:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,443
Активни 791
Страници 910
За един ден 1,302,066
Картели определят цените на услугите, смята шефът на БСК

Дългът и инвестициите са основна дилема за България

Страната ни е на четвърто място в Европа по съотношение на борч към БВП
 
Основната дилема пред България е дали да забави намаляването на дълга си, като за сметка на това увеличи инвестициите и стимулира ръста на икономиката.

Според икономистите на Световната банка страната ни трябва внимателно да намалява външния си дълг чрез обратно изкупуване и замяна срещу инвестиции. В същото време обаче трябва да се увеличат публичните инвестиции, особено в сферата на инфраструктурата и енергетиката.

В момента страната ни е на четвърто място от членките и кандидатките за ЕС по съотношение дълг към брутен вътрешен продукт. Това съотношение е над 100% за Италия, Белгия и Гърция, докато у нас е около 80%. Целта е до влизането в ЕС съотношението да падне до 60%.

За да привлече повече чужди инвестиции, България има нужда от добра инфраструктура, каза директорът за България Андрю Воркинк. Вчера той представи пред членове на правителството, парламента и посланици 250-страничния доклад за двойните предизвикателства пред страната ни по пътя към ЕС. Докладът се прави от година и половина по молба на правителството.

Според Световната банка България е преструктурирала икономиката си, но й предстои да развие капацитета на администрацията си, за да може тя да предоставя услуги на обществото.

Страната има възможност да преодолее всички предизвикателства. Българската икономика преди 4-5 години беше в болница. Междувременно тя значително подобри здравето си, коментира пред журналисти Воркинк.

България е либерализирала движението на стоки като част от придвижването към Европа, но не така стоят нещата с движението на услуги, капитал и трудови ресурси, заяви шефът на стопанската камара Божидар Данев.

Липсата на либерализация в услугите дори довела до картелни споразумения в определянето на цените им. Данев цитира цените на нотариусите, експерт-счетоводителите, адвокатите и преводачите и добави, че има тенденция за картелно определяне на цените на лекари и зъболекари. Шефът на БСК препоръча на правителството да отстъпи правата си по някои лицензионни и разрешителни режими на неправителствени организации.



Текст за снимка



Оценките на Световната банка и на правителството съвпадат, каза вицепремиерът Петър Жотев (вляво) на директора за България в СБ Андрю Воркинк (в средата). Става дума за бърз растеж, който да генерира висок стандарт. Според финансовия министър Муравей Радев (вдясно) с някои от критиките правителството е съгласно, с други не, но меморандумът е съвсем навременен.

Съгласен съм да отстъпим правата си при лицензионните режими, особено в сферата на туризма, на Асоциацията на туроператорите, ресторантьорите и хотелиерите, каза Жотев. Разрешения от типа на реекспорт на оръжие обаче винаги ще останат задължение на държавата, добави вицепремиерът.



Снимка: Борислав Николов
657
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД