Ако за доходите си от миналата година сте платили по-голям подоходен данък, отколкото реално дължите, можете да поискате разликата да ви бъде възстановена. Данъчните трябва да ви платят дължимото до 14 дни. Това предупредиха вчера от Главна данъчна дирекция (ГДД).
Гражданите, които имат сума за възстановяване, трябва да попълнят искане по образец. Формулярът е безплатен и се подава в данъчната служба, където е представена и годишната данъчна декларация за реализираните доходи. В искането се описват подробно платените данъци и сумите, които трябва да бъдат върнати. Уточняват се техният размер, по кои налози са платени и какво е основанието да бъдат възстановени. Към искането си гражданите трябва да приложат и декларацията или друг документ, който удостоверява, че са платили по-големи налози от реално дължимите.
По желание на гражданите с надвнесения налог може да се погаси друго тяхно данъчно задължение. В този случай в искането си те трябва да посочат какви дългове имат към бюджета - например данък сгради, такса смет и др. По този ред не може да се прихващат дължими здравни или социални осигуровки, предупредиха от ведомството на Антон Тончев.
Данъчните задължително проверяват лицата, които са пожелали да им бъде възстановен или прихванат надвнесен данък. Така те преценяват доколко основателно е искането. В срок от 7 дни след подаването на формуляра администрацията трябва да издаде данъчен акт, с който да разреши или да откаже възстановяване на сумата. Когато отговорът е положителен, парите трябва да се преведат най-късно до седмица. Гражданите могат да получат сумата в брой от касата на данъчната служба или в банковата си сметка. На юридически лица и еднолични търговци парите се превеждат само по банкова сметка.
|
|