Реализирането на бюджетен излишък в края на тази година стана необходимото условие правителството и Международният валутен фонд (МВФ) да се споразумеят. Това стана ясно след първата среща на финансовия министър Милен Велчев с мисията на фонда. Експертите на МВФ са у нас, за да довършат първия преглед на предпазното споразумение.
"За да разчитаме на успех в преговорите с МВФ, ще е необходимо да се ангажираме с постигането на излишък в хазната за тази година", каза Велчев. В тазгодишния бюджет е заложен дефицит от 0.5% от БВП. За постигането на излишък няма да се променя Законът за държавния бюджет, а ще се разчита на по-големи от заложените приходи, както и на намаляването на вече предвидени разходи.
"Очакванията са, че тази година икономиката ще отбележи 5.5% растеж, и това ни дава основание в програмата с МВФ да заложим по-високи приходи от предвидените в бюджета", коментира финансовият министър. През тази година са планирани приходи в хазната за 16.173 млрд. лв. Фондът потвърди позицията си, че част от харчовете трябва да бъдат спестени, и явно няма да отстъпи от нея. "Необходимо е да се положат усилия за допълнително спестяване на някои разходи", каза ръководителят на мисията на фонда Ханс Фликеншилд. А още при пристигането си заяви, че се надява този път правителството да се вслуша в препоръките на фонда.
Заложените в бюджета разходи са 16.369 млрд. лв. Предстои двете страни да договорят точно кои разходи ще бъдат намалени и какъв да бъде изискваният излишък в края на годината. Велчев вече заяви готовност да бъде намален капиталът на компанията "Публични инвестиции" от сегашните 340 млн. лв. В програмата на споразумението, което беше подписано през август 2004 г., фондът е заложил очаквания за 386 млн. лв. излишък в хазната за тази година.
На практика и двете страни направиха крачка напред към споразумението. В същото време подчертаха, че още не е напълно сигурно, че това ще е изходът от едноседмичните преговори.
Според МВФ е необходимо разходите на кабинета да бъдат намалени, за да не се увеличи търсенето в икономиката. Тъй като търсенето от страна на частния сектор вече е достатъчно голямо, би се появила опасност от увеличаване на дефицита по текущата сметка.
Фликеншилд посъветва политическите партии у нас в обещанията си преди изборите да се въздържат от конкретни числа и дати за въвеждане на дадени мерки. "Явно има конкуренция и партиите обещават колкото се може повече, но може след изборите да не могат да изпълнят обещаното", каза той.
|
|