Премиерът Иван Костов ще увери днес македонските политици, че България подкрепя Скопие в новия балкански конфликт. Костов изтегли с два месеца по-рано готвената официална визита в Македония и днес лети за югозападната ни съседка. По всяка вероятност премиерът ще посети и Охрид. Също днес за Скопие потеглят български камиони с военно имущество. "Става дума за доста дълъг списък от оборудване и снаряжение", уточни премиерът.
В реч пред Народното събрание Иван Костов увери депутатите, че правителството ни поддържа непрестанна връзка с македонския кабинет. Костов обясни, че през последните дни 4 пъти е говорил с Любчо Георгиевски, а няколко разговора са провели македонските и българските министри на вътрешните работи и на отбраната. Президентът Петър Стоянов пък направил своето изявление от неделя след разговор с Борис Трайковски. Костов подкрепи позицията на Стоянов за конфликта като заяви: "Тази позиция изигра ролята на силна морална и политическа подкрепа и бе възприета с благодарност от македонското правителство." След това обаче подчерта, че Стоянов е "доуточнил позицията си".
Костов обясни така ситуацията по границата между Македония и Югославия: "Терористични групи нарушиха суверенитета и териториалната цялост на Република Македония" и "Агресивен акт, целящ предизвикването на конфликт на нейна територия. Опит за разпалване на ново огнище на насилие под абсурдния претекст, че то би създало благоприятна среда за отстояване на албански интереси". България не приема терористичната активност в района на Танушевци, обяви Костов.
За първи път министър-председателят съобщи в прав текст, че косоварите се финансират от наркоканал. "Стремежът да бъде размита граничната линия в този сектор (между Македония и Косово - б. р.) обслужва интересите на съответни контрабандни канали и специално на наркоканал, чрез който се финансират екстремистки кръгове от двете страни на границата, каза Костов и подчерта, че заради този факт не вярва в "прокламираните етнонационални мотиви на извършителите".
Костов заяви, че албанските лидери в Македония и Косово не подкрепят терористите. По-късно обаче уточни, че говорел за бившия лидер на АОК Хашим Тачи, а не за Ибрахим Ругова.
Освен т. нар. Армия за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац по границата се движели и хора, които се представяли за членове на Армия за национално освобождение, разказа премиерът.
Костов подкрепи македонското искане за изграждане на буферна зона в Косово. В същото време той каза: "Ние видяхме и заявената позиция на генералния секретар на НАТО лорд Робъртсън, който заявява, че буферна зона не е необходима, че такава е предвидена в Резолюция 1244 на Съвета за сигурност за Косово и че те обмислят някакви свои варианти за решение."
Сблъсъците по македоно-югославската граница не представляват заплаха за националната сигурност на България, каза Костов. Дестабилизацията на Македония е крайно неприемлива за България и създава рискове за нашите интереси, обясни обаче премиерът.
Два часа след речта на премиера представители на всички парламентарни сили излязоха с единна проектодекларация по кризата край Танушевци. Тази декларация ще бъде приета от НС, след като мине през комисиите по национална сигурност и външна политика. В декларацията има седем пункта:
---каре---
- България осъжда опита да се прелее конфликтът от една балканска страна в друга.
- Призоваваме страните от региона също да осъдят опита за разширяване на конфликта.
- България държи на суверенитета и териториалната цялост на Македония.
- Призоваваме ООН, ОССЕ, ЕС и НАТО да излязат с ясни позиции.
- Искаме да се спазва резолюция 1244 на Съвета за сигурност. Силите на KFOR да си изпълнят ангажиментите.
- НС подкрепя позициите на правителството, включително и оказването на материално-техническа помощ на Македония.
- България ще продължи да участва във международните акции, които целят поддържане на стабилността в региона.
---
Единственият разнобой между парламентарните сили по тази декларация не бе около текстовете, а кога тя трябва да стане факт - днес, утре или след седмица.
Дори Георги Първанов нарече позицията на правителството "сдържана и балансирана". Соцлидерът разкритикува президента Стоянов, който направил "тежък политически гаф, като лековато се разпореждал с живата сила". Първанов не пропусна да се заяде с председателя на парламентарната комисия по външна и интеграционна политика Асен Агов, който миналата година говореше за необходимостта от създаването на независимо Косово.
|
|