10 страници.
За цитатите... Само ще кажа, че Славейков и Ботев нямат нищо общо в творчеството си. Ботев пише за култа към свободата като висша ценност, стремеж в живота, докато при Славейов нещата са по-дълбоки. Той влиза в задочен спор с Шелли и поемата му е изцяло философска.
Нищо, много бих се радвал да видя отлична работа и по двете теми, желая го и на кандидат студентите.
"Тоз, който само с ум на тоя свят живей
е жив мъртвец; и чужди са за него
и радости и сълзи на живота, -
защото няма той човешко чувство,
защото нему чужд е дух човешки!.."
Пенчо Славейков
"Сърце на сърцата"