:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,802
Активни 512
Страници 4,705
За един ден 1,302,066

Да отделим културата от държавата

Струва ми се, че в този момент нямаме нужда от министерство: рязкото отваряне на страната към света разби полето "култура" на светове, които все по-трудно се съчетават
Няма да ви занимавам надълго с гражданското си възмущение за сделките около кабинета или съжалението си, че г-жа Шулева героично опра пешкира заради сделката на царя, а г-н Герджиков - заради парламентарната си група. Ще отбележа пътьом само две неща.

Първо, компрометира се поредният сегмент от политическия спектър. След като в началото на 90-те "ляво" беше превърнато от социалистите в синоним на "реакционно, пенсионерско", а "дясно" към края на 90-те - в "приватизация с цел самообогатяване", от днес нататък българската публика, както обича да ни нарича царят-гражданин, под "либерализъм" ще разбира "пазарлък, безпринципен компромис". Чудете се после защо политическото в тази страна е във вечна криза.

Второто съображение е по повод Новото време. За жалост няма да изчезнат, както би изглеждало справедливо от гледна точка на вечността. Така не изчезна "Гергьовден" след подобен пирует в Софийска община. Ще имаме за години напред още една фантомна партийка, която ще влиза в разни коалиции, ще лобира тук и там, ще запълва минутите за политически дискусии на журналистите, с една дума, ще осигурява публично битие на няколко души. Този стил се наложи от първото предкостовско СДС, към което десният политически спектър очевидно се връща - той беше коалиция от всевъзможни (дали не бяха 14?) формации, които имаха за основна задача да осигурят място на своите ръководства в Координационния съвет. Една от тях например се казваше ОХДЦ (+ по-късно отцепилият се ОДЦ) и служеше единствено за ракета-носител на такива забележителни персонажи като дипломата емигрант Стоян Ганев и банкера общинар Любомир Павлов.

-------

Иска ми се да поразсъждавам за културата. Разбира се, госпожица Чилова беше парашутирана там именно за да не върши нищо, ето защо пълната й некомпетентност е по-скоро положителен факт. Не беше ли именно хиперактивността на смехотворния г-н Абрашев главният източник на скандали в това министерство? А че младата дама не успя да каже две думи на кръст в първите си интервюта, нека добронамерено го отдадем това на изненадата от назначаването, не на "приемствеността" в интелектуалното ниво.

Важният въпрос е за смисъла от съществуването на подобно министерство. Аз виждам в него четири несвързани типа дейности.



1. В сегашния си вид то първо е нещо като придатък на социалното министерство, макар и със специфичен контингент. Огромната част от парите му отиват за заплати на мизерстващи артисти, музейни работници, музиканти и разбира се, чиновници. Ще има ли смисъл от подобно министерство, ако законово се въведат ясни законови предимства за хората на интелектуалния труд? Например другаде в Европа артистите поради специфичния си тип заетост получават помощи за безработни във всички онези периоди, когато нямат работен ангажимент. Специални закони могат да важат при пенсиониране, при данъчното облагане. Тънкият въпрос как определяте хората, които работят в културната сфера. Как, да речем, дефинирате какво е "художник", ако нямате вече съответен отдел в ЦК с прилежащите му творчески съюзи? Но това във всеки случай е въпрос на законодателя, не на изпълнителната власт.

Забележете един такъв детайл: едни публични говорители употребяват за тези хора думата "творци", други - не. Този стилистичен нюанс ще ви позволи да разграничавате онези, които продължават да живеят в света на Людмила Живкова, и по-новите, които взаимодействат с глобалния свят.



2. Мениджмънт на имоти. Министерството на културата управлява различни имоти - от една страна, така нареченото наследство, от друга - сгради, музеи, паметници. Тук злополучният г-н Абрашев най-много искаше да се изявява. Е, добре, със сигурност необходима ни е някаква дирекция - мениджър на наследството. Не виждам нищо лошо в това тя да е свързана с туризма, с уговорката, че тя трябва да защитава националния интерес срещу желанието на частния интерес за твърде бързи печалби, а не в негова услуга.

Другата част на тази дейност - театрите, галериите - няма нищо общо с това. Никакви туристи няма да гледат български театър, освен, разбира се, ако артистите се отдадат на нестинарски танци. И после: защо трябва държавата да финансира подобни звена из цялата страна? Отговорът е винаги един и същ: защото не могат да се уволнят хората. Нямам съмнение, че трябва да има няколко елитни държавно финансирани институции като един Народен театър, един Исторически музей на тези земи (не на този етнос, както май е сега) и тъй нататък. Към тях би било крайно време да се направи музей на съвременното изкуство, та поне в тази сфера малко да излезем от нафталина. (За европейския елит това, което правят младите съвременни художници, е много по-голяма реклама от хурките и сукманите, вервайте ми!) Дали за тези 4-5 представителни институции трябва министерство? Не е ли достатъчна една парламентарна комисия по култура? Оттук нататък трябва да има общини, трупи, сбирки, проекти.

В последните две години обикалях по провинциалните музеи - не можете да си представите каква тъга лъха от тях - в повечето просто оцеляват, кърпят дупките на покрива, бършат прах от експонатите, останали почти непроменени от 80-те. И уж тече реформа! Само че музеят не е склад, той е експозиция, която интригува, поучава, забавлявайки. В други страни съществуват музеи без сбирки, които наемат експонати и уреждат експозиции, с които обикалят не само от град в град, но и по света. Нашето музейно дело е обърнато на краеведение - недотам изобилното наследство е пулверизирано по всички краища на страната: навсякъде имате по няколко римски руини, някакво тракийско злато, няколко носии, няколко икони, някой местен "творец" продава онази кичозна смес от изкуство и сувенир, която днес наричат "арт" (ха, ето идея за царя - следващия път да прекръсти ведомството на Артминистерство!).

Мен да питате, законодателно трябва да се концентрират сбирките около няколко тематични центъра, античност, религии, военно дело, всекидневна култура, фолклор, съвременно изкуство, а защо не - комунизъм. И всяка колекция да има право да разменя, купува, развива фонда си. Оттук нататък общини, агенции, нестопански субекти наемат експонати, правят експозиции, печелят, ако са успели да предизвикат обществения интерес. А община, която държи да си има краеведски музей, нека си плаща за него.

Нужно ли е министерство за мениджмънт на имоти? Според мен то по-скоро пречи. Вземете скандалното изгонване на вестник "Култура" от сградата му. Дали този най-стар културен седмичник престана с героични усилия да привлича вниманието върху сферата на културата? Дали почна да рекламира Пайнъра и да разиграва пошли игри като държавно финансирания Канал 1? Не. "Култура" просто зае критична позиция спрямо придворния музикант г-н Абрашев, поради което скромната подкрепа на министерството от няколко стаи беше оттеглена.



3. Правене на изкуство. Все пак някакви пари за изкуствата се дават. От времето на министър Знеполски бяха създадени центрове, които подкрепят определени дейности. Идеята им е те да бъдат независими и да разпределят средства за определени дейности под ръководството на обществен съвет. Т.е. центровете имаха за задача именно да предпазят сферата на културата от произвола на всяко едно следващо министерство.

Само че Министерството продължава да съществува, обитават го различни тела, изпълнени със страсти, обиди, интереси. И на практика става така, че въпросният обществен съвет се подменя при подмяна на политическото ръководство. Мога да свидетелствам, че стана така с идването на НДСВ в Центъра за книгата, където повече не ме поканиха да участвам, не ми дадоха дори възможност да им откажа, което със сигурност щях да направя. Не съм станал по-малко експерт от 2001, просто пиша по вестниците.

Но впечатленията ми за съжаление не са само лични. Общественото регулиране на центровете и съществуването на министерство са в противоречие, едното е излишно. Ако се закрие министерството, ще има много повече пари за изкуство. А как да се излъчват съветите - това оставете на професионалните гилдии. Ако мен питате, колкото повече европейски експерти се привличат, толкова по-авторитетни ще бъдат те.



4. Накрая на Министерството на културата царят и сега, и в предишната редакция възлага да бъде нещо като рекламна агенция за България. Мен това не ме скандализира - за разлика от онези, които употребяват думата "творци".

Тук става дума за преосмисляне на самото понятие за култура. Наред с "високите" си смисли на наследство и изкуство тази дума има и едно "ниско" значение. В антропологията "култура" са начинът на хранене, празниците, облеклото, виното, митовете, вицовете и тъй нататък, с една дума, всички онези особености, които правят така, че да разпознаваме това пространство като наше, а чуждите - да ни идентифицират. Дали в проекта за сливане на култура и туризъм очевидно се има предвид това значение на понятието?

"Високата" култура у нас обикновено е кахърна и скучна, тези предавания са най-досадните и неслучайно в повечето вестници (по определение частни предприятия) старите културни рубрики бяха заменени от "пийпъл", "оживление", различни топлисти, "Капитал лайт" и т. н. Проблемът е в това, че в тази страна още не сме изживели своя ХIХ век и в културата привиждаме главно национални ритуали и светини. Министерството само задълбочава проблема, защото му придава един определен институционален драматизъм - прави възможно значи употребяващите думата "творци" да застанат в патетична поза срещу министерството и да кълнат: "...умира българския дух, гладуват артистите, дядо Вазов няма да ви го прости!..."

"Ниската" култура не насажда чувство за вина, нея в равна степен я имат и германците, и гренландците - всеки със своите обичаи, със своите песни, своите ястия. Тя много лесно се поддава на туристическо усвояване, по-лесно е да продадете на един турист шопска салата, отколкото поезия. Проблемът е, че от комунистическо време фолклорът у нас е фалшифициран, превърнат в заместител на непонятното за чужденците "високо" изкуство: ритуалите се организираха от специалисти от БАН, носиите се раздаваха по читалищата, менците и бъклиците се произвеждаха масово в Задругата на майсторите. Днес към това все по-мощно се включват медиите: по телевизията сутринта научаваме какъв точно празник е днес и какви обичаи да спазим. Но хайде да не придиряме - докато има балами да гледат нестинарски танци, някой ще ги организира, ако пък се появи интерес към реалната култура на нас, живеещите днес по тези земи, сигурно ще намерят начин да я включат в туристическите пакети.

Въпросът е в това Министерството на културата може ли да стане агенция за национална реклама. Според мен не, недоразуменията вече започнаха. Тази работа е технократска и трябва да стои надалеч от дейците на изкуствата. Спомнете си "Европалия", която, добра или лоша, беше най-голямата досега рекламна акция за страната. Ако все пак тя стана възможна, то беше заради това, че тежестта на проекта премина от Министерството на културата към това на външните работи. Или с други думи, от националния кахър, "творците", нафталина към една концепция за култура, която поне опитва да се адаптирана към света.

Една такава агенция няма защо да бъде зависима от Министерския съвет, тя би могла да се отчита пред парламентарната комисия. Като при това преценява дали е по-удачно да поддържа културни центрове в чужбина, където никой никога не ходи, или да дава същите тези пари за единични, но шумни мероприятия като изложби, организирани не в скромните български имоти, а в известни галерии.



Струва ми се, че в този момент нямаме нужда от Министерство на културата: рязкото отваряне на страната към света разби полето "култура" на светове, които все по-трудно се съчетават. Една е държавната култура на "творците" - чиновници, на творбите - гордост и дълг за съзерцаване. Друга - културата на нестопанските организации, финансирана от проекти, която мотивира едни или други кръгове от посветени и плете международни мрежи. Трета е културата - бизнес, културата - търговска марка, покрай която върви алъш-веришът.

Докато се избистрят нещата, нека да се вслушаме в австромарксиста Ото Бауер, който препоръчваше отделяне на културата от държавата, както от която така веднъж вече е била отделена църквата.
56
1146
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
25 Февруари 2005 22:40
Давно пора
Иначе нито държавата е културна, нито културата е държавна
Да се разведат по-човешки може и да си намерят сериозни връзки
25 Февруари 2005 23:21
Дичев винаги пише интересно и винаги има достатъчно много неща, с които човек не може да е съгласен с него.
Проблемът е в това, че в тази страна още не сме изживели своя ХIХ век

- в "ТАЗИ" страна "НИЕ" - конфузно - как се съвместява ТАЗИ с НИЕ?

25 Февруари 2005 23:52
Ако комунягите изобщо поумнеят последното което ще разберат е понятието "култура"!
За горепишещия културата е като религия!Само че Каноните не се пишат от светци и наи почитани духовни лица .а от ЦК и Политбюро..
И простаците от комунистическате номенклатура ще налагат на българският народ що е литература, изкуство..Ше одират кожата на обеднелият народ за да живеят в охолство комунистически нищожества...
Културата е в всеки един от нас и е преди всичко свобода!Свобода всеки да избере и да си плати за това което цени!
Министерството на Културата да се затвори!
Хора на "изкуството" и на "културата" да спрят да паразитсват и просят!
Нито стотинка държавни пари за тези негодници!
Само часни средства ще издирят и възнаградят истинският талант!
26 Февруари 2005 00:07
Културата пази душевността на един народ и едва ли може да се издържа самостоятелно, без спонсорство на различни нива. Защо тотото не отделя например пари за култура. Нe може ли да се намалят някои данъци?
26 Февруари 2005 00:51
Не боюсь министра культуры, а боюсь культуры министра

26 Февруари 2005 01:35
Нека първо разгледаме един разбираем пример.Всички говорим , пишем и по този начин изразяваме своите мисли.Това означава ли , че като кажем / напишем едно и също изречение сме еднакво грамотни и интелигентни.
Не това изобщо не значи и не означава това.
Мисленето става чрез думи.
Но самото мислене не е равнозначно на употребяваните думи.
Думичките имат мяра и мера , а за гениалните хора това не достига.Дефицитно е.
А психиката и емоциите с думи няма как да се напише и опише.И разбере.

Древен Египет “жреците, както твърдят древногръцките автори, са владеели три начина да обясняват своята мисъл. Първият начин бил ясен и прост, вторият - символичен и образен, а третият - свещен и йероглифен.
И това е само за словото.
Автора е впечатляващо тъп.
Не знае и не разбира какво е култура и интелект.
26 Февруари 2005 01:38
Какво точно се опитва да каже Дичев не разбрах, но по-лошото е, че имам усещането, че и той не знае. Ако Културата се отдели от Държавата - а какво означава това ? ..... и де факто не е ли така?...от доста време - след паметната 1989; Държавата постепенно абдикира от основните си функции- на първо място от социалните , после от охранителните - да осигурява външна и вътрешната сигурност, от изконните политически - да защитава националните интереси и най-вече икономически, финансови ... ами спомнете си, че митниците са под контрала на Британска фирма, за антинационалната проватизация и законодателтство всеки знае. Тогава- напълно логично е Държавата да се откаже и от ангажимента си спрямо Културата /или както Дичев се изразява-Културата да се отделяла от Държавата/... И тогава вече си имаме една Абсолютно Самозадоволяваща се, Самодостатъчна Държава заради самата Държава
26 Февруари 2005 01:43
Хуйвей, стига се ду че пак ти се размирисаха гащите.
26 Февруари 2005 01:45
Хунвейбин
26 Февруари 2005 01:51
Хуйвей, че ти дойдем на гости, и че ти покаем точно три начина да идеш при египетските мумии.Че те прайм жреческа мумия.
26 Февруари 2005 01:56
Е, а па аз като немам култура та кво?Слави Трифонов за вас културягите!A за мене-културистките!
26 Февруари 2005 02:07
Истинската култура винаги е била отделена от държавата, защото не е била просяк, а е създавала ценности ВЪПРЕКИ, А НЕ БЛАГОДАРЕНИЕ НА...така е било от Леонардо до Гинзбърг и Артър Милър, от Ван Гог до Достоевски и Солженицин...ако ви харесва.
Всички, които просят искат да им се дава нещо преди да са го заслужили, щото ей сегичка ще създадат световен шедьовър аме не им стига един спортен менцедес и пет хиляди лева на месец... Що не си. ..
Като можеш правиш като не можеш лъскаш паркета на офиса на можещия, докато докажеш, че си по-кадърен от него...
А нашето Министерство се нуждае от разделяне на Министерство на култа и Министерство на урата...Ха ха ха
26 Февруари 2005 02:19
Ан пасан...FL, частни се пише с т, нали...все пак за култура говорим...
26 Февруари 2005 03:03
Да..., Филчо много си праф, кълчъра е у фсеки ат нас, а у тебя най паче... Дерзай!
26 Февруари 2005 08:48
Малеейй, тука ноо сложни мисли бе, много пезевенклъци, направо ми станаа дзъркелите на Х!Адаша ми хуй, ма ти си ногу сложен бе, пич!То верно че аз съм си малко прост, ама се разбирам по нещичко, ма ти кви ги къдриш, същи си Филип Димитров!Да ти каа под секрет:Аз и ти сме като двете страни на медала.Или на монетата. по-скоро.Тая от 1 ст., дето е паднала у канала и е целата в лайна.Размирисвай лайната, наборе-така ме караш да се чувствам горд, нали сме се от една семка...
26 Февруари 2005 09:43
Ще отделим културата от държавата. Колко му е. Както я съвокуплихме с туризма, така ще я отделим от държава с министър-председатели от сой или без сой. Само не ми е ясно как авторът на тази претенциозна, грандоманска статия ще преодолее своя едипов комплекс. Татко му и от оня свят го бомбардира с комунистическото си блюдолизничество. Само новата културминистърка Нинуш би го оправила с един терапевтичен секс-сеанс.
26 Февруари 2005 09:56
Ивайло завъртял едно научно съобщение, ама цялата работа май се върти около яслата, ако я има и добре рани да има министерство , къде ще бъде все тая, а ако няма такава хич без него. Навремето имаше творчески фондове, които поръчваха и даваха аванси на "творците" ами сега:нема пари, требе да се бориш с простаципаралии, да ставаш палячо, ега ти где отива творчеството... И си го казва точно, кога няма работа Министерството да му плаща...
26 Февруари 2005 09:56
Тя Културата отдавна няма нищо общо с тази държава! А на автора бих казал: "Как болиии!"
26 Февруари 2005 10:11
Съвсем в тон на съвременността – всичко на пазарна основа! Какви са тези бомбастични комунистически термини “творци” – артмениджъри е правилното! Или поне “артексперти”...
печелят, ако са успели да предизвикат обществения интерес” – само че внимателно с примерите, г-н Дичев, това важи за в.”Култура” с пълна сила!
Всъщност тласъкът за тази статия си го има в статията, ама да не прозвучи като нападка срещу автора – сами си го намерете!...
26 Февруари 2005 10:51
Именно, Графе. Защото "пазарно" означава едно простичко нещо - аз решавам какво ми харесва и за какво искам да дам парите си, които съм изкарал с труда си - а не някой вместо мен. И аз решавам дали да се почувствам обиден от някой, който твърди, че писането на стихове е интелектуално, а правенето на високи технолгии - не.
26 Февруари 2005 11:22
, , Чудете се после защо политическото в тази страна е във вечна криза.”
Това е изходната позиция.

Защо ни кара да се чудим го е написал.
Нищо за чудене няма.Проблема не е в грешката на езика и на изказа.
Спомнете си Фроид-грешките изобщо не са случайно нещо.

Българската публика. Много ВЯРНО и ТОЧНО ни нарича царят-гражданин.

ЛИБЕРАЛИЗЪМ е частично вярно като характеристика. За радикален либерализъм става въпрос .Той няма идеология и смисъл.Има изразител.
НДСВ-какво по голямо доказателство.Или не знаете какво значи НДСВ.

И действително трябва да се разбира не само като "пазарлък, безпринципен компромис".А и като грабене , крадене , присвояване , безнаказаност.

Политиката не е в криза.В небивал разцвет и небивал подем е.Каквато искаш фантазна политика можеш да намериш.

В криза е обществото.В криза е икономиката.В криза е идентичността на капитализма който строим.В криза е човешката идентичност.
И тази криза се дължи на сортирането на хората в обществото.
Друг да го каже в какво се състои това сортиране.
Може би наистина е на АРТИСТИ и ПУБЛИКА.При политиката.
26 Февруари 2005 11:55
FL,
Антибиотик,
Manrico,
..Близкото ни минало ясно показа, че "отгледаните" и "хранени" културни търтеи са абсолютно импотентни творчески.Нещо повече, тези псевдо творци висят като воденичен камък на шията.Само те са гладнни и жадни!!Ако са кадърни и достойни хора няма да просят под формата: "дайте пари за кутурата" и т.н.Яяя вижте бате си Ламбо как се намести
..И един скромен съвет:
Моля, някои от форумците да не свързват "културата" с легалните правила за писане в бълг. език.Щото изглежда, че нямат сериозни аргументи и се заяждат дребнаво.Дори и човек, който не е грамотен може да има ясна и точна мисъл - достойна за уважение...


26 Февруари 2005 12:12
..Относно Герджиков и Шулева: Упорито, и автора на тази статия налага имиджа им на "жертви".Едва ли не - "ах, горките те, как ги пре*ба царо" или "ама те са такива готини, а гле'й к'во им направиха".Все едно някой зорлем ги е направил подлоги.Е, това е съдбата на гъзолизците.И да не забравяме - плащат им все пак
26 Февруари 2005 12:18
Най-естественото нещо е социолозите, политолозите, културолозите като Дичев да говорят "тази страна", защото по отношение на българите не са "ние", а "те". Когато си на чужда служба и пред чужда копаня, така е. И така ще бъде. Авторът е впечатляващо чужд.
А културата няма да отделят от държавата. Само българската й съставляваща ще отделят, а чуждата ще укрепват и развиват, особено упадъчната и враждебната спрямо българите.

Между пълния контрол на държавата над културата и пълното й отделяне на държавата има доста междинни взаимоотношения. Двете крайности са вредни както за държавата, така за културата, така и за нацията.
26 Февруари 2005 12:51
писането на стихове е интелектуално, а правенето на високи технологии - не.

Маринчо , не трябва така едностранно и опростено да се сравняват тези два интелектуални по съдържание труда. Никой не оспорва интелектуалното им съдържание, става въпрос за нещо друго – начина на обществената им подкрепа и мястото и ролята на държавата в тях. Защото държавата и при всички случаи има към тях отношение, наречено "държавна политика" .Тя е различна към двата интелектуални труда- Умната, развита Европейска държава например, има специфична политика както в подкрепата
на правенето, така и в износа и вноса на високи технологии. И в подкрепа на този пример ще дам наприер новите направления в официалната държавна политика на Финландия- тя реши да инвестира и участва в усвояването на Космоса на европейската ЕSA , с цел да подпомогне своята икономика. А тя е преди всичко насочена в износ на високи технологии, и тяхното тестване и усъвършенстване става най-добре в космическото пространство със сателитчето...
А що се отнася до писането на стихове, там си има друг начин на държавна политика, с дуги изразни средства, но непременно държавна политика , защото това е практика на Европа и развитите държави- държавна подкрепа на културата -първи приоритет !


26 Февруари 2005 13:01
Фрида , Поморийски
Впрочем, авторът Дичев не е тъп, той просто не е европеец по дух и няма поглед върху европейския опит и практика за отношение към културата.
Аз по принцип съм съгласна с постановките на Дичев - за нуждите на нов тип мениджмънт в културата в условията на пазарно стопанство и за липсата на държавно управление в последните 16 години, както и за самоцелното съществуване на Министерството на културата и нуждата от обединено Министерство на образованието , културата и науката. Това е европейска практика и никъде в Европа не съществува самоцелно Министерство на култура...
Не съм съгласна с последните изречения на статията, където Илчев се пристрастява към казаното от австромарксиста Ото Бауер, и почти реве-“Да отделим държавата от културата!” .
Това не е европейска практика и опит! За разлика от САЩ, развита Европа продължава да има явлението “държавна политика “ в културата и държавна подкрепа и никъде културата не е отделена от държавата и не е превърната в самоцелно съществуваща плаваща субстанция . Тук възниква въпроса “Доколкото частната инициатива е допусната в мениджмънта на културата? “, така че да не комерсиализира културата и да отнема нейните социални функции. За това и съществува Европейска култура – с нейния връх от традиции и изяви и т.н американска култура – между тях има съществена разлика в нивата..
И един голям очертаващ се проблем в България –липсата на европейски поглед е вече болест на българските обществено- политически трегери. Ами ние искаме да влезем в ЕС и да се конкурираме на този голям, както икономически пазар, така и културна територия, а настроихме националния си пазар и структурата на икономиката си по модела на САЩ, нямащ нищо общо с модела на Европа? Сега насочваме и усилията си към усвояване американския културен модел и го комерсиализираме до крайност и какво ? – оставаме незабележима държава и нация без достойнство в Европа...
Българската култура трябва да следва Европа и не трябва да комерсиализира безцелно и безпланово, т.е нейното популяризиране да попадне стихийно в ръцете на частната инициатива, а да престане да служи на имиджа на един цял народ в Европа, ръководена от т.н. държавна политика и субсидирана от държавата.
Европа е най-стария в исторически и културен план континент на Света-тук е събрана световната културната съкровищница, в лицето на над 30 броя нации и техните национални култури.
Ние знаем, че България е непозната в исторически и културен план в Европа, поради дългото си съществуване зад завесата на Студената война. Сега става член на ЕС.
И, че достойното място на България в Европа, е нейната хилядолетна историческа и държавна традиция, отразена в нейната изключително богата култура.Та ние сме центровете на най-старите и най-богати култури на Европа? Една от последните изложби на тракийските златни и сребърни съкровища от България, бе оценена в европейска страна на застрахователна стойност 500 милиона евро ?А там бяха изложени само 1/100 от тракийските злата, намиращите по българските музеи? България трябва да популяризира своята култура в Европа, използвайки факта, че става член на ЕС и засиленото внимание на Европа към себе си и своите общоевропейски културни ценности, със средства на ЕС и Европа. Едно е, че трябва да се извърши генерална реформа в мениджмъна на националната ни култура, на базата на новите пазарни икономически отношения и подобри държавното управление в културата, но и да намери баланса на новите отношение държава и култура –ПО ОПИТА НА ЕВРОПА! И най важното , да използва парите на Европа за това !
Една от формите за това е културния туризъм, този туризъм, който е плануван като държавна политика и подкрепян от държавата. Неправилно е да разнасяме тракийските си съкровища по изложби в Света, по правилно е ценителят на култура да дойде и ги види в България-така ще опознае народа ни, ще го обикне, ще му подаде ръка в бъдеще.
Културния туризъм е на-популярния вид туризъм в Европа в последното десетилетие. Разбира се, сам по себе си не става , а трябва умело съчетание на културен туризъм с останалите видове туризъм-балнеоложки, зимен, спортен, планински, еко, селски и прочее, каквито нашата страна, с богатата си красива природа и климат, може да предложи.
Нашата култура е нашето достойно място в ЕС и Европа. За това иска и специални грижи, но преди всичко трябва да променим себе си и нашето отношение към културата си – вътре в България и в себе си !

26 Февруари 2005 13:02
Куро ми Янко,
Като кръвна проба си за нивото на куРтурата на мисленето.Затова те вземам за пример.
Не си единствен като доказателство за цветарската куРтура –която знае да се разхожда от член на член.Като ЦВЕТАРКА.Затова за теб и не само за теб съм ХУЙ.
Няма да те коментирам.Ще ти кажа нещо друго.То е алгоритъм-на най елементарно ниво-във мисленето.Ако куРтурата ти можеш да го разбере-да го разбере.

Всеки проблем има "Мера според мера" .От-До. Крокодила има мера от началото на опашката до върха на зурлата.
Примерно.На Крокодила политика-Дясна граница е Фашизмът.Лява граница е Комунизмът.
Същото е при Културата. Същото е и при думичките.
Примерно ЖИВОТНО.Границите са от Въшка до Бог.
Най често се казва., , Истината е по средата.”Средата е нулата.Тогава истина няма.Защото граничните състояния не са истина.
Между двете граници не е истината , а е проблема.И ТОЙ НЕ Е ПО - СРЕДАТА-
ЦЕНТЪР ЛЯВО И ЦЕНТЪР ДЯСНО НЯМА.
И къде той се намира -проблема-се определя чрез фактите.
Ако се придържам към примера за животното.
Когато мисленето е близо до единия полюс-се получава Въшка-въшкарско мислене.Паразитно мислене.То винаги е в миналото.
Когато е близо до другия става още по комично.Става последна инстанция.И подменя Бог.Богове на всяка крачка във Форума.
Хунвейбина като нищожество е един едничък.
Твореца затова говори за Богоподобие.Без да казва колко е то като МЕРКА и ТЕГЛИЛКА.Чак на страшният съд го определя.
МЕРКИТЕ и ТЕГЛИЛКИТЕ позиционират във МЕРАТА.
МЕРА според МЕРА.
Аз само се стремя да кажа кое е въшкарско и кое свръх въшкарско.
Нищо друго.Въшкарите са противно нещо.
Не уважават творението на Създателя.
Автора е типичен свръх въшкар в мисленето.
26 Февруари 2005 13:03
Защо тези мисли ги нямаше досега, Арбрашев беше критикуван, панацеята беше да се махне Абрашев, при това с мисълта, че всеки друг би бил по-добър? И какво се оказа, трябваше да се появи "ксултурното" явление Чилова, за да се види, че има и по-зле от Абрашев и да бликнат отново "мъдри"идеи на отчаянието - след като не може да има свестен министър на културата, по-добре да няма никакъв
Разни "хрумки" между две питиета, както казват някои
26 Февруари 2005 14:12
По принцип идеята на Дичев е ценна, но в условията на съвременна България тя е неосъществима и дори абсурдна. Ние нямаме нито гражданско общество, нито запазени традиции, нито солидна икономика, нито интелигентно частно съсловие, което да е осъзнало нуждата от култура. Докато се сбъдне всичко това, ще минат поне две поколения.
26 Февруари 2005 14:54
Аз също не разбирам смисъла на м–во на културата /по каквото и название да е то/, макар, че не сме единствените в света с такова чудо. Една дирекция култура към м–во на финансите е напълно достатъчна да поктие дейноста /финансирането/ на "културата" у нас. Другото извън финансирането ми мяза по–вече на държавен /политически/ контрол на "културните" дейци.
Не случайно в тоталитарните режими "културните" министерства са с огромна власт и се водят от най–верни на диктатора палячовци. Тоталитарните режими са рай за "културните" дейци и техния плач, че са били подтискани е смешен плач. Субсидиране на "културата" да, но "културни" дейци на държавни заплати НЕ !!! . В България има точно, както автора казва "култура", – познато под това име по света, а у нас известно като бит. Има българска, турска, западноевропейска, източна и т.н. култури – бит /едните лапат свински пържоли, други не и т.н. /. Другото, което у нас е по известно като култура, а в другите страни като изкуство е световно, то няма граници. Българския оперен певец в Метропол или Скала не прави българска култура, а световно изкуство. Изкуството е "култура", когато е на битово ниво. Фолкът, до някъде е култура. Чалгата пък е "култура" на смесен бит /цигански, арабски, турски, индийски в българско изпълнение/. М–во на културизма –
обединява "културата" с туристическия бизнес – т.е. от бита чрез инструмента търизъм да се правят пари. Ще има вероятно и някакво звено което да разпределя пари за заплати на "културни" /битови/ чиновници и вероятно доста по малко за субсидиране на изкуство.
26 Февруари 2005 15:11
Хун,
обяснил си го прекрасно! Всеки, който има пипе те разбра и одобри с изключение на амебите.
26 Февруари 2005 15:19
Време беше някой да го каже... Почти под всяка дума на тази статия се подписвам. Особено под тези: "Проблемът е в това, че в тази страна още не сме изживели своя ХIХ век и в културата привиждаме главно национални ритуали и светини."
А пък колегите, които твърдят, че нищо не са разбрали от статията - опасявам се, че проблемът е изцяло във вашия телевизор...
26 Февруари 2005 16:06
Аз викам политиката също да се отдели от държавата и да си направят семейна фирма с културата, да видим колко пари ще изкарат.
26 Февруари 2005 16:51
Поморийски Много правилно забеляза, че Държава, която абдикира от националната си култура подкрепя чужда и то в най-пошлите и форми...Купуват се безкрайни екшъни, сериали, шоу програми, музикални програми, всякакви чужди боклуци, с които се пълнят програмите на кабеларките и националните ТВ канали. Обаче тя родната Телевизия /БТВ, Нова и Канал 1/ отдавна са се отделили от БГ култура и са се отдали на чужди. Питам конкретно: Кой следва да се погрижи за Националното културно наследство, например, и съвсем конкретно-за църквата "Св.40 мъченици" във В.Търново, която се руши от години, ако не Държавата?... И примери от този род са стотици. Ами за талантливите български деца кой да се погрижи, ако не Държавата... Но защо ли питам. Одеве не бях съвсем права, когато твърдях, Държавата постепенно се оттегля от всички свои изконни задължения.. Не се отказва само от данъчните и приватизационни функции или там концесионни-да събира безбожни такси и данъци, да раздава, да разпродава, да се разпорежда с националното богатство за полза на своите хищни хиени /служители/. Това е.
26 Февруари 2005 17:06
В математиката има едно безусловно правило.Не можеш да решиш задачата-без да си разбрал условието.
В условието на задачата са направени досадни грешки.
Смисловно , нито става въпрос за 90-те години , нито става въпрос за 19 век.
Избърборените глупости са страшно много.Но тях ги подминавам.
Но нека се спрем на мисловната част.
..............
Какъв е пътя.Проблематизира се конфликтната ситуация.Формулира се задачата.Търси се метода на решение.Дава се отговора.
.........................
Аз нямам отговор на два въпроса.
Как така се съгласихте с начина по който е формулиран проблема.
При него изобщо го няма това да го има или да го няма това министерство.
Уважаеми форумци .В него е заложено , че вие сте ниски с нисък интелект хора.Как така това не се вижда.Дали причината е само в говоренето по инерция.
А решението:, , Отделяне на културата от държавата, както от която така веднъж вече е била отделена църквата.”
Направо фантастично.Махаш министерство на културата.И какво правиш?
Как така се съгласявате на нова държава в държавата.Това не е отделяне от държавата.Това е низост.Културата като църква и Църквата като култура.
Усещате ли се за какво става дума.

26 Февруари 2005 17:35
Бе все се чудя, що като се пише за Русия, се пише така: "някои особености на руската демокрация. Като например това, че се внимава успоредно с нейното въвеждане жизненото равнище на хората да не спада. Или че новата система за назначаване на губернатори ще издигне по-качествени хора, а не свръхбогати местни феодали. "Демокрацията не бива да бъде начин да се ограбват хората", каза още Путин."
А като се разплита България, все кълбото тикви се плете и разплита и ни гък, ни вък за онова, де се пише за Русия.
26 Февруари 2005 17:56
интересно как хтисто ботев е саздавал поезия гладен, бос, гол, лишен от имота.
интересно как венко марковски които така сладко яде на комунистическа копаня, та дори и академик го направиха, саздаде стихове по лоши ако ги бяха писали олигофрени.
едва ли някои си спомня днес за венко марковски...или за академик георги караславов сас славния селкор, или стоян цеков даскалов или дриги обитатели на кочината...
26 Февруари 2005 18:17
america1332002
Факт е, че в Б-я "Минист. на културата" и "дайте пари за културата" са равнозначни на: държавата(ние) да плащаме псевдоинтелект. напъни на самозвани "хора на изкуството".
Обаче, забележете:"същите интелектуалци" от това паразитно министерство допускат бълг. исторически светини да се рушат и мизерстват.Или това не е тяхна работа?!Примери-бол..
26 Февруари 2005 18:18
“хтисто ботев” america13.. аратличе, e фокусирал в себе си лъчите от сърцата на милиони българи и ги е концентрирал във вулканична сила. Освен това идеите за бъдещето на човечеството, които са имали заедно с Левски и сега 2005 г. са “светло бъдеще”..
Фрида , това е точно така. НО за каква култура може да се говори, когато неграмотността у нас расте застрашително. Жестоко и жалко е, че в Тодор Живкова България беше необяснимо, че някъде по света има неграмотни хора. Сегашната деградация на културата е несравнима по мащаба си поне за последните 200 г. В БГ история
26 Февруари 2005 18:36
Отговор на Фрида - това трябва да го прави Правителството. Преди всяка финансова година се събира на специално заседание за култуното наследство, националните ценности и музеи и се гласува бюджет за годината. Ама точно по обекти и по предварителни доклади за необходимите суми от специалисти - строителни инженери, историци, творци и така нататък.
Единствнено заслужава да се отпускат пари на пенсионери които са били изтъкнати творци..
Всички други ще доказват докато постигнат платото на признанието или пък печелят достатъчно от написаното. Има много тъпанари, които се мислят за писатели а всъщност печелят с порнография, която се купува..
Да са живи и здрави..
26 Февруари 2005 18:51
"някои особености на руската демокрация. Като например това, че се внимава успоредно с нейното въвеждане жизненото равнище на хората да не спада. Или че новата система за назначаване на губернатори ще издигне по-качествени хора, а не свръхбогати местни феодали. "Демокрацията не бива да бъде начин да се ограбват хората", каза още Путин."
Особености на "руската демокрация"няма.Защото няма руска демокрация!
Демокрацията е една!КГБиста Путин не я разбира!Не разбира основните и предимства:
1.Демократичните страни са проспериращи и културни.Демокрацията ражда просперитет!
2.При демокрацията престъпност и корупция е минимална в сравнение с комунизъм и фашизъм и всички диктатури.
3.Свободно избраните губернатори и магистрати са по честни и ефективни от назначените.
Защо тогава Путин които е натръскал всичките горни глупости твърди че искал да бъде демократ?
26 Февруари 2005 19:09
Ганю, ама този процес на о-без-грамотяване след 1989г. не е случаен, а доста добре дирижиран и тепърва ще се задълбочава. Образованието ще бъде лукс. Културата ще бъде неглижирана все повече докато се слее с масовата помия и никой вече няма да може да ги различи, съответно хората, които имат наглостта и глупостта да правят култура, а не пазарни продукти /разбирай шоу програми и ТВ състезания/ ще бъдат запратени в ъгъла както и сега, между впрочем. Походът срещу културата и просветата е в вече в ход, доста отдавна. Съжалявям, че днес съм толкова песимистично настроена, ако има някакъв светъл лъч, покажете ми ...
26 Февруари 2005 19:17
кои ще определя кои са тези 'изтакнати творци' на които трябвало да се дават пари на стари години?
ван гог маи беше умрял млад непризнат в невероятна мизерия.
26 Февруари 2005 19:18
Много добра статия , показваща, че не министърът на културата ни е проблемът, а липсата на съвременна концепция за култура. Много неща се промениха в България през тези 15 години, но отношението към културата като към монолитно цяло, не се променя. А това я обрича на еднообразен подход към всичките й елементи, дейности, нива - разчита се на някакъв министър - Свръх-човек, който ще запази националната светиня. Авторът е предложил повече, отколкото е необходимо за вестникарски материал - ясна концепция за култура, стратегия за съхранението и развитието на различните културни "светове" и даже политически и обществени структури за всеки от тях. Отделянето на държавата от културата въобще не означава, че обществото ни се е отказало да се грижи за правенето на изкуство, за творците си или пък за историческото наследство. Коректният прочит показва, че авторът предлага различни начини за това.
26 Февруари 2005 19:41
El, теорията ти е незащитима. Приемаш желаното за действително.
1.) Демокрацията не е причина за просперитет, а предварително условие.
2.)Демокрацията е рай за всяка престъпност и злоупотреби с власт, пари, войни и пр.
3.) Демократично избраните губернатори са безкрайно повече корумпирани и неефективни, дори вредни, отколкото всеки случайно поставен на този пост.
факти, какво да ги правиш !? Не се съгласуват с теорията!
26 Февруари 2005 19:55
Това е така Фрида, но ТОЗИ ПРОЦЕС следва от дирижираното икономическото ниво и бекграунд Добре работещите фирми, които имат износ всъщност работят на ишлеме и работят за жълти центове. Добре работещите за вътрешния пазар работят за жълти стотинки. Някой си Чичо е решил, че от тука ще се изкупуват евтини суровини и ще се продават скъпи МАШИНКИ. Моделът на държавите от латинска Америка, или както сме си “бананова република”(или по Естета том 18, стр, 324 от Моделя). Колко е лесно да надуеш с мангизи и да корумпираш едно безотговорно правителство, след като то ще се ГРИЖИ държавата му да е аут от всички класации и конкуренция. Кой да му мисли за култура(том 7, стр.217).
*
Е, ако произвеждаме и продаваме компютри, оръжие, зеленчуци и прочие застрашаваме важни интереси ..
26 Февруари 2005 20:03
, , Тук става дума за преосмисляне на самото понятие за култура. “

Това е основното.Казано от аФтора.И ето как става това преосмисляне.
Тя -културата -има "високи " смисли на наследство и изкуство и едно "ниско" значение..

"Високата" култура . Проблемът е в това, че в тази страна още не сме изживели своя ХIХ век?????/грешка или неграмотност/ и в културата привиждаме главно национални ритуали и светини.
Това е наследство както винаги от комунистическо време при което фолклорът у нас е фалшифициран, превърнат в заместител на "високо" изкуство:

"Творци" пък , тези хрантутници , застанат в патетична /патриотична/ поза : "...умира българския дух, гладуват артистите, дядо Вазов няма да ви го прости!..."
----------------------

"Ниската" култура в равна степен я имат и германците, и гренландците - всеки със своите обичаи, със своите песни, своите ястия. Тя много лесно се поддава на туристическо усвояване, по-лесно е да продадете на един турист шопска салата, отколкото поезия. Разбираемо.Нали ние ще сме сервитьорите.

----------------------------------
Ако пък се появи интерес към реалната култура на нас, живеещите днес по тези земи, сигурно ще намерят начин да я включат в туристическите пакети.
--------------------------------------

Малко е да се каже въшкар в мисленето.За още по гадни работи става въпрос.
26 Февруари 2005 20:25
Хун, стига се нервира, въобще не си заслужава да се хабиш-никой вече не си спомня за аФтора, ние тука си говорим за по-важни неща. това е вместо погалване с перце-с крилце на пеперуда Ти си умен мъж, игнорирай и отмини... един безобиден драскач, който се взема прекалено насериозно. Бъди над това!
26 Февруари 2005 20:33
Фрида не се нервирам.
Може да сме различни.Но когато различието е инструмент за …..да я казвам ли думичката.Чудя се дали и това е български форум.
-----------------------------------------
И вижте го сега решението.
Тях -чужденците-не ги интересува фалшифицираната ?? , , високата култура” .Припомням-това е фалшифицираният от комунистите фолклор.Тя да се изхвърли.
Как се фалшифицира едва ли някой може да каже..Колко удобна теза.За кретени.

Ще се сродим чрез , , ниската култура”-шопската салата. Затова е оправдано министерството на КУЛТУРИЗМА.

А , , реалната култура” да се отдели от държавата.
Към нея държавата да няма отношение.Да се отдели –както е отделена Църквата..
Каква ли ще бъде тогава реалната култура и нейните миряни.
И това е ясно-БиК Кравешка.И ще произвежда необходимите телета.Нещо което вече става.

А продължавам и да се чудя на този въшкар-за антропологията.
И тя остана незабелязана.Само дедо чрез нея ви разпознава като туземци.

26 Февруари 2005 21:20
Фрида,
Забравих да ти благодаря.
Усетих го полъха.Сипах си чаша бяло вино и малко шам фастък.
Митологията и менталността на примитивите в заобикалящия ни свят ги пратих да ядът банани.


А силата на безусловната необходимост от чисто хуманитаристична антропология я усетих .Повярвай.
Добра душа си.И през монитора виждам , и , че си красива.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД