Американският долар ще остане доминираща световна валута до края на 2020 г. Това смятат анализатори на Дойчебанк под ръководството на известния изследовател в тази област Норбърт Валтер, цитиран от руския в. "Правда". Тяхното изследване се основава на анализ на икономическата ситуация в 34 страни. Според тях светът не може да функционира добре без долара. Финансовите експерти прогнозират, че светът ще си остане еднополюсен, където ще има само една свръхдържава - САЩ, чийто БВП ще достигне сумата $17-18 трилиона.
В същото време с голяма доза сигурност може да се твърди, че към 2020 г. сериозна конкуренция за долара ще дойде от страна на китайския юан. Аналитиците на Дойчебанк са убедени, че след 15 г. Китай и Индия ще заемат място сред трите водещи световни държави. В частност Китай ще заеме нишата на "световния събирателен цех" и ще се превърне във втората по значимост супердържава. Третото място ще е за Индия. Зa това обаче на Делхи ще се наложи да провежда по-агресивни реформи, отбелязват от Дойчебанк.
Ролята на обединена Европа и по-нататък ще се понижава, се казва в изследването. Даже нещо повече, икономиките на някои страни на съюза, включително Франция и Германия, окончателно ще загубят своите силни позиции в света. Темповете на развитие на Испания и Ирландия ще изпреварят другите европейски страни заради либералните им пазари. За това ще им помогнат и благоприятният демографски ръст и балансираната имиграционна политика.
Изследването на Дойчебанк е в противоречие с прогнозата на известния европейски аналитичен център Goldman Sachs и доклада на неговия главен икономист Джим О'Нийл, който предсказа падане на долара спрямо еврото. Според О'Нийл към 2050 г. Русия ще изпревари икономиките на Италия и Германия, а по БВП - Франция и Великобритания. Той смята, че към този период четири развиващи се страни - Китай, Бразилия, Русия и Индия, ще се превърнат в най-големите индустриални държави в света. Китай ще изпревари САЩ още по-рано, през 2040 г., прогнозира експертът.
На мен по ми хареса втората прогноза
в която се говори и за Бразилия.
Бразилия е най-голямата икономока в Латинска америка
170 милиона народ, нефт, злато, фармацефтична индустрия , природни ресурси
сравними само с Русия, правилна социална политика бореща се
със бедноста и неграмотноста. Има всички изгледи да
успеят. Стискам им палци. А на американците може
да се наложи да играят ролята на полюс в двуполюсна Америка