:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,350
Активни 675
Страници 21,280
За един ден 1,302,066
Кулинария

Тайният живот на пълнената чушка

Ако индианците познаваха това ястие, вероятно тяхната цивилизация нямаше да загине
"Храбрец е бил онзи, който пръв е погълнал стрида", бил казал някога шотландският крал Яков I. Перифразирайки неговата мисъл днес бихме допълнили: "Мъдрец е бил онзи, който пръв е напълнил чушка". Месестата зелена юлска пиперка, изпечена на жар и полята с оцет, зехтин и чесън или напълнена с месо и изпечена на фурна, е едно от най-изящните украшения на лятната трапеза. Около нея витае вечният философски въпрос за връзката между формата и съдържанието, защото всичко, което мине през нежната утроба на чушката, променя по забележителен начин своя вкус.

---

Родината на културната пиперка (Capsicum annuum), която принадлежи към голямото семейство Картофови (Solanaceae), е в тропическите райони на Боливия, Перу и Чили. В диво състояние растението не е познато, но характерната форма на неговите плодове се среща в декоративната украса на стари индиански храмове и различни култови и битови предмети. Изследователите смятат, че древните индиански племена олмеки, толтеки и ацтеки са започнали да ги култивират преди около 2000 години.

През 1492 г., когато моряците на Христофор Колумб стъпили в Новия свят, те опитали индианските люти чушки и били убедени, че това е някакъв



нов вид черен пипер



Вкусът на тези чушки донякъде подхранил и заблудата, че са открили Индия, към която впрочем били и тръгнали. По същата причина растението било кръстено пипер (pepper). Доста по-късно се разбрало, че това растение е друго, но името му се запазило, макар и с уточнението chili pepper. Думата "чили" е едно от индианските наименования на чушката. Латинското име на вида capsicum произлиза от гръцката дума kapos (хапя). Оттам и химическата съставка, която придава лютив вкус на чушката, се нарича капсицин.

Във френския език думата piment (чушка) е влязла от латинския. В някои средновековни извори думите piement и pyment се употребяват за една стимулираща напитка, приготвена от вино, мед и силни ароматни подправки. Изглежда тогава са вярвали и в нейните чудодейни свойства, защото в рицарския епос "Песен за Ролан" се казва, че телата на мъртвите герои били измити с piment и вино. Чушката явно е заслужила своето



специално френско име,



когато няколко века по-късно се настанила на галската трапеза.

В края на XVI век чушки с различни цветове и форми вече присъстват и в европейското изобразително изкуство. Те често се срещат в някои италиански натюрморти.

След Испания и Португалия през XVII век чушката била разпространена в Италия, Франция, Англия и Средна Европа. През XVII век португалски моряци я занесли в Индия и Югоизточна Азия, където тя бързо и трайно се утвърдила в местните кулинарни навици, поради което много хора по-късно вярвали, че лютият червен пипер произхожда от земите на Китай и Индия.

През 1680 г. в Европа били познати 33 вида чушки, става ясно от книгата на Робърт Морисън "Plantarum Historiae Universalis Oxoniensis". Изглежда някои от тези видове са били култивирани на местна почва и са били различни като форма, размер и вкус от американските образци. По българските земи пиперката била пренесена през XVIII век, вероятно под ориенталско влияние. В началото на по-миналия век български градинари я разпространили в Румъния, Сърбия, Молдова и други страни. Тя трайно се настанила в българската кулинарна традиция, поради което пълнените чушки станали задължително ястие на някои празници като Игнажден или Бъдни вечер.

Освен споменатият философски проблем за връзката между форма и съдържание в кулинарната история на чушката може да се долови и един от сериозните цивилизационни проблеми. Става дума за доминиращата цивилизационна роля на технологиите пред суровините. Срещата между



американската чушка и средиземноморските кулинарни



технологии изпълнила с ново съдържание този зарзават. Още в древна Гърция и Рим съществувала практика да се пълнят тиквички, зелеви и лозови листа. Т. е. появата на пълнената чушка било някак естествено и дори неизбежно.

Ако древните индиански племена като ацтеки, толтеки и олмеки знаели как да правят пълнени чушки, вероятно и техните цивилизации биха имали друга съдба.

Завладяващият вкус на печената чушка стои в основата на един забележителен кухненски уред - чушкопекът. Този електрически прибор с мощност от 1200 вата прилича на малка домашна леярна за метали. С енергия, достатъчна за изпичането на пет чушки, той изпича само една, но я изпича съвършено. Добрият вкус понякога заслужава тази жертва.

----

Рецерти



Пълнени пиперки с печен патладжан

Продукти: 0,5 кг пиперки, 2 патладжана, 3-4 скилидки чесън, 50 мл олио, 1 ч.л. оцет, 2-3 домата, магданоз, сол.

Пиперките се изпичат, опелват се и се почистват от семето. Патладжаните се изпичат, обелват се и се счукват на пюре, към което се прибавят счуканият чесън, олиото, оцетът, ситно нарязаният магданоз и сол. Със сместа се пълнят пиперките. Нареждат се в широка чиния заедно с резенчета от доматите и се поръсват със ситно нарязан магданоз.



Класически пълнени пиперки

Продукти: 10-12 пиперки, 500 г кълцано или смляно месо, 100 г ориз, 100 мл олио, 2 глави лук, 2-3 домата, 2 яйца, 2 с.л. брашно, 1 ч.ч. кисело мляко, червен пипер, магданоз, черен пипер, сол.

Лукът се нарязва на ситно и се задушава в мазнината. Последователно се прибавят изчистеният и измит ориз, червеният пипер, доматите, настъргани на ренде, половин ч.ч. топла вода и месото. Сместа се посолява, разбърква се и след няколко минути се сваля от огъня, след което се прибавят черният пипер и ситно нарязаният магданоз.

Пиперките се измиват, почистват се от дръжките и семето и се пълнят с плънката. Захлупват се с отрязаните капачета и се нареждат изправени в тенджера. Заливат се с 1 ч.ч. топла вода и се варят на тих огън. Яйцата се разбиват с киселото мляко, препеченото брашно и малко сос от ястието. Сосът се бърка на огъня, докато закъкри, след което с него се заливат готовите пиперки.



Пълнени постни пиперки

Продукти: 1 кг пиперки, 4 глави лук, 2 моркова, 4-5 картофа, 3 домата, 1 кафеена чашка ориз, 3 с.л. олио, 1 ч.л. червен пипер, черен пипер, магданоз, джоджен, сол.

Ситно нарязаният лук и настърганите моркови се задушават в мазнината с малко вода. Прибавят се оризът, червеният пипер и картофите, нарязани на малки кубчета. Плънката се подправя със сол и черен пипер, добавят се магданозът и джодженът, разбърква се и се пълнят пиперките. Нареждат се в тавичка и се заливат с една чаша топла вода и настърганите домати. Запичат се в умерена фурна.



Чушки пълнени с картофи

Продукти: 6 чушки, 4 с.л. олио, 4 картофа, 1 щипка захар, 1 ч.ч. ориз, 1 ч.ч. сладка сметана, 2 глави кромид лук, сол, черен пипер, 5 домата, 1 с.л. брашно, 2 яйца, 1 с.л. нарязан магданоз.

Чушките се измиват, отрязват се дръжките и се почистват от семето. Нарязаният на дребно лук и оризът се запържват в олио до прозрачност, прибавят се настърганите картофи, яйцата, магданозът, сол и черен пипер. С тази смес се пълнят пиперките и се подреждат в огнеупорен съд. Между тях се слагат обелените домати, заливат се с малко вода, прибавят се сол, черен пипер и щипка захар. Съдът се захлупва и ястието се пече на фурна докато оризът омекне. Ако водата не се е изпарила, чушките се застройват със сметана и брашно. В противен случай се прибавя само сметаната.



Пълнени пиперки с кашкавал

Продукти: 8 пиперки, сол, черен пипер, 500 г кашкавал, 5 с.л. олио, 1 ч.ч. сладка сметана, 2 домата, 4 яйца, 1 с.л. нарязан магданоз.

Пиперките се измиват, почистват се от семената и се подсушават. Твърдо сварените яйца се нарязват на дребно, разбъркват се с настъргания кашкавал, сметаната и магданоза и се подправят със сол и черен пипер. С готовата смес се пълнят пиперките и се пържат в закрит съд от всички страни до златисто.

------

Страницата подготви:

Ясен Бориславов
5
3751
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
16 Юли 2005 01:46
Браво на Ясен! Много хубаво! Напомня ми за покойниоя Цаньо Сърнев!
Много беше хубаво да се чете такъв стил, сега Ясен е също добър!

Mike UK
16 Юли 2005 15:06
- Келнер защо в кюфтетата ми има косми?
- Ами готвача е с една ръка и ги мачка в голите си гърди.
- как може такъв вандализъм
- Господине, добре че не си поръчахте пълнени чушки.
16 Юли 2005 16:29
Цаньо Сърнев беше любимец и на моето семейство, разказваше интересно с леки шеги. Статията е хубава, малко история+рецепти.

17 Юли 2005 10:11
Наистина, много приятна статия, поздравления за автора!

В близка връзка си спомням за майтап, който са си правели взаимно чилийски и мексикански студенти в университета на Гуадалахара: "El chile para los mexicanos y Mé xico para los chileñ os" или "Чилето (лютите чушки) за мексиканците, а Мексико за чилийците".
Особеното е, че в Чили не консумират толкова люто, както в Мексико, а и наистина много чилийци-студенти са се оженили за мексиканки по времето на хунтата и са останали в Мексико.
19 Юли 2005 11:29
"Ако индианците познаваха това ястие, вероятно тяхната цивилизация нямаше да загине" - как така - щяха да накарт испанците да ядат манджи с чушки докато не умрат от преяждане ли?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД