Не става дума за натрапване на помощ, а за морал в политиката, обяви президентът Петър Стоянов, който още в неделя вечерта предложи при искане от страна на Скопие и ООН български войски да бъдат изпратени в Македония.
Ако съседите на Македония и международните организации се забавят с реакцията си, ще оставим впечатление у албанските терористи, че могат безнаказано да продължат да вършат това, което вършат в Северна Македония, аргументира се Стоянов. Точно по тези причини той бил готов да даде тон за "една твърда категорична позиция". "Колкото по-твърди сме в тази позиция, толкова по-убеден съм, че няма да се стигне до изпращане на военен контингент, защото ще има превантивно действие", обясни президентът.
Според него България не може да каже "не, няма да участваме", ако ООН реши да формира военен контингент, който да изпрати в Македония. Освен това най-естественото било ООН да се обърне към държавите от региона.
Стоянов отрече да има "дори обикновено, пък камо ли принципно различие" между неговата позиция и тази на правителството за това как точно трябва да се притечем на помощ на Македония.
В такъв критичен момент за нашата най-близка съседка България трябва да е готова да помогне с всичко, каза Стоянов пред "Дойче веле" и припомни поговорката "Приятел в нужда се познава". "Македония сега трябва да разпознае приятелите си", добави президентът.
Според него случващото се в Южна Сърбия и в Северна Македония е "още един аргумент за това, че присъствието на България в НАТО би означавало повече сигурност на Балканския полуостров". "България даде всички доказателства, че може да бъде източник на сигурност", смята той.
|
|